Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A

TechEkspert 21 Sep 2022 10:37 3129 30
  • Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A
    Korad KA3010D to zasilacz regulowany transformatorowy z cyfrowymi nastawami. Napięcie wyjściowe i ograniczenie prądowe ustalamy impulsatorem. W materiale można zapoznać się z konstrukcją wewnętrzną urządzenia. Napięcie wyjściowe nie jest obecne po włączeniu urządzenia, na panelu znajduje się przycisk, który włącza lub wyłącza napięcie na zaciskach wyjściowych.

Różnica nastaw zasilacza a wskazań multimetru (Sanwa PC510) podłączonego do wyjścia wynosiła w trybie jałowym maksymalnie 0,01V (im większe napięcie tym gorzej) i maksymalnie 0,04V przy rezystorze 4,7Ω podłączonym na wyjściu. Różnica wskazań prądu to maksymalnie 0,002A. Zasilacz jest dość ciężki (~8kg) a obudowa jest większa niż podobnych zasilaczy impulsowych np. LW-K305DC 30V5A.

Pierwszy rzut oka na wnętrze zasilacza i widzimy duży transformator na środku oraz moduł wyświetlacza oraz nastaw po prawej, a także po lewej zwarta konstrukcja z elementami wykonawczymi, radiatorem i wentylatorem.

Wokół radiatora prawdopodobnie zamontowane są boczniki pomiarowe:

Porządne mocowanie przewodu PE:

Na płytce z półprzewodnikami mocy znajdują się także przekaźniki, przełączające uzwojenia transformatora:

Tętnienia napięcia wyjściowego przy pracy jałowej:

Tętnienia przy prądzie 2A i napięciu 10V:

Odłączenie rezystora 4,7Ω przy napięciu wyjściowym 10V kształt napięcia wyjściowego:

Podłączenie rezystora 4,7Ω przy napięciu wyjściowym 10V kształt napięcia wyjściowego:

Zasilenie urządzenia nie powoduje pojawienia się napięcia na zaciskach wyjściowych, napięcie pojawia się po przyciśnięciu dedykowanego przycisku, kształt napięcia wyjściowego po uruchomieniu napięcia na zaciskach:

Ograniczenie prądowe ustawione na 1A, natomiast napięcie i podłączona rezystancja na wyjściu bez ograniczenia spowodowałaby przepływ prądu o natężeniu 2A. Ograniczenie działa prawidłowo:

Dla porównania w LW-K305DC ograniczenie prądowe działało z opóźnieniem w takich warunkach co czasami może być niebezpieczne dla uruchamianego układu.

Zasilacz od dawna jest wyposażeniem warsztatu, nie każdemu będzie potrzebna taka dość ciężka i kosztowna konstrukcja transformatorowa, w pracy mobilnej wygodniejszy może być zasilacz impulsowy, który będzie tańszy, a jego parametry wystarczające. Dużą zaletą zasilacza jest wygoda i precyzja nastaw oraz kontrola załączenia wyjścia dedykowanym przyciskiem. Podczas czyszczenia zasilacza wpadłem na pomysł aby zrobić kilka zdjęć i udostępnić dla Was w tym materiale wnętrze tego urządzenia.

Z jakiego rodzaju (transformatorowy/impulsowy, regulacja cyfrowa/analogowego) i jakiego modelu zasilacza regulowanego korzystacie?
    Jakie zasilacze i do jakich zastosowań polecacie?

Cool? Ranking DIY
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 3989 posts with rating 3331, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Do tych zasilaczy przydałaby się aktualizacja, alternatywny soft, cokolwiek, poprawiające pracę pamięci - dopiero dłuższe przytrzymanie przycisku powinno spowodować wpisywanie do pamięci wprowadzonych nastaw.
    strucel
    Level 33  
    prosiak_wej wrote:
    Do tych zasilaczy przydałaby się aktualizacja, alternatywny soft, cokolwiek, poprawiające pracę pamięci - dopiero dłuższe przytrzymanie przycisku powinno spowodować wpisywanie do pamięci wprowadzonych nastaw.

