Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za planeta lub gwiazda

opaaa 23 Sep 2022 21:54 546 20
    opaaa
    Level 4  
    Cześć, czy ktoś wie co to za planeta albo gwiazda, którą zauważyłem kilka dni temu i świeci do dziś. Widać ją około godziny 20:00 na wschodnio-południowym kierunku, ale bardziej w kierunku wschodnim. Łatwo ją zauważyć bo świeci najjaśniej że wszystkich ciał niebieskich w tamtym kierunku.
    zbich70
    Level 43  
    Są przecież rozmaite fora astronomiczne, tam zapytaj.
    Ale tam też poproszą cię o dokładniejsze koordynaty, niż tylko "w kierunku bardziej wschodnim".
    Lisek64
    Level 28  
    Jeżeli tuż nad horyzontem, to obserwujesz zapewne, jak to ładnie wyśpiewał Marek Grechuta, "gwiazdę Wenus", która oczywiście jest planetą.
    opaaa
    Level 4  
    Wahałem się właśnie między Wenus a Marsem, chociaż kilka lat temu mniej więcej o tej porze roku może trochę później widywałem ją nad zachodnim, horyzontem po zachodzie słońca.
    BANANvanDYK
    Level 41  
    Chyba chodzi Ci o Jowisza, tego lata jest wyraźnie widoczny po zapadnięciu zmroku, to "najjaśniejsza z gwiazd" w charakterystycznym pomarańczowym odcieniu.
    Obecnie na niebie widoczny jest także Saturn (kierunek południowy) oraz Mars (na wschodzie w późniejszych godzinach nocnych). Nad ranem w pobliżu wschodzącego słońca także Wenus.
    Polecam zainstalować sobie program Stellarium. Z pewnymi ograniczeniami można skorzystać z wersji online: https://stellarium-web.org
    Madrik
    moderator of Robotics
    opaaa wrote:
    Cześć, czy ktoś wie co to za planeta albo gwiazda którą zauważyłem kilka dni temu i świeci do dziś. Widać ją około godziny 20:00 na wschodnio-południowym kierunku, ale bardzie w kierunku wschodnim. Łatwo ją zauważyć bo świeci najjaśniej że wszystkich ciał niebieskich w tamtym kierunku.

Jowisz. Akurat wschodził dziś ok. 20:00.

Jak masz lornetkę, to się mu przyjrzyj, ale jak będzie nieco wyżej.
    Powinieneś już przez lornetkę z zoomem 6-7x zobaczyć jego główne księżyce, jako maciupkie światełka obok tarczy. Są 4, ale czasem niektóre chowają się za tarczą, lub są przed tarczą i są wtedy dla lornetki niewidoczne.
    W każdym razie ciekawy widok. Teleskopy z powiększeniem 100x mogą pokazać nawet jego pasy na tarczy. Ale taki widok raczej pod ciemnym niebem, o które coraz trudniej, a w miastach to już kompletnie tragedia dziś z oglądaniem nocnego nieba.

Ech... Parę lat temu na Mazurach oglądać można było jeszcze Drogę Mleczną... Dziś - raczej łunę większych miast.

Jest kilka programów z mapami nieba, np. stareńkie już Stellarium, pokazuje widok w czasie rzeczywistym i nawet pokazuje przelatujące satelity. Możesz podać dokładne współrzędne geograficzne swojej okolicy i będziesz mieć aktualny podgląd co, jak i gdzie. Stellarium jest też w formie aplikacji na telefon, więc można korzystać z niego, podziwiając niebo daleko od domu.
    atom1477
    Level 43  
    Lisek64 wrote:
    Jeżeli tuż nad horyzontem, to obserwujesz zapewne, jak to ładnie wyśpiewał Marek Grechuta, "gwiazdę Wenus", która oczywiście jest planetą.

Od kiedy to Wenus jest widoczna na wschodzie podczas zachodu słońca (o 20:00)?
    keseszel
    Level 26  
    Ja korzystam ze Stellarium kiedy chce zidentyfikować jakąś planetę.
    Z lornetką trochę słabo, ręce latają i można dostać oczopląsu, przydałby się statyw.
    Mars ZAWSZE na czerwono świeci.
    Madrik
    moderator of Robotics
    Możesz ją oprzeć o dowolny sztywny przedmiot - futrynę drzwi, słupek, pień drzewa - będzie dużo stabilniejsza. Albo używać na leżąco - leżak plażowy jest bardzo wygodny przy oglądaniu nieba.
    keseszel
    Level 26  
    Testowałem w ten sposób. To upierdliwe i sprawdza się na krótko, doraźnie. Cóż, może jestem zbyt wygodny. Na leżaku też nie za bardzo- no chyba, że na plaży;-)
    Generalnie do obserwacji najlepszy jest teleskop, najlepiej z kamerą podłączoną do monitora. Z ciekawostek- na tiktoku można trafić na live gdzie użytkownik streamuje księżyc. Powiem tak- ROBI WRAŻENIE :-)
    darts
    Level 15  
    Można do lornetki o ile ma z przodu gwint ( czasem pod zaślepką i można o tym nie wiedzieć) przykręcić monopoda za 10 zł. taki co to do selfie służy - trzeba odkręcić to co jest do smartfona i heja już łapki nie drżą, ale i to nie jest takie wspaniałe do oglądania gwiazd i planet. Ja kiedyś robiłem kombinacje z takim tanim teleskopem i kamerką internetową na kablu. Teleskop z okularem lub bez, kamerka z soczewką lub bez, podpięte do jakiegoś lapka padalca co by tylko wyświetlał lub ewentualnie nagrał i efekty mój kuzyn określił jako rewelacja jak na taki sprzęt.

Pokombinuj, masz dużo czasu - planety i gwiazdy jeszcze długo poświecą.
    Madrik
    moderator of Robotics
    keseszel wrote:

Generalnie do obserwacji najlepszy jest teleskop, najlepiej z kamerą podłączoną do monitora.

Zależy co obserwujesz. Kamerę do teleskopu nie podłącza się po to, żeby oglądać widoki, tylko żeby nagrywać obraz. Potem klatki filmu się stackuje w jeden obraz, dzięki programom do tego celu. W wyniku analizy obrazu, oprogramowanie likwiduje szumy i wyostrza elementy stałe obrazu. W efekcie generuje się jedną, za to znacznie ostrzejszą i wyraźniejszą klatkę.

Teleskopy są dobre do oglądania rzeczy małych lub bardzo odległych. Planety, księżyc, ciemne obiekty głębokiego kosmosu.

Ale na niebie jest też wiele struktur o dużych rozmiarach i je się najlepiej ogląda dużą, jasną lornetką o źrenicy wyjściowej 5-7 mm. np. 8x40 czy 10x50.
    Wcale nie są to gorsze widoki od tych z teleskopu.
    Zresztą widok z teleskopu potrafi być rozczarowujący.
    Jest czarno-biały - ludzkie oko nie widzi w ciemnościach kolorów.
    Często obiekty są tak małe, że uciekają z pola widzenia, zanim się im dobrze przyjrzymy, albo tak ciemne, że trzeba stosować różne techniki patrzenia, które pozwalają złapać okiem więcej światła. A i tak wiele obrazów jest dla ludzkiego oka nie osiągalne, nawet najdroższymi teleskopami.

Tak naprawdę, najlepsze efekty dają zdjęcia obrazu z teleskopu, o długim czasie naświetlania - bo matryca aparatu działa nieco inaczej niż oko i łapie więcej szczegółów.

Jak jednak masz warunki to można kupić np. 6" Dobsona, postawić w ogródku i oglądać. Ale to tylko początek. Bo do teleskopu trzeba kupić okulary, filtry, wyciągi i wiele innych akcesoriów, które tanie nie są, a mają za to ogromny wpływ na oglądany obraz. Coś jak fotografia - niby "body" nie takie drogie, ale obiektywy do niego...

To drogie hobby.
    keseszel
    Level 26  
    Dodatkowo należy do obiektywu przyszykować czarną przesłonę z otworem, z tego co pamiętam max 0,5 cm, czasem mniejszą. Stare dzieje, ale chyba sobie odświeżę działania z młodości.
    OPservator
    Level 35  
    Najjaśniejsze poza Słońcem i Księżycem są 4 obiekty - układ podwójny gwiazd - Sirius A i Sirius B, Jowisz oraz Wenus i Gwiazda Polarna (Polaris).

Z ciemniejszych obiektów widocznych gołym okiem masz Marsa (charakterystyczny, "rudy" kolor) i Saturn (mała, bladożółta kropka).
    Przy odrobinie szczęścia bardzo wczesnym rankiem możemy zobaczyć na horyzoncie Merkurego, jednak zwykle do obserwacji Merkurego potrzebna będzie lornetka/teleskop z dobrym filtrem przeciwsłonecznym i odrobina znajomości tematu, żeby sobie krzywdy nie zrobić.
    Można oczywiście ciągnąć listę dalej, bo dla znających temat to i Andromeda (galaktyka) i cała masa innych obiektów jest widoczna gołym okiem, ale nie o to się tu rozchodzi :P

Wracając - na Wenus jest odrobinę za wcześnie, prawdopodobnie chodzi Ci o Jowisza.

Wenus można obserwować wczesnym rankiem w okolicach Lutego, bardzo klimatyczne.
    atom1477
    Level 43  
    OPservator wrote:
    Najjaśniejsze poza Słońcem i Księżycem są 4 obiekty - układ podwójny gwiazd - Sirius A i Sirius B, Jowisz oraz Wenus i Gwiazda Polarna (Polaris).

Dlaczego akurat 4?
    I dlaczego dałeś tam Gwiazdę Polarną?
    Jest przecież przed nią kilka innych obiektów, w tym nawet Mars którego określiłeś jako ciemny obiekt (nawet w najciemniejszym położeniu jest jaśniejszy od Gwiazdy Polarnej).
    OPservator
    Level 35  
    atom1477 wrote:
    I dlaczego dałeś tam Gwiazdę Polarną?

Bo jest astronomicznym klasykiem :) z resztą - żeglarskim również.

Co do ciemnych obiektów, pamiętam rozczarowanie jak upolowałem Uran i Neptun na teleskopie, małe niebieskie kropki, no ale czego oczekiwać od Dobsona 8"...

Jak pisałem - tak, jest wiele jasnych obiektów, które zobaczymy gołym okiem, ale obiektów, które wypada znać nie ma dużo.
    atom1477
    Level 43  
    Jak chcesz żeby tam była Gwiazda Polarna to nie możesz mówić że tych obiektów jest 4.
    OPservator
    Level 35  
    OPservator wrote:
    Można oczywiście ciągnąć listę dalej, bo dla znających temat to i Andromeda (galaktyka) i cała masa innych obiektów jest widoczna gołym okiem, ale nie o to się tu rozchodzi
    atom1477
    Level 43  
    Ten akurat fragment napisałeś o obiektach ciemniejszych.
    Jaśniejsze wyszeregowałeś w ilości równej dokładnie 4.
    Jacdiag
    Level 25  
    OPservator wrote:
    prawdopodobnie chodzi Ci o Jowisza.