Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TPA3255 - włącznik Mute + sygnalizacja LED

savi32wro 22 Sep 2022 21:09 78 4
    savi32wro
    Level 10  
    Witam,

chciałbym rozbudować funkcję MUTE we wzmacniaczu klasy D na kości TPA3255.
    Obecnie od pinu 18 (RESET) do masy mam podpięty elektrolit, który powoduje kilkusekundowe opóźnienie funkcji MUTE przy włączaniu wzmacniacza i równolegle włącznik, którym mogę włączyć MUTE w dowolnej chwili podczas pracy wzmacniacza.
    Chciałbym dodać diodę LED sygnalizującą uruchomienie funkcji MUTE. Na pinie 18 (RESET) jest 3,3V, zwarcie do masy uruchamia funkcje MUTE.
    Próbowałem, z pinu 18 nie da się bezpośrednio zasilić diody LED czyli muszę dodać sterowanie z tranzystora. Namalowałem coś co niby działa na symulatorze lecz wolę poprosić, aby ktoś rzucił na to okiem żebym nie upalił TPA3255.
    *na rysunku jest rezystor 1m to tylko dla symulatora bo krzyczy, że oczko :)
  • Helpful post
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    tranzystor NPN ktorego baza idzie przez rezystor do pinu 18, emiter do masy a kolektor to LED z rezystorem do +3V3 - gdy na pinie 18 jest +3V3 LED bedzie swiecil. Jezeli chcesz funkcji odwrotnej czuli LED swieci gdzy na pinie 18 jest 0V to masz kilka wyjsc:
    - tranzystor jak wyzej ale E-C zwiera LED, czyli LED z rezystorem miedzy 0V a +3V3 a tranzystor E do 0V a C do polaczenia LED z rezystorem.
    - tranzystor PNP, w typowym ukladzie.
    Pozdrawiam
    PS obrazki pogladowe:

Zauwazylem ze masz tam pojemnosc, podlaczenie tranzystora z rezystorem wplynie na czas ladowania tego kondensatora, mozesz sie ratowac dajac wieksza wartosc rezystora w bazie ale bez przesady aby sie wlaczyl LED, orientacyjnie maksymalnie z 10-20k mozesz dodac diode zenera czy nawet zwykle aby baza zalaczala sie przy wyzszym napieciu albo zwieksz pojemnosc.
    savi32wro
    Level 10  
    Dziękuję viayner, ten układ po lewej wygląda, że działa dobrze. Będę miał chwilę to złożę testowo.
    Założenia są takie: pin18 TPA3255 zwarty do masy uruchamia MUTE i wtedy ma świecić LED.
    Pojemność wpięta pomiędzy pin18 a masę daje kilka sekund włączonego MUTE przy uruchamianiu wzmacniacza. EDIT: przed chwilą sprawdziłem, że w sumie nie muszę mieć tej pojemności.

Mam w tym wzmacniaczu jeszcze głębszy problem. Otóż przy wyłączaniu wzmacniacza, gdy odcinam zasilanie i zaczyna spadac napięcie na kondensatorach w zasilaczu w pewnym momencie jest trzask w głośniki. Teraz wyłączam wzmacniacz przytrzymując przycisk MUTE ale wolałbym żeby działo sie to automatycznie. Czyli wyłączenie zasilania automatycznie zwiera pin 18 do masy. Jak to zrobić?
    Myślałem, myślałem i nie wiem bo są duże pojemności w zasilaczu i po odłączeniu 230V jeszcze kilka sekund jest tam napięcie.
    Zasilacz ma 32V roboczo, chwilę po pstryknięciu głównego włącznika jest strzał w głośniki gdy na zasilaczu jest jeszcze 20V.

Myślałem o włączeniu JFET (naturalnie zwarty) pomiędzy pin18 a masę i wysterować go jak włacznik 0-1.
    Tylko nie wiem jak zrobić sterowanie żeby JFET działał zerojedynkowo, czyli gdy zasilacz ma 32V JFET jest rozwarty, gdy zasilacz ma <28V JFET jest zwarty. Próbuje zrobić to na symulatorze falstad ale tam dziwnie działa JFET albo ja zupełnie tego nie rozumiem
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    nie wiem co to za cudo do symulacji ale po lewej widze prad 3.3kA, zauwaz ze "pobierasz" sygnal z nieistniejacego u ciebie rezystora 1mOhm - chyba ze go masz?
    W normalnych wzmacniaczach byl przekaznik ktory wlaczal glosniki z opoznieniem i odlaczal blyskawicznie po wylaczeniu zasilania.
    Musisz zastosowac uklad ktory wlaczy ci mute w chwili wylaczenia wzmacniacza ale nie wiadomo jak ten uklad zachowuje sie po wylaczeniu zasilania, zapewne jakies stany nie ustalone, przekaznik bedzie najpewniejszy.
    Jak masz duze pojemnosci to zasil przekaznik z odrebnej galezi lub odrebnego zasilania.
    Pozdrawiam
    savi32wro
    Level 10  
    viayner wrote:
    nie wiem co to za cudo do symulacji ale po lewej widze prad 3.3kA, zauwaz ze "pobierasz" sygnal z nieistniejacego u ciebie rezystora 1mOhm

Nie, nie - ten rezystor jest tylko dla symulatora, tak samo prąd 3,3kA to tylko symulator. U mnie na płytce są po prostu 2 pady, jeden idzie od 18 pinu TPA3255 a drugi to masa - ich połączenie włącza wbudowaną w TPA3255 funkcje reset/mute. Czyli z punktu widzenia TPA3255 zwieram pin18 z masą, o napięcie i prąd na pinie 18 dba sam TPA3255 - a w symulacji jak miałem to odwzorować? Zrobiłem po prostu zwarcie, stąd 3,3kA :)
    I teraz, skoro mam na TPA3255 funkcję mute i działa ona tak jak potrzebuję (ręcznie włączone mute daje ciszę w głosnikach przy wyłączaniu wzmacniacza, nic nie strzela) to nie chcę pchać się w dodatkowy przekaźnik na wyjściu głośników.
    Stąd moje pytanie - jak zrealizować to, aby automatycznie pin 18 zwarł sie z masą natychmiast po wyłączeniu zasilania 230V + wyłącznik do ręcznego mute + sygnalizacja LED właczonego mute.
    Moje pomysły:
    - dwutorowy włącznik 230V, jeden tor włącza napięcie sieciowe, drugi obsługuje zwarcie/rozwarcie pinu 18 z masą - trochę chamskie :)
    - dioda dużej mocy za mostkiem a przed kondensatorami i brać sygnał przed diodą. Po wyłączeniu zasilania tam natychmiast spadnie napięcie ale... to napięcie będzie bardzo zaszumione bo nie filtrowane, boje się, że przeniesie mi buczenie na dalsze obwody i chyba nie chce dodatkowej diody jako ogranicznik napięcia/prądu.
    - mam przed transformatorem diodę LED sygnalizującą pracę urzadzenia, ona gaśnie natychmiast po wyłączeniu zasilania. Można by z niej wziąc sygnał fototranzystorem (chyba). Ale ta dioda zapewne działa z częstotliwością 50Hz to może komplikowac pobranie sensownego sygnału (chyba). Poza tym nie bardzo wiem jak to ugryźć, żeby działało 0-1 a nie liniowo.
    - ostatni pomysł to układ sprawdzający napięcie na zasilaczu, jak spadnie <28V to zwiera pin18 do masy - to samo, nie bardzo wiem jak to ugryźć, żeby działało 0-1 a nie liniowo.

Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

Chyba coś mam, kiedyś robiłem z pomocą kolegów z Elektrody sterowanie do ładowarki ogniw li-lon i pomyślałem, że może tu to częściowo wykorzystać do sprawdzania napięcia.

Rezystor 470 i czerwona dioda reprezentują zwarcie pinu 18 z masą czyli włączenie funkcji MUTE w TP3255.
    Ma szanse to zadziałać w realu? W symulatorze jest git.