Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Brother DCP-8250dn - Nieostry wydruk po częsciowej naprawie regeneracji fusera.

ntr81 24 Sep 2022 15:46 234 6
    ntr81
    Level 3  
    Witam serdecznie.

Zwracam się do Państwa z uwagi na fakt, że nigdzie w swoim mieście nie mogę znaleźć serwisanta, który podjąłby się prawdziwej naprawy, a nie tylko wymiany modułu w mojej drukarce...

Mój problem rozpoczął się niemal znienacka, no może nieco wcześniej pojawiły się pierwsze symptomy ale może zacznę od początku...
    Kilka miesięcy temu zauważyłem, że wydruki są mniej czarne, bardziej szarawe i jakby nieco niedodrukowane. Wydawało mi się, że problem może tkwić w oryginalnym bębnie, którego licznik wskazywał niby na ok 80% przy przebiegu ok 45000 wydruków. Kupiłem drukarkę używaną jakieś 15000 wydruków wcześniej więc możliwym było, iż bęben był tylko resetowany, toner zmieniłem ok 4 miesięcy wcześniej. Na chwilę jakby się sytuacja nieco poprawiła ale do doskonałości brakowało naprawdę dużo...
    Jakieś dwa tygodnie temu wydruk nagle zaczął się diametralnie psuć aż do chwili gdy był nieczytelny. Chwilę później drukarka zaczęła blokować kartki i je gnieść z lewej strony. W dwóch lokalnych serwisach stwierdzono usterkę fusera i zalecono mi jego wymianę - koszt ok 1000zł. Nie podjąłem się tego, chciałem naprawić sprzęt za "normalne" pieniądze. Po samodzielnym demontażu, okazało się, że wałek dociskowy całkiem się wysypał, pękł z jednej strony i oblazł z folii. Zamówiłem wałek, zmieniłem go po wyczyszczeniu kasety fusera i drukarki, jednak problem znów wraca. Podczas wydruku dokonałem twardego zatrzymania, zanim papier wszedł cały do utrwalacza. Wynik tego pokazuje skan CCF-000041 CCF_000...pdf Download (297.8 kB) . Część z fusera jest już niewyraźna, ta przed nim jest idealna z wyjątkiem braku utrwalenia wydruku i jego obsypywania :). Czyli fuser nadal szwankuje... Nie wymieniałem folii grzałki, bo wydawała się ok, nie zmieniałem również jej smaru gdyż jego zakup w moim mieście jest niemożliwy.
    Proszę o radę, co robić z tym Brother-klocem. Nie uśmiecha mi się płacić za wymianę modułu drukarki takiej kasy. Czy inwestowanie w nową folię do grzałki ma sens, czy ten fuser jest już skończony? Na skanie CCF_000042 CCF_000...pdf Download (1022.43 kB) widać wydruk pożądany na pierwszej stronie i aktualny na pozostałych. Dodam tylko, że testuję wydruki na dwóch różnych zestawach tonera i bębna i tonera.

POMOCY!!!
    cefram
    Level 30  
    Witam

Opcja wymiany calego fusera wydaje sie najsensowniejsza - mozesz regenerowac stary ale pamietaj ze oryginalnych czesci nie dostaniesz a te co sa dostepne sa watpliwej jakosci. Zainwestowales juz w docisk teraz musisz zakupic reszte gratow i nawet jak to zadziala to nie pochodzi zbyt dlugo. Kup nowy, oryginalny uklad grzewczy - z tego co piszesz wymienisz go sam i z perspektywy dalszej eksploatacji bedzie to najlepsze rozwiazanie.