Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica PI6544NSTK X-TYPE - płyta nie działa, uszkodzony tranzystor IGBT

patrycz 22 Sep 2022 10:16 393 8
    patrycz
    Level 12  
    Dzień dobry
    Płyta indukcyjna Amica model: PI6544NSTK X-TYPE, index Amica 8065304, Moduł Geco MG361.11
    Podczas użytkowania jednego pola, nagle wyskoczył bezpiecznik 16A. Po wyjęciu i obejrzeniu płyty, stwierdziłem, że możliwe było dostanie się odrobiny wody lub oleju na styki (obok stoi frytkownica). Wyczyściłem i przedmuchałem styki oraz sprężonym powietrzem płytę przez otwory wentylacyjne. Podłączyłem najpierw 1 fazę i włączyłem bezpiecznik. Nie wybiło go. Następnie podłączyłem druga fazę. Po włączeniu bezpiecznika natychmiast go wybiło. Po tej próbie płyta pozostała już martwa. Kolejne włączenie bezpiecznika nie powoduje jego rozłączenia.

Rozebrałem płytę, pomierzyłem tranzystory 30N140IHR. Jeden z nich wykazuje pełne zwarcia między nóżkami. Wczoraj już zabrakło mi czasu na więcej.
    Moje pytanie do Was, drodzy forumowicze brzmi, co jeszcze mogło paść i co i jak powinienem sprawdzić, bo sądzę, że to nie tylko tranzystor. Druga sprawa to ocena, czy warto ją naprawiać i czy można dostać odpowiednie komponenty.
    Znalazłem w sieci używany moduł płyty indukcyjnej MG361.04 do płyty PI6544STK. Wygląda identycznie, wszystko się zgadza, natomiast nie mam pewności czy można ją podmienić z moją. Nowy moduł kosztuje ponad 800 zł i to już chyba jest przesada, żeby naprawiać za taka cenę.
    Pozdrawiam i czekam na Wasze rady.

Amica PI6544NSTK X-TYPE - płyta nie działa, uszkodzony tranzystor IGBT Amica PI6544NSTK X-TYPE - płyta nie działa, uszkodzony tranzystor IGBT
  • Helpful post
    NIXIE_123
    Level 34  
    patrycz wrote:
    co jeszcze mogło paść
    Mostek Greatza, bezpiecznik. Jak masz szczęście to obwód wokół bramki tranzystorów. Tranzystory dostępne na allegro, naprawiaj. Po naprawie uruchamiaj przez żarówkę włóknową słusznej mocy podłączoną szeregowo z siecią

Jako tuning po naprawie wywal te lipne blaszki i przykręć tranzystory przez śruby do radiatora. Wszystkie. Niższa temperatura = dłużej płyta pochodzi

Zamiennik tranzystora do kupienia na allegro nr aukcji:9637040114 (IHW30N135R3)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3644188.html
    patrycz
    Level 12  
    Dzięki za szybką odpowiedź i link do aukcji.
    Rzadko robię z takimi rzeczami i oczy juz nie te, więc zapytam, gdzie ten mostek Graetza i bezpiecznik o którym piszesz?
    Żarówę chyba znajdę, gdzieś była 300W !!!
    Pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

Ech, mostek obok tranzystora, ok, już ślepy jestem, ale bezpiecznik?
  • Helpful post
    NIXIE_123
    Level 34  
    W beko bezpiecznikiem jest zwężona ścieżka pod spodem "tej" płytki. Tutaj może być tak samo. Mówisz że płyta martwa więc coś musiało wywalić. Możesz odkręcić tą płytkę i sprawdzić ścieżki.

Sprawdź jeszcze te duże czerwone na module mocy. Jeśli są szeregowo z siecią to bezpiecznik. Jeśli równolegle do sieci to warystory.
    patrycz
    Level 12  
    Też gdzieś słyszałem o takiej ścieżce i możliwe, że Amica też tak ma.
    Co do "czerwonych", to oby to były bezpieczniki, bo jeśli warystory to oznaczałoby to chyba poważniejsze uszkodzenie.
    Warystor powinien być w tym przypadku zwarty, czyli nadal powinno wybijać bezpiecznik, a nie wybija.
    Dziś po południu nie mam wiele czasu, ale postaram się posprawdzać.
    Bardzo Ci dziękuję za pomoc.
    patrycz
    Level 12  
    Sprawdziłem wczoraj płytkę i wyglądała od spodu tak jak na foto pierwszym.
    Wyczyściłem izopropylem ile się dało i połączyłem przerwane ścieżki. Są przejścia tam gdzie powinny być.
    Amica PI6544NSTK X-TYPE - płyta nie działa, uszkodzony tranzystor IGBT Amica PI6544NSTK X-TYPE - płyta nie działa, uszkodzony tranzystor IGBT
    Dwa elementy o których pisałeś, to warystory i są wpięte równolegle. Mierzyłem je multimetrem i wykazują rezystancję rzędu MΩ. Poza uszkodzeniem ścieżek, wydaje się, że pozostałe elementy są sprawne. Mierzyłem też multimetrem prostowniki i oba wykazują odpowiednie, duże rezystancje.
    Wczoraj znikła aukcja na Allegro z Twojego linka, ale znalazłem inną aukcję (Numer oferty: 11447614340) i z opisu w tytule wynika, że to ten sam tranzystor. Dziś po południu jeszcze posprawdzam, na ile to możliwe inne elementy.
    Dziękuję za dotychczasową pomoc i napiszę o wynikach, mam nadzieję po udanej naprawie.

Wstawiłem tranzystor i uruchomiłem płytę przez żarówkę (lekko się żarzyła), a następnie już bezpośrednio, ale na 1 fazie. Rozpoznaje garnki i grzeje, więc chyba będzie już dobrze. Podłączenie w kuchni mam na 2 fazy, mam nadzieję, że nic się nie zmieni kiedy ją tam wepnę, bo różne cuda już widziałem.
    patrycz
    Level 12  
    Dwie fazy, czyli międzyfazowe 400V podłączone. Płyta działa bez zarzutu. Bardzo dziękuję za pomoc! :D
    Pozdrawiam.