Ja bym dodał dostęp do części zamiennych miałem kilka lat ten zasilacz w wersji 5A, niestety w końcu typowa usterka - przebiło stabilizatory usmażyło mikrokontroler (oczywiście niedostępny), nawet nie mam pretensji bo z 5 lat intensywnie działał ale miło byłoby aby producent umożliwił zakup płytki sterującej choćby za 50% wartości nowego zasilacza...
    prosiak_wej
    Level 38  
    Jak byłby dostępny soft to pewnie i pusty mikrokontroler by się do niego znalazł :)

Swoją drogą dziwne, że nie ma jeszcze nic opracowanego na zasadzie wstecznego inżynieringu... Wtedy modyfikacja pamięci jak i naprawy związane z mikrokontrolerem byłyby tylko formalnością.
    TechEkspert
    Editor
    Mateusz_konstruktor wrote:
    Jaki typ konstrukcji stabilizatora jest użyty w tym urządzeniu?

Konstrukcja jest dość zwarta i mogłem coś przegapić, jednak nie widziałem np. indukcyjności typowych dla rozwiązań impulsowych,
    więc obstawiam stabilizator liniowy optymalizowany przez przełączanie uzwojeń transformatora.
    Big_Sister
    Level 12  
    Cześć. Czy ta wersja zasilacza posiada złącze USB? Jeżeli tak to czy jest do niego jakaś dodatkowa płytka pcb? czy może przewody są poprowadzone do głównego PCB? Pytam ponieważ jakiś czas temu zastanawiałem się czy jest rabialne "dorobienie" interfejsu USB do mojej wersji bez złącza.

Pozdrawiam
    TechEkspert
    Editor
    @Mateusz_konstruktor ten dla sterowania i pomiarów wygląda na zintegrowany LM***, natomiast na radiatorze widzę tranzystor(y) więc są one elementem wykonawczym dla stabilizacji.
    Mateusz_konstruktor
    Level 26  
    @prosiak_wej
    Na początek uwaga: jest różnica w ostatniej literze oznaczenia modelu i podaję poniższe w celach jedynie orientacyjnych!
    Wyszukiwarka google dała mi np. taki wynik:
    Quote:
    Oprogramowanie KORAD

https://www.hotair.pl/oprogramowaniekorad
    Mimo wszystko może da się zdziałać coś w szerokiej kwestii oprogramowania?
    prosiak_wej
    Level 38  
    Mój zasilacz KA6005D nie ma portu komunikacyjnego, więc ciężko bezinwazyjnie stwierdzić wersję oprogramowania. Jednak to świeży zakup, podejrzewam że "po lifcie", bo bez obciążenia wentylator pracuje bardzo spokojnie i niemal niesłyszalnie. Jeżeli do wersji "bez" da się dorobić we własnym zakresie interfejs, aby był wersją "z", to może i oprogramowanie układowe będzie łatwiej ogarnąć, sprawdzić która to wersja.
    TechEkspert
    Editor
    Big_Sister wrote:
    Cześć. Czy ta wersja zasilacza posiada złącze USB? Jeżeli tak to czy jest do niego jakaś dodatkowa płytka pcb? czy może przewody są poprowadzone do głównego PCB? Pytam ponieważ jakiś czas temu zastanawiałem się czy jest rabialne "dorobienie" interfejsu USB do mojej wersji bez złącza.

Ta wersja nie ma złącza USB, podejrzewam, że może być dodatkowa płytka z konwerterem USB<->UART i później komendy przez UART do płytki sterującej.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Jeżeli UART jest na płycie głównej, a komunikacja to tylko kwestia jego konwersji do RS232 oraz USB, to przeróbka zasilacza z D na P powinna być formalnością. Jednak w Internetach jakoś cicho na ten temat... Gdy wrócę z pracy i w domu nie zapomnę, to może swój egzemplarz otworzę i wybadam, czy jest dodatkowe miejsce na podłączenie płytki interfejsu.
    szeryf3
    Level 25  
    Ja korzystam od paru lat z zasilacza DF1730SL.
    Jak na razie nie mogę na niego narzekać.
    Jedynie raz w roku staram się go otworzyć i przedmuchać sprężonym powietrzem.
    To, że z tym zasilaczem pracuję to nie znaczy, że nie marzę o innym.
    Bo chciałbym mieć zasilacz transformatorowy, ale bardziej precyzyjny niż mój.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Oto kilka zdjęć, które wykonałem z wnętrza swojego Korada. Co się rzuciło w oczy:

1. Dwie luźne 2-pinowe wtyczki JST, wychodzące z transformatora. Na jednej 9V, na drugiej najprawdopodobniej bezpiecznik termiczny, bo napięcia tam nie ma, tylko zwarcie.
    2. Nieosadzone 4-pinowe gniazdo JST na płycie. Na pusto od strony wtyczki wentylatora: GND, +3,3V, +3,3V, +3,3V. Fizycznie dwa środkowe piny idą do mikrokontrolera, skrajny prawy to twarde 3,3V.

Od razu podłączyłem konwerter USB - RS232 TTL, zainstalowałem program Korada do zasilacza KA6005P, jednak nie nawiązałem komunikacji. O ile z konwertera w stronę zasilacza jakoś idzie, to z zasilacza w stronę konwertera jest ciągle stan wysoki.

Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A Wnętrze zasilacza regulowanego KA3010D Korad 30V10A

Dodano po 4 [godziny] 29 [minuty]:

Trafiłem na taką ciekawostkę: https://m0wut.com/2019/08/25/power-supply-hacking-part-1/

Zwłaszcza ten schemat:

Spróbuję zadziałać dziś w nocy :)
    TechEkspert
    Editor
    @prosiak_wej dziękuję za wrzucony materiał, konstrukcja jest zbliżona jednak np. zmienił się bocznik w module stabilizatora.
    Ciekawe czy uda się połączyć po UART czy też producent znając grupę docelową produktu :) zablokował komunikację w firmware.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Zobaczymy, potrzebne elementy posiadam, a zasilacz jeszcze jest rozkręcony na stole (posta pisałem na szybko tuż przed wyjechaniem do pracy). Co mnie zastanowiło - że zasilacz nie daje sam z siebie nic na linię Tx. Być może czeka na zachętę ze strony linii Rx, będzie odpowiadał na każde zadane pytanie. Podobnie jak w multimetrze Brymen - sam z siebie nic nie nadaje, oczekuje na sekwencję impulsów i w odpowiedzi na każdą wysyła zawartość wyświetlacza.

Dodano po 5 [godziny] 36 [minuty]:

Niestety, próba zakończona niepowodzeniem :(
    Program Korada uruchomiony, dane są wysyłane do zasilacza, jednak z niego uparcie wychodzi stan wysoki. Zamiana przewodów Rx/Tx nic nie dała, jedynie wiem, że obie linie zwierane transoptorem do masy przechodzą w stan niski, więc wewnątrz mikrokontrolera są one podciągnięte do +3,3V przez rezystor a nie wystawione na twardo stany wysokie.

Jako bonus wrzucam dump z pamięci 24C64. Może któryś bajt jest odpowiedzialny za odblokowanie komunikacji.
    atlantis2
    Level 17  
    strucel wrote:
    Ja bym dodał dostęp do części zamiennych miałem kilka lat ten zasilacz w wersji 5A, niestety w końcu typowa usterka - przebiło stabilizatory usmażyło mikrokontroler (oczywiście niedostępny), nawet nie mam pretensji bo z 5 lat intensywnie działał ale miło byłoby aby producent umożliwił zakup płytki sterującej choćby za 50% wartości nowego zasilacza...

Posiadam ten zasilacz od kilku lat - nie byłem świadom, że cierpi na taką przypadłość - zastanawiam się czy nie dodać transila na zasilaniu mikrokontrolera...
    strucel
    Level 33  
    Jak już po gwarancji to jak najbardziej wskazane, ja też dopiero jak poczułem zapach spalenizny z zasilacza i optycznie zlokalizowałem wewnątrz spalone elementy zacząłem szukać i okazało się że dosyć często się tak uszkadzają.
    electro
    Level 18  
    prosiak_wej wrote:

Niestety, próba zakończona niepowodzeniem :(
    Program Korada uruchomiony, dane są wysyłane do zasilacza, jednak z niego uparcie wychodzi stan wysoki. Zamiana przewodów Rx/Tx nic nie dała, jedynie wiem, że obie linie zwierane transoptorem do masy przechodzą w stan niski, więc wewnątrz mikrokontrolera są one podciągnięte do +3,3V przez rezystor a nie wystawione na twardo stany wysokie.

Jako bonus wrzucam dump z pamięci 24C64. Może któryś bajt jest odpowiedzialny za odblokowanie komunikacji.

W moim Koradzie KA3005D z początków produkcji działał port serial, niestety MCU jest już spalony więc nie mam nic więcej niż zrzut EEPROM, ale mam wrażenie że zanim procek padł to do pamięci poszły jakieś śmieci. Wrzucam też inny zrzut znaleziony gdzieś w sieci. Z tego co analizowałem kiedyś ich zawartość to można zmienić trochę parametrów max prąd i napięcie itp.
    hudy
    Level 12  
    Również posiadam ten zasilacz w wersji 5A i bez USB. Zrobiłem pomiary i niestety producent zablokował RX i TX w procesorze i żadne dokładanie płytek USB (konwerterów UART do USB) nie zadziała.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Czyli dopóki MCU nie zostanie rozpracowany, to nie ma szans na dołożenie interfejsu komunikacyjnego. Pewnie poprzednia wersja tych zasilaczy (z małym radiatorem, głośnym wentylatorem oraz okrągłą kratką wywiewu) miała montowana MCU bez blokady komunikacji. Swoją drogą ciekawe, że podczas montażu płyt rozdrabniali się na montaż różnych MCU, a gniazdo jest wstawiane do każdej płyty. Chyba, że MCU były montowane puste i tym gniazdem było ładowane stosowne oprogramowanie układowe, a po testach komunikacja była blokowana na stałe.

BTW - szkoda, bo obudowa ma przygotowane otwory pod gniazda oraz gwinty dla płytki konwertera. Są zaklejone etykietami z napisem "nie zrywać etykiet" :D

Dodano po 13 [minuty]:

BTW2 - skoro w EEPROM są zapisane maksymalne wartości napięcia i prądu, to może są też zapisane wartości z pamięci M1-M4 (M5)? Gdyby tak wpisać swoje preferowane ustawienia początkowe i zablokować możliwość zapisu do pamięci w zasilaczu? Wtedy pod M1 byłoby 5V 2A zawsze, niezależnie od późniejszej zmiany nastaw.
    TechEkspert
    Editor
    Hmmm możnaby posłuchać komunikację z pamięcią,
    patrząc na wyniki wyszukiwania KA3005D na elektroda.pl w tym modelu zdarzały się usterki:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/find.php?q=KA3005D
    prosiak_wej
    Level 38  
    Co zrobiłem teraz:

Pin 7, czyli /WE pamięci EEPROM wisi w powietrzu. Podciągnąłem go do masy przez rezystor 2k, a na przewodach między nim a VCC wyprowadziłem przełącznik. W pozycji otwartej ustawiłem odpowiednio:
    M1: 10,00V 1,000A
    M2: 20,00V 2,000A
    M3: 30,00V 3,000A
    M4: 40,00V 4,000A
    po czym zamknąłem przełącznik. Zmiana wartości napięcia i prądu jest zapamiętywana tymczasowo, tzn. na M1 mogę ustawić 17,00V i 1,500A, przełączę na M2, z powrotem na M1 i zamiast 20V jest 17V. Jednak po wyłączeniu zasilacza i jego ponownym włączeniu są przywoływane nastawy pierwotne. Wygląda na to, że MCU pobiera dane z EEPROM podczas startu, a później opiera się na własnej pamięci RAM, niejako przy okazji nadpisując dane w EEPROM.

Dodaję BIN z ustawieniami jak powyżej. Na poniższym skrinie zaznaczona jest ostatnia różnica. Może w pozostałych bajtach jest przełącznik komunikacji RS232?

Nawiązując do padających stabilizatorów, które ubijają MCU - może warto zawczasu zrobić mały upgrade w tym rejonie?

TechEkspert
    Editor
    Ciekawa sprawa z tymi stabilizatorami, może zrobimy materiał "jak zapobiec awarii zasilaczy Korad".
    EEPROM jest intrygujący, myślę o podsłuchaniu komunikacji podczas startu.

Porównanie zasilacza DIY, Korad i Longwei:

prosiak_wej
    Level 38  
    W swoim wymieniłem stabilizator 3,3V na wersję w obudowie TO-252 produkcji ST i dołożyłem jakieś 3cm² blaszki pobielanej z jakiegoś ekranu. Czy to wystarczy? Okaże się za kilka lat :lol:

Aha, bez EEPROMu zasilacz startuje z max. nastawami (61V i 5,1A) i pracuje poprawnie. Komunikacji nadal nie ma.
    TechEkspert
    Editor
    Wypadł całkiem nieźle i jeżeli mieści się w budżecie jest godny polecenia,
    próby można wykonać inaczej a ponieważ jest to dość popularny zasilacz można wykonać je też we własnym zakresie i umieścić w tym lub nowym wątku.