Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizja i internet światłowód Toya - siec Wifi

EMTomcio 22 Sep 2022 09:00 795 62
Rocketjobs
    EMTomcio
    Level 7  
    Witam. Niedługo będę miał założony internet ToyaNet 1000 oraz telewizję z Toya - światłowód. Wszystkie kable mam wyprowadzone na strych w domu parterowym. W 4 pokojach mam gniazda internetowe, niestety pojedyńcze, ani ja ani fachman robiący instalacje nie przewidzieliśmy tego światłowodu więc w 2 pokojach gdzie są TV gniazda będą zajęte przez dekodery Telewizji, a więc brak możliwości połączenia TV czy innych sprzętów kablem do internetu, zostaje mi Wifi. W 2 pozostałych pokojach nie ma telewizorów więc gniazda będą miały internet. Mimo tego chciałbym zrobić pełne Wifi na cały dom. Jak fajnie to ogarnąć żeby nie stracić dużo, a pokryć Wifi cały dom. Na moje nieszczęście tam gdzie skrętki będą zajete przez dekodery są to niemal centralne miejsca domu.

Myślałem o jakimś dobrym Routerze na strychu za terminalem, który będzie również pełnił funkcję switcha na pokoje gdzie będę mógł wpiąć sie kablami internetowymi do gniazda oraz w pokojach gdzie będzie dekoder użyć TP Link Deco Mesh do Wifi na cały dom skoro te pokoje są w miare centralne. Czy to ma racje bytu? Ewentualnie jaki sprzęt konkretnie zakupić?

Dom ma 100 m2. Strych ma nieocieplony dach. Strop to teriva, a więc mało zbrojenia i lekki.

Czy coś takiego zadziała jeśli wepnę dekoder do 1 gniazda, a do 2 AP lub Deco Mesh?
  • Rocketjobs
    Erbit
    Level 42  
    EMTomcio wrote:
    Czy coś takiego zadziała jeśli wepnę dekoder do 1 gniazda, a do 2 AP lub Deco Mesh?

Tak z tym, że połączenia zestawią się tylko na 100Mb/s więc nie wykorzystasz 1Gb/s.

Poza tym...

Wszystko zależy czy światłowód dostarczą do domu czy "do szafki w ulicy" a od szafki do domu kabel koncentryczny. Jedno i drugie nazywają "światłowód" ale to drugie nim nie jest. W przypadku drugiego wariantu (kabel koncentryczny - tak jak u mnie) dekoder TV oraz dekodery do "multiroom" podłączane są kablem koncentrycznym.

Sugeruję dowiedzieć się jakie urządzenie otrzymasz jako router (zakończenie sieci) i jaki dekoder do TV lub wprost dowiedzieć się w biurze Toya czy główny dekoder TV i dekodery multiroom wymagają ethernetu czy kabla koncentrycznego.
    EMTomcio
    Level 7  
    Erbit wrote:
    EMTomcio wrote:

Tak z tym, że połączenia zestawią się tylko na 100Mb/s więc nie wykorzystasz 1Gb/s.

Poza tym...

Wszystko zależy czy światłowód dostarczą do domu czy "do szafki w ulicy" a od szafki do domu kabel koncentryczny. Jedno i drugie nazywają "światłowód" ale to drugie nim nie jest. W przypadku drugiego wariantu (kabel koncentryczny - tak jak u mnie) dekoder TV oraz dekodery do "multiroom" podłączane są kablem koncentrycznym.

Sugeruję dowiedzieć się jakie urządzenie otrzymasz jako router (zakończenie sieci) i jaki dekoder do TV lub wprost dowiedzieć się w biurze Toya czy główny dekoder TV i dekodery multiroom wymagają ethernetu czy kabla koncentrycznego.

Swiatłowód będzie do domu. Terminal 3 wyjscia na tv i 1 na internet. Także 2 gniazda gdzie będzie TV już będą wykorzystane na dekodery.
  • RocketJobs
    Erbit
    Level 42  
    EMTomcio wrote:
    Swiatłowód będzie do domu. Terminal 3 wyjscia na tv i 1 na internet. Także 2 gniazda gdzie będzie TV już będą wykorzystane na dekodery.

