Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Benq W1110 - Dziwne artefakty po wymianie lampy

lorak110786 23 Sep 2022 20:51 207 3
    lorak110786
    Level 11  
    Cześć,

W moim Benq W1110 eksplodowała żarówka. Kupiłem nową i zamontowałem ją do koszyka zastępując starą. W międzyczasie przedmuchałem cały projektor z kurzu i spalonych owadów. Po zamontowaniu żarówki niestety na ekranie pojawiają się dziwne artefakty/duszki.

Nie wiem dokładnie jak to opisać (dołączam zdjęcia), ale wygląda to jak jakiś pyłek albo okruch który dostał się w soczewkę i ulega powiększeniu i rozmazaniu powodując, że w niektórych miejscach obraz jest jaśniejszy. Widać to praktycznie wyłącznie na ciemnych obrazach. Na jasnych przebarwienia/rozjaśnienia są niewidoczne.

Nie do końca wiem skąd one się wzięły. Przy wymianie żarówki wymyłem dokładnie szybkę z koszyka. Przyglądałem się jej i nie ma na niej jakichś rys czy skaz po wybuchu żarówki (może są jakieś delikatne na brzegu). Poza tym szybka jest czysta.

Po ponownym wyjęciu całego koszyka, ponownym przedmuchaniu, przeczyszczeniu szybki i samej żarówki przebarwienia zmieniły układ więc jest to prawdopodobnie coś związanego z optyką projektora.

Czy ktoś ma pomysł jak do tego podejść i to naprawić? Czy wymagane jest dodatkowo czyszczenie obiektywu? Czy możliwe jest, że kurz dostał się gdzieś do wewnątrz obiektywu i powoduje nierównomierne rozchodzenie się światła? Co ciekawe te duszki są jaśniejsze niż reszta ekranu. Zakładam, że gdyby były to ziarenka kurzu to raczej obraz byłby ciemniejszy a nie jaśniejszy? Ewentualnie jakieś okruchy szła po starej żarówce? Ale czy to jest w ogóle możliwe aby dostały się gdzieś między soczewki?

Zastanawiam się nad kupieniem oryginalnej lampy z nowym koszykiem, ale chciałbym się najpierw upewnić, że problem się nie powtórzy.

beatom
    Level 35  
    Jesli zarowka faktycznie eksplodowala, to szczatki mogly dostac sie wszedzie. I to do miejsc teoretycznie niedostepnych. Zwykle "dmuchanie" moglo tylko pogorszyc sytuacje.
    sowa_46
    Level 25  
    "Jesli zarowka faktycznie eksplodowala, to szczatki mogly dostac sie wszedzie."
    Pieprzysz bez sensu, bo nie znasz budowy tego projektora.

Rozbierz "light engine", wyczyść z kurzu lustro i DMD i po problemie.
    k45i89o98j66
    Level 24  
    Czyszczenie wszelkich powierzchni przenoszących obraz pomoże ale odpowiednimi husteczkami nie papierem czy ręcznikiem papierowym i preparatami do optyki.