Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TPA3255 - włącznik Mute + sygnalizacja LED

savi32wro 22 Sep 2022 21:09 78 4
 • #1
  savi32wro
  Level 10  
  Witam,

  chciałbym rozbudować funkcję MUTE we wzmacniaczu klasy D na kości TPA3255.
  Obecnie od pinu 18 (RESET) do masy mam podpięty elektrolit, który powoduje kilkusekundowe opóźnienie funkcji MUTE przy włączaniu wzmacniacza i równolegle włącznik, którym mogę włączyć MUTE w dowolnej chwili podczas pracy wzmacniacza.
  Chciałbym dodać diodę LED sygnalizującą uruchomienie funkcji MUTE. Na pinie 18 (RESET) jest 3,3V, zwarcie do masy uruchamia funkcje MUTE.
  Próbowałem, z pinu 18 nie da się bezpośrednio zasilić diody LED czyli muszę dodać sterowanie z tranzystora. Namalowałem coś co niby działa na symulatorze lecz wolę poprosić, aby ktoś rzucił na to okiem żebym nie upalił TPA3255.
  *na rysunku jest rezystor 1m to tylko dla symulatora bo krzyczy, że oczko :)
  TPA3255 - włącznik Mute + sygnalizacja LED
 • Helpful post
  #2
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  tranzystor NPN ktorego baza idzie przez rezystor do pinu 18, emiter do masy a kolektor to LED z rezystorem do +3V3 - gdy na pinie 18 jest +3V3 LED bedzie swiecil. Jezeli chcesz funkcji odwrotnej czuli LED swieci gdzy na pinie 18 jest 0V to masz kilka wyjsc:
  - tranzystor jak wyzej ale E-C zwiera LED, czyli LED z rezystorem miedzy 0V a +3V3 a tranzystor E do 0V a C do polaczenia LED z rezystorem.
  - tranzystor PNP, w typowym ukladzie.
  Pozdrawiam
  PS obrazki pogladowe:
  TPA3255 - włącznik Mute + sygnalizacja LED

  Zauwazylem ze masz tam pojemnosc, podlaczenie tranzystora z rezystorem wplynie na czas ladowania tego kondensatora, mozesz sie ratowac dajac wieksza wartosc rezystora w bazie ale bez przesady aby sie wlaczyl LED, orientacyjnie maksymalnie z 10-20k mozesz dodac diode zenera czy nawet zwykle aby baza zalaczala sie przy wyzszym napieciu albo zwieksz pojemnosc.
 • #3
  savi32wro
  Level 10  
  Dziękuję viayner, ten układ po lewej wygląda, że działa dobrze. Będę miał chwilę to złożę testowo.
  Założenia są takie: pin18 TPA3255 zwarty do masy uruchamia MUTE i wtedy ma świecić LED.
  Pojemność wpięta pomiędzy pin18 a masę daje kilka sekund włączonego MUTE przy uruchamianiu wzmacniacza. EDIT: przed chwilą sprawdziłem, że w sumie nie muszę mieć tej pojemności.

  TPA3255 - włącznik Mute + sygnalizacja LED

  Mam w tym wzmacniaczu jeszcze głębszy problem. Otóż przy wyłączaniu wzmacniacza, gdy odcinam zasilanie i zaczyna spadac napięcie na kondensatorach w zasilaczu w pewnym momencie jest trzask w głośniki. Teraz wyłączam wzmacniacz przytrzymując przycisk MUTE ale wolałbym żeby działo sie to automatycznie. Czyli wyłączenie zasilania automatycznie zwiera pin 18 do masy. Jak to zrobić?
  Myślałem, myślałem i nie wiem bo są duże pojemności w zasilaczu i po odłączeniu 230V jeszcze kilka sekund jest tam napięcie.
  Zasilacz ma 32V roboczo, chwilę po pstryknięciu głównego włącznika jest strzał w głośniki gdy na zasilaczu jest jeszcze 20V.

  Myślałem o włączeniu JFET (naturalnie zwarty) pomiędzy pin18 a masę i wysterować go jak włacznik 0-1.
  Tylko nie wiem jak zrobić sterowanie żeby JFET działał zerojedynkowo, czyli gdy zasilacz ma 32V JFET jest rozwarty, gdy zasilacz ma <28V JFET jest zwarty. Próbuje zrobić to na symulatorze falstad ale tam dziwnie działa JFET albo ja zupełnie tego nie rozumiem
 • #4
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  nie wiem co to za cudo do symulacji ale po lewej widze prad 3.3kA, zauwaz ze "pobierasz" sygnal z nieistniejacego u ciebie rezystora 1mOhm - chyba ze go masz?
  W normalnych wzmacniaczach byl przekaznik ktory wlaczal glosniki z opoznieniem i odlaczal blyskawicznie po wylaczeniu zasilania.
  Musisz zastosowac uklad ktory wlaczy ci mute w chwili wylaczenia wzmacniacza ale nie wiadomo jak ten uklad zachowuje sie po wylaczeniu zasilania, zapewne jakies stany nie ustalone, przekaznik bedzie najpewniejszy.
  Jak masz duze pojemnosci to zasil przekaznik z odrebnej galezi lub odrebnego zasilania.
  Pozdrawiam
 • #5
  savi32wro
  Level 10  
  viayner wrote:
  nie wiem co to za cudo do symulacji ale po lewej widze prad 3.3kA, zauwaz ze "pobierasz" sygnal z nieistniejacego u ciebie rezystora 1mOhm


  Nie, nie - ten rezystor jest tylko dla symulatora, tak samo prąd 3,3kA to tylko symulator. U mnie na płytce są po prostu 2 pady, jeden idzie od 18 pinu TPA3255 a drugi to masa - ich połączenie włącza wbudowaną w TPA3255 funkcje reset/mute. Czyli z punktu widzenia TPA3255 zwieram pin18 z masą, o napięcie i prąd na pinie 18 dba sam TPA3255 - a w symulacji jak miałem to odwzorować? Zrobiłem po prostu zwarcie, stąd 3,3kA :)
  I teraz, skoro mam na TPA3255 funkcję mute i działa ona tak jak potrzebuję (ręcznie włączone mute daje ciszę w głosnikach przy wyłączaniu wzmacniacza, nic nie strzela) to nie chcę pchać się w dodatkowy przekaźnik na wyjściu głośników.
  Stąd moje pytanie - jak zrealizować to, aby automatycznie pin 18 zwarł sie z masą natychmiast po wyłączeniu zasilania 230V + wyłącznik do ręcznego mute + sygnalizacja LED właczonego mute.
  Moje pomysły:
  - dwutorowy włącznik 230V, jeden tor włącza napięcie sieciowe, drugi obsługuje zwarcie/rozwarcie pinu 18 z masą - trochę chamskie :)
  - dioda dużej mocy za mostkiem a przed kondensatorami i brać sygnał przed diodą. Po wyłączeniu zasilania tam natychmiast spadnie napięcie ale... to napięcie będzie bardzo zaszumione bo nie filtrowane, boje się, że przeniesie mi buczenie na dalsze obwody i chyba nie chce dodatkowej diody jako ogranicznik napięcia/prądu.
  - mam przed transformatorem diodę LED sygnalizującą pracę urzadzenia, ona gaśnie natychmiast po wyłączeniu zasilania. Można by z niej wziąc sygnał fototranzystorem (chyba). Ale ta dioda zapewne działa z częstotliwością 50Hz to może komplikowac pobranie sensownego sygnału (chyba). Poza tym nie bardzo wiem jak to ugryźć, żeby działało 0-1 a nie liniowo.
  - ostatni pomysł to układ sprawdzający napięcie na zasilaczu, jak spadnie <28V to zwiera pin18 do masy - to samo, nie bardzo wiem jak to ugryźć, żeby działało 0-1 a nie liniowo.

  Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

  Chyba coś mam, kiedyś robiłem z pomocą kolegów z Elektrody sterowanie do ładowarki ogniw li-lon i pomyślałem, że może tu to częściowo wykorzystać do sprawdzania napięcia.

  Rezystor 470 i czerwona dioda reprezentują zwarcie pinu 18 z masą czyli włączenie funkcji MUTE w TP3255.
  Ma szanse to zadziałać w realu? W symulatorze jest git.

  TPA3255 - włącznik Mute + sygnalizacja LED