W takim razie to jest odpowiedź dla Ciebie:

Erbit wrote:
    EMTomcio wrote:

Dodano po 4 [minuty]:

EMTomcio wrote:
    Myślałem o jakimś dobrym Routerze na strychu za terminalem, który będzie również pełnił funkcję switcha na pokoje gdzie będę mógł wpiąć

W tamtym miejscu (na strychu) router bez WiFi. Do tego AP (access point) rozmieszczone w zależności od potrzeb. Przy tej powierzchni domu istnieje spore prawdopodobieństwo, że po jednym na kondygnację wystarczy, no chyba, że to cale 100m2 na jednej kondygnacji to można się pokusić rozstawić dwa AP gdzieś z dala od siebie (w zależności od potrzeb).

Generalnie powinieneś internet rozprowadzić kablowo - WiFi to tylko dla urządzeń mobilnych (telefony, tablet, etc).
    EMTomcio
    Level 7  
    Erbit wrote:
    EMTomcio wrote:

W takim razie

EMTomcio wrote:
    Myślałem o jakimś dobrym Routerze na strychu za terminalem, który będzie również pełnił funkcję switcha na pokoje gdzie będę mógł wpiąć

W tamtym miejscu (na strychu) router bez WiFi. Do tego AP (access point) rozmieszczone w zależności od potrzeb. Przy tej powierzchni domu istnieje spore prawdopodobieństwo, że po jednym na kondygnację wystarczy, no chyba, że to cale 100m2 na jednej kondygnacji to można się pokusić rozstawić dwa AP gdzieś z dala od siebie (w zależności od potrzeb).

Generalnie powinieneś internet rozprowadzić kablowo - WiFi to tylko dla urządzeń mobilnych (telefony, tablet, etc).

Dom jest parterowy więc 1 kondygnacja. Generalnie zależy mi na tym, żebym mógł oglądać Netflixa czy jakieś playery w TV poprzez Wifi w pokojach gdzie nie będę miał niestety kabli internetowych. O zgrozo pokoje z kablami są po jednej stronie domu, a bez kabli z TV po drugiej stronie domu.

Czy Deco Mesh to obsłuży?
    Erbit
    Level 42  
    EMTomcio wrote:

Nikt Tobie tego nie zagwarantuje. WiFi porusza się w przestrzeni, której nie da się kontrolować dlatego jedynym sprawdzonym rozwiązaniem by odpowiedzieć na to pytanie jest zakup na odległość i przetestować... mając 14 dni na zwrot (a nawet 24 dni).

Korzystanie z dużych obciążeń po WiFi (obraz + dźwięk) to proszenie się o kłopoty bo... po prostu nie możesz zagwarantować czystej pracy dla medium po jakim porusza się WiFi. Wystarczy, że w przyszłości sąsiad zapragnie wystawić sobie WiFi na zewnątrz i możesz mieć takie czy inne kłopoty - dlatego zrobiłbym wszystko by jednak mieć kable a przecież przy tej konstrukcji budynku dotarcie do każdego pokoju strychem nie jest żadnym problemem - trzeba tylko chcieć a nie kombinować.
    EMTomcio
    Level 7  
    Erbit wrote:
    EMTomcio wrote:

dlatego zrobiłbym wszystko by jednak mieć kable a przecież przy tej konstrukcji budynku dotarcie do każdego pokoju strychem nie jest żadnym problemem - trzeba tylko chcieć a nie kombinować.

Musiałbym niestety pruć ściany, przewierty przez sufit i potem naprawa. Dobieranie farb itp. albo puścić na wierzchu co mija się z celem. To nie jest kwestia chęci ale estetyki.
    Erbit
    Level 42  
    EMTomcio wrote:
    To nie jest kwestia chęci ale estetyki.

Musisz sam zdecydować. Deco M4 nie jest to rozwiązanie górnych lotów ale... działające. Jak obraz będzie się zacinał to może szybciej zdecydujesz się na "kwestię estetyki" a może nie...

W każdym bądź razie na pewno trzeba to uwzględnić przy jakimś kolejnym malowaniu... poważnie. Ilość przesyłanych danych rośnie a WiFi jest zawodne. Zresztą już dziś z powodu braku poprawnej koncepcji na sieć musisz się ograniczyć do 100Mb/s.

Są jeszcze PLC (internet po przewodach 230V) ale tu także trzeba zainwestować w przynajmniej średniej klasy urządzenia.

Skoro nie możesz obecnie nić dołożyć to zaplanuj już dziś sieć tak aby dało się to rozbudować. jako ciekawostkę zobacz z czym przyszedł ten autor tematu a na czym skończył ;) -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3895767.html
    freebsd
    Level 39  
    Może po prostu kup switche gigabitowe do każdego pokoju i wtedy router może być na strychu, a w pokojach wiele urządzeń podłączonych kablami? Cztery pokoje plus strych to tylko pięć switchy, a inwestycja na lata. Switche pięcioportowe są tanie, ale sugeruję szczególnie w pokojach z TV, dekodetrami, konsolami switche ośmioportowe.
    EMTomcio
    Level 7  
    freebsd wrote:
    Może po prostu kup switche gigabitowe do każdego pokoju i wtedy router może być na strychu, a w pokojach wiele urządzeń podłączonych kablami? Cztery pokoje plus strych to tylko pięć switchy, a inwestycja na lata. Switche pięcioportowe są tanie, ale sugeruję szczególnie w pokojach z TV, dekodetrami, konsolami switche ośmioportowe.

Hej. Jeśli to by tak zadziałało to było by pięknie ale czy dekoder/tv będzie chodzić przez switcha? Telewizja będzie z gniazda sieciowego, dlatego jest problem, że mam tylko po 1 skrętce wszędzie. Jeśli dobrze zrozumiałem to daję switch od skrętki z gniazda i z tego switcha kabel na dekoder i kabel do TV ora np. AP żeby mieć również Wifi?
    Erbit
    Level 42  
    freebsd wrote:
    Może po prostu kup switche gigabitowe do każdego pokoju i wtedy router może być na strychu

Wątpię by to zdało egzamin. Autor ma do pokoju poprowadzoną jedną skrętkę a musi tam dostarczyć 2 VLANy (TV i internet) wydzielone na routerze.

By wykorzystać jeden kabel do takiej zabawy (nie znając VLANow) musiałby na jednym końcu kabla zestawić VLAN QinQ, na drugim końcu (w pokoju) to odebrać i.... no wlaśnie.. i co... jak to teraz wystawić na poszczególne porty?

W każdym bądź razie na pewno czeka autora zabawa... i to niezła. Na szybko i bez zabawy to splitter z pierwszego postu a wtedy ma 100Mb/s ale dzięki temu w pokoju ma dwa porty i może w pokoju podłączać już switch o ile będzie miał potrzebę.

[edyta]
    No chyba, że zdobędzie informacje jakie to są VLANy to wtedy na górze switch zarządzalny.. trunk i na dole drugi switch zarządzalny.

[edyta 2]
    No dobra... porty na routerze są pewno w trybie access, więc w sumie nie ma znaczenia jakimi VLANmi dostarczymy to na dół.

Trzaba kupić dwa switche zarządzalne
    - na górze 3 portowy, dwa porty z VLAN w trybie access zapięte do odpowiednich portów w routerze, na trzecim porcie trunk prowadzący na dół a na dole odwrotnie czyli trunk do gniazdka w ścianie i VLANY na portach w trybie access.
    freebsd
    Level 39  
    Nie mam w domu TV to utrudnia jednoznaczną odpowiedź, na pytanie od dekoder Toya.
    Switche możesz łączyć w topologi gwiazdy - google podpowie, lub szeregowo, do czterech switchy w szeregu.
    Erbit
    Level 42  
    freebsd wrote:
    Nie mam w domu TV to utrudnia jednoznaczną odpowiedź, na pytanie od dekoder Toya.

Na ich routerze wydzielone są porty do TV - muszą być w trybie access. Więc reszta tak:

Erbit wrote:
    Trzaba kupić dwa switche zarządzalne
    - na górze dwa porty z VLAN w trybie access zapięte do odpowiednich portów w routerze, na trzecim porcie trunk prowadzący na dół a na dole odwrotnie czyli trunk do gniazdka w ścianie i VLANY na portach w trybie access.
    freebsd
    Level 39  
    Erbit wrote:
    No chyba, że zdobędzie informacje jakie to są VLANy to wtedy na górze switch zarządzalny.. trunk i na dole drugi switch zarządzalny.
    Skoro to są VLAN'y to może rozwiązaniem bedzie zatrudnić informatyka? Mniej bałaganu zrobi, niż spec od gładzi gipsowych :-)
    Erbit
    Level 42  
    @EMTomcio napisz skąd jesteś. Może być na PW.

[edyta]

Czarne linie to trunk, zielone to połączenia w trybie access. To zadziała ponieważ porty w routerze Toya muszą być w trybie access. Nie musimy znać ich numerów VLAN.

Na strychu tworzymy VLANY i wystawiamy je na portach w trybie access do których zapinamy:
    TV1
    TV2
    TV3
    LAN

i pchamy na dół trunkiem.

Na dole odwrotnie... z gniazdka podłączamy do portu w trybie trunk a następnie wystawiamy to co trzeba na portach w trybie access.

EMTomcio
    Level 7  
    Jakie switche polecisz? + jeszcze jeden na góre na pozostale 2 pokoje. I router do wifi
    Erbit
    Level 42  
    Skoro 2 TV to potrzebujesz 3 switche zarządzalne. Jeden na górę większy i po jednym mniejszym (razem dwa) do pokoi na dole.

[edyta]
    Jestem skłonny podjąć "wyzwanie" w znaczeniu takim, że gdy będziesz miał już Toyę przyjadę z jakimś własnym sprzętem sprawdzić czy to zadziała. Jeśli zadziała to sobie kupisz to co trzeba będzie a ja to skonfiguruję.

Dodano po 5 [minuty]:

EMTomcio wrote:
    Jakie switche polecisz? + jeszcze jeden na góre na pozostale 2 pokoje. I router do wifi

Na razie nic nie polecę. Wolałbym się upewnić czy tak zadziała.

Sugeruję jakieś sprawdzone rzeczy... ja pracuję na Mikrotiku i switche lepiej takie. Jakie AP wybierzesz będzie to bez znaczenia.

Trzeba też się zastanowić czy od razu jakiegoś rouera nie wziąć na górę (zamiast switcha) ale to podnosi koszty a skoro celowałeś w Deco to wnioskuję, że wolisz oszczędnie (choć to pojęcie względne).

[edyta...]
    Pomysł jest. Możesz to rozegrać jak chcesz... może ktoś bliżej pomoże (np. ten co kładł instalację) albo sam możesz to zrobić...
    EMTomcio
    Level 7  
    Erbit wrote:
    Skoro 2 TV to potrzebujesz 3 switche zarządzalne. Jeden na górę większy i po jednym mniejszym (razem dwa) do pokoi na dole.

To jest rozwiązanie do 2 pokoi z TV z portów TV w terminalu ale są jeszcze 2 pokoje bez TV więc i z portu internet na terminalu switch do nich.
    + router na Wifi na caly dom.
    W Toya mam jakis pakiet wifi +.
    Quote:
    [edyta]
    Jestem skłonny podjąć "wyzwanie" w znaczeniu takim, że gdy będziesz miał już Toyę przyjadę z jakimś własnym sprzętem sprawdzić czy to zadziała. Jeśli zadziała to sobie kupisz to co trzeba będzie a ja to skonfiguruję.

Przyjmuję. Podłączenie 4 październik.
    Erbit
    Level 42  
    EMTomcio wrote:
    ...
    W Toya mam jakis pakiet wifi +.

To trzeba przemyśleć. Na pierwszy rzut oka nie ma to sensu bo wcisną Tobie byle jaki access point, za który jeszcze będziesz musiał płacić a możliwości konfiguracyjne będą mocno ograniczone.

Najpierw trzeba ustalić Twoje potrzeby... to może nie być łatwe. Jak się skontaktujemy to najpierw otworzę Tobie oczy na kilka aspektów związanych z bezpieczeństwem sieci. Potem dopiero przemyślisz co chcesz a czego nie chcesz... potem zrobimy testy, potem oszacujemy budżet i dokonasz wyboru sprzętu.

EMTomcio wrote:
    ...
    Przyjmuję. Podłączenie 4 październik.

Tel. masz na PW. Dzwoń.

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

No dobra... jesteśmy po rozmowie.

Nie patrząc na to co wyżej opisywałem - pytanie do pozostałych jaki sprzęt byście dali do łącza 1Gb/s ?

Wariant 1
    router do łącza 1Gb/s + dwa AP (z roamingiem i bez roamingu WiFi)

Wariant 2
    tylko dwa AP (routerem będzie urządzenie firmy Toya) tu także z roamingiem i bez roamingu WiFi.

Mam swoje typy ale... chcę dać autorowi szansę wyboru nim go wkręcę w swoje rozwiązania.
    EMTomcio
    Level 7  
    artaa wrote:
    Jak zwykle W1
    a Toya w Bridge. ;-)

Co to jest W1?
    Erbit
    Level 42  
    artaa wrote:
    Hmm

Wariant 1 z roamingiem

To jest dla nas oczywiste ale...

Pytam jaki sprzęt do tych dwóch wariantów (czyli pierwszy wariant z bridge, drugi bez bridge) a nie o to jaki wariant będzie najlepszy bo wariant najlepszy wyniósł kilka ładnych kilogramów złotówek i autor się co najmniej zastanowił ;)
    freebsd
    Level 39  
    Erbit wrote:
    ja pracuję na Mikrotiku
    Ja również :-) W tym momencie w domu używam cztery switche Mikrotik'a, access point Ubiquiti UNIFI 6 Long Range, router Xaomi AX9000 i laptop z Freebsd :-)
    artaa
    Level 43  
    Jeśli mnie pamięć nie myli
    dt1 ma wdrożone dużo większe niż 2 szt AP, rozwiązania na DLinku EAP z Omada i działa OK.

Ktoś też opisywał Netgear Orbi że montuje i też ok
    https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia-sieci...-i-access-pointy-257731?string=RBK353&order=p

oraz Kocurek z ASUS (też działa)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=20201454#20201454

W każdym powyższym oczywiście kable LAN i praca jako AP z EB.
    freebsd
    Level 39  
    Erbit wrote:
    Już jest 2 kilo. To jest wariant nr 2 z roamingiem. Z chęcią usłyszę inne propozycje w tym wariancie.
    Może nawet nieco więcej, ale i specyficzny użytkownik... W sumie mam LAN 10 Gbps światłowodowy, Wi-Fi 6e i około 100 urządzeń Wi-Fi (smart home). Za to mój największy TV ma chyba z 10 lat+, i rozmiar 40" - w sumie to nawet nie jest podłączony. Robi za dekorację :-> Coś, za coś... :-D

Jeżeli dekoder "alienuje" się za pomocą VLAN'ów, to powinno to być do ogarnięcia. Użycie sprzętu Mikrotik'a jest droższe od użycia najtańszych switch'y, ale teraz potęgą jest internet (praca/szkoła), więc inwestycja w tak elastyczne rozwiązanie jest godna uwagi. Takie ja mam priorytety :-D
    artaa
    Level 43  
    Doprecyzowuję pytając:

- dalej mamy temat 2 szt AP w domu?
    - czy już 50 AP w hotelu/dużej firmie

bo chyba idziemy ze sprzętem w kierunku kupna opon klasy ZR do fiata Pandy ;-)

Kwestia budżetu i realnych potrzeb właściciela, jak chce i ma kasę to niech się tu określi, jak ma być mniej kosztowo to przykłady podałem (a pewnie jest dużo więcej)

W domu najczęściej takie AP ustawia się raz i zapomina aż padną, bądź pojawią się szybsze łącza.

Osobiście używałem EAP jako klient - działa - jako dla klienta, tak samo jak Ubiquiti i nie były to lokalizacje z 2 AP, tylko większe...

Osobiście montowane Asus AX55 (80 MHz i 1024-QAM, jak potrzeba 160 to wyższe modele) w układach do 3 AP - też działa (od 2 lat), chyba coś źle robiłem... ;-)

Testowane na 20 "ciężkich internetowo" klientów laptopy i PC, plus IoT,
    ale ono to już marginalne obciążenie.