Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele fotowoltaiczne 62 sztuki

dobrzycki84 21 Sep 2022 22:52 822 36
    dobrzycki84
    Level 5  
    Witam, mam do podłączenia 62 panele na dachu, nie wiem jak to ugryźć jak byście to zrobili, potrzebuje porady. Falownik 7.5 kW.
    Panele fotowoltaiczne 62 sztuki Panele fotowoltaiczne 62 sztuki Panele fotowoltaiczne 62 sztuki Panele fotowoltaiczne 62 sztuki Panele fotowoltaiczne 62 sztuki Panele fotowoltaiczne 62 sztuki Panele fotowoltaiczne 62 sztuki

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Panele fotowoltaiczne 62 sztuki Panele fotowoltaiczne 62 sztuki
    https://obrazki.elektroda.pl/2753836400_1663793430.png
    https://obrazki.elektroda.pl/9708977700_1663793456.png
    kosmos99
    Level 38  
    Moc paneli 28,5kWp a falownik 7,5kW?
    Maverick73
    Level 28  
    Może by to było dziwne rozwiązanie ale w pewnych granicach sensowne. Tyle paneli ustawiając na północ masz praktycznie cały dzień równą moc niezależnie od pogody. Przy paru panelach nie opłacalne ale jak się chcę jakąś określoną moc mieć non - stop i dużo paneli na zbyciu dlaczego by nie :)
    dobrzycki84
    Level 5  
    MichałS wrote:
    dobrzycki84 wrote:
    62 panele na dachu, nie wiem jak to ugryźć jak byście to zrobili, potrzebuje porady. Falownik 7.5 kW
    Skoro to ktoś zamontował czemu nie kontynuuje tematu?
    Wpięcie wszystkich 62 pod ten falownik teoretycznie jest możliwe, ale bezsensowne.

Tak. I właśnie chce tak zainstalować ale. Jak polonczyc panele z sensem bo ogranicza mnie falownik o mocy 550v to bym musiał robić 5 lub 6 pętli poradzicie jak zrobić żeby miało sens
    kosmos99
    Level 38  
    Do falownika o mocy 7,5kW nie podłączysz ponad 28kW paneli. No chyba, że chcesz połączyć tyllko część.
    dobrzycki84
    Level 5  
    A to musi być 10 kw ??

Dodano po 1 [minuty]:

kosmos99 wrote:
    Do falownika o mocy 7,5kW nie podłączysz ponad 28kW paneli. No chyba, że chcesz połączyć tyllko część.
    to jaki proponujesz do zakupienia o jakiej mocy.??
    kosmos99
    Level 38  
    Raczej coś około 25kW. Rozumiem, że instalacja na południe południowy zachód?
    Widzę, że na rysunku jest 60 sztuk a nie 62szt paneli. Te sześć są na tej samej płaszczyźnie co 24 czy różnią się kątem?
    dobrzycki84
    Level 5  
    Tak wszystko ma być pod kątem 35 stopni
    kosmos99
    Level 38  
    Ewentualnie jeśli falownik 7,5kW już kupiony, to dokupić 20kW
    dobrzycki84
    Level 5  
    Wszystko to jeden dach plaski

Dodano po 1 [minuty]:

kosmos99 wrote:
    Ewentualnie jeśli falownik 7,5kW już kupiony, to dokupić 20kW
    . Falownik ma kupić właśnie
    kosmos99
    Level 38  
    dobrzycki84 wrote:
    Tak wszystko ma być pod kątem 35 stopni

To falownik w zależności od producenta o mocy 25-30kW. Skoro 60 paneli to podłączenie równoległe 2x15 paneli pod każde z dwóch MPPT.

Dodano po 45 [sekundy]:

dobrzycki84 wrote:
    Falownik ma kupić właśnie

Pytanie dlaczego taki mały?
    dobrzycki84
    Level 5  
    A jak byś to połączył szeregowo czy rownolegle
    kosmos99
    Level 38  
    Jakiej firmy?

Dodano po 1 [minuty]:

Skoro 60 paneli to podłączenie równoległe 2x15 paneli pod każde z dwóch MPPT.
    Ewentualnie gdyby miał być Fronius to wersja Eco 27 i wtedy 4 stringi równolegle.
    dobrzycki84
    Level 5  
    Hybrydowy falownik SolaX X1-7.5-D G4

Dodano po 1 [minuty]:

kosmos99 wrote:
    Jakiej firmy?

Dodano po 1 [minuty]:

Skoro 60 paneli to podłączenie równoległe 2x15 paneli pod każde z dwóch MPPT.
    Ewentualnie gdyby miał być Fronius to wersja Eco 27 i wtedy 4 stringi równolegle.
    właśnie tej firmy falownik Hybrydowy falownik SolaX X1-7.5-D G4
    kosmos99
    Level 38  
    Hybrydy nie mają takiej dużej mocy. Więc może oprócz hybrydy drugi ongrid o mocy 20kW?
    dobrzycki84
    Level 5  
    Raczej ten by pasował Inwerter solarny SolaX X3-MIC 30K G2 i zestaw bateryjny do tego

Dodano po 4 [minuty]:

kosmos99 wrote:
    Hybrydy nie mają takiej dużej mocy. Więc może oprócz hybrydy drugi ongrid o mocy 20kW?

Raczej ten by pasował Inwerter solarny SolaX X3-MIC 30K G2 i zestaw bateryjny do tego???
    kosmos99
    Level 38  
    dobrzycki84 wrote:
    Raczej ten by pasował Inwerter solarny SolaX X3-MIC 30K G2 i zestaw bateryjny do tego???

Nie znalazłem MIC o tak dużej mocy (max 15kW) do tego typu nie podłączysz baterii.

Jeśli ma oddawać nadwyżkę do sieci i musi być SOLAX to myślę, że rozwiązanie ze strony 27

http://pl.solaxpower.com/wp-content/uploads/2...olaX-Product-Brochure-Polish-Version-V1.5.pdf

Czyli X3 Fit G4 o mocy zależnej od odbiorników zasilanych rezerwowo plus falownik sieciowy ongrid X3 25K-TL
    MichałS
    Level 30  
    dobrzycki84 wrote:
    Raczej ten by pasował Inwerter solarny SolaX X3-MIC 30K G2 i zestaw bateryjny do tego

Dodano po 4 [minuty]:

kosmos99 wrote:

Jeśli te panele są już zamontowane to lekko licząc kosztowały 85...100 tyś. i nagle, dopiero teraz pojawia się pomysł ich zagospodarowania? Nieprawdopodobne! trzeba przeprosić się z tym kto zaczął montaż, bo przy tych prądach i napięciach DC trzeba wiedzieć co się robi żeby pie puścić domu z dymem. Poza tym potrzebna jest moc przyłączeniowa na poziomie 30kW. Takiej nie wydają "zwykłym" obywatelom.
    dobrzycki84
    Level 5  
    Witam ta instalacja jest do wykonania tylko szukam Jak ugrysc ten tempt I prawidłowo to zrobić

Dodano po 41 [sekundy]:

MichałS wrote:
    dobrzycki84 wrote:

Dodano po 4 [minuty]:

kosmos99 wrote:

Jeśli te panele są już zamontowane to lekko licząc kosztowały 85...100 tyś. i nagle, dopiero teraz pojawia się pomysł ich zagospodarowania? Nieprawdopodobne! trzeba przeprosić się z tym kto zaczął montaż, bo przy tych prądach i napięciach DC trzeba wiedzieć co się robi żeby pie puścić domu z dymem. Poza tym potrzebna jest moc przyłączeniowa na poziomie 30kW. Takiej nie wydają "zwykłym" obywatelom.

Witam ta instalacja jest do wykonania tylko szukam Jak ugrysc ten tempt I prawidłowo to zrobić
    kosmos99
    Level 38  
    dobrzycki84 wrote:

Kolega chce ją zrobić nie mając elementarnej wiedzy odnośnie PV?
    dobrzycki84
    Level 5  
    Dostałem wytyczne do wyceny tylko nie pasował mi falownik i dopasowanie. Do wartości paneli i dlatego napisałem i się poradzić noe robiłem instalacji fotowotalicznych Jestem elektrykiem i to mi zestaw który otrzymałem od klienta nie podrasował odrazu wieść proszę o poradę jak to powinno być zrobione i wytłumaczyć. Inwestorowi dziękuje za odpowiedz
    kosmos99
    Level 38  
    dobrzycki84 wrote:
    Inwestorowi dziękuje za odpowiedz

Tzn?
    dobrzycki84
    Level 5  
    Przejęzyczenie słownika :)
    Janusz_kk
    Level 35  
    dobrzycki84 wrote:
    Przejęzyczenie słownika

No to napisz to po polsku jeszcze raz, ty robisz komuś i ten ktoś chce zainstalować 62 panele czyli ponad 28kW w domu? ma taki przydział mocy, sprzęt kupiony czy to dopiero plany?
    dobrzycki84
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    dobrzycki84 wrote:
    Przejęzyczenie słownika

No to napisz to po polsku jeszcze raz, ty robisz komuś i ten ktoś chce zainstalować 62 panele czyli ponad 28kW w domu? ma taki przydział mocy, sprzęt kupiony czy to dopiero plany?
    Tak mam do wykonania taka instalacje i nic jeszcze nie jest kupione
    Janusz_kk
    Level 35  
    No to ja bym kupił dwa falowniki po 13-15kW, i z tych 62 PV zrobił 2 stringi po 15 i 2 po 16 paneli. Odpadają wtedy kombinacje z równoległym łączeniem czy szukanie specjalnych falowników.
    dobrzycki84
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    No to ja bym kupił dwa falowniki po 13-15kW, i z tych 62 PV zrobił 2 stringi po 15 i 2 po 16 paneli. Odpadają wtedy kombinacje z równoległym łączeniem czy szukanie specjalnych falowników.
    tak właściciel sobie wybrał producenta Hybrydowy falownik SolaX i ma być zestaw bateri 17 kw co byś doradził i jak zrobić to dobrze
    Janusz_kk
    Level 35  
    Hybrydowych nie znam więc nie doradzę.
    dobrzycki84
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    Hybrydowych nie znam więc nie doradzę.
    a może być normalny. To hybrydowy mi na forum doradzili