Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Platforma WiCAN ESP32-C3 CAN Bus w formacie USB-CAN i OBD-II

ghost666 22 Sep 2022 19:47 549 0
 • Platforma WiCAN ESP32-C3 CAN Bus w formacie USB-CAN i OBD-II
  Moduł WiCAN to adapter magistrali CAN oparty na układzie ESP32-C3, który łączy się poprzez USB, Wi-Fi oraz Bluetooth LE i jest przeznaczony do komunikacji z elektroniką samochodową, jak i do ogólnego rozwoju aplikacji CAN. Urządzenie jest dostępne w dwóch formatach: USB-CAN i OBD-II oraz dostarczane z oprogramowaniem układowym, które współpracuje z RealDash, aby tworzyć ładnie wyglądające pulpity nawigacyjne z danymi. RealDash można zainstalować w systemach operacyjnych Android, iOS i Windows 10.

  Specyfikacje WiCAN:

  * Moduł bezprzewodowy — ESP32-C3-MINI-1 z mikrokontrolerem ESP32-C3 RISC-V z łącznością WiFI 4 2,4 GHz i Bluetooth 5.0, 4 MB pamięci Flash oraz zintegrowana antena PCB;
  * Interfejs CAN 2.0 A/B do 1 Mb/s;
  * Interfejs hosta:
  — WiCAN-OBD — złącze OBD-II,
  — WiCAN-USB — port mini USB do działania USB-do-UART z prędkością do 6 Mbps.
  * Zasilanie:
  — WiCAN-ODB — 7,5V do 16V (Vbat),
  — WiCAN-USB — 7,5V do 36V przez złącze śrubowe,
  — pobór mocy — poniżej 1 mA w trybie oszczędzania baterii.

  Platforma WiCAN ESP32-C3 CAN Bus w formacie USB-CAN i OBD-II

  Platforma WiCAN ESP32-C3 CAN Bus w formacie USB-CAN i OBD-II


  Omawiany adapter magistrali CAN obsługuje również aktualizacje oprogramowania układowego przez Wi-Fi i może być używany w trybie punktu dostępowego lub stacji. Chociaż BLE posiada wsparcie, wydaje się, że nie jest w centrum uwagi developerów w przeciwieństwie do WiFi, które jawi się jako preferowany standard bezprzewodowy do połączenia z urządzeniem. USB jest również dobrą opcją, ale tylko dla karty w wersji WiCAN-USB.  Oprócz RealDash, WiCAN można również obsługiwać za pomocą internetowego interfejsu firmy WebCAN. Zapewnia on także wsparcie dla narzędzi typu open-source, takich jak SavvyCAN, BUSmaster i python-can.

  Platforma WiCAN ESP32-C3 CAN Bus w formacie USB-CAN i OBD-II

  Platforma WiCAN ESP32-C3 CAN Bus w formacie USB-CAN i OBD-II


  Kod źródłowy oprogramowania układowego (działający z ESP-IDF) i instrukcje można znaleźć w repozytorium producenta na GitHubie. Kolejną interesującą cechą modelu WiCAN-OBD są alerty poziomu baterii obsługiwane przez MQTT z adapterem monitorującym jej napięcie i wysyłającym powiadomienie, jeśli takowe spadnie poniżej ustawionego progu. Jest to szczególnie przydatne dla użytkowników posiadających wiele samochodów.

  Firma prezentuje na swojej stronie również porównanie z innymi rozwiązaniami dla bezprzewodowej magistrali CAN opartej na ESP32, a mianowicie Macchina A0 i Freematics ONE+ Model A.

  Platforma WiCAN ESP32-C3 CAN Bus w formacie USB-CAN i OBD-II


  Urządzenia WiCAN-USB i WiCAN-OBD ESP32-C3 CAN Bus są dostępne na platformie crowdfundingowej Crowd Supply w cenie 42 dolarów. Wysyłka do Stanów Zjednoczonych jest bezpłatna, a do reszty świata kosztuje 12 USD. Dostawy zamówionych modułów mają rozpocząć się w połowie listopada 2022 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/08/24/wican-esp32-c3-can-bus-platform-usb-can-obd-ii/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11288 posts with rating 9547, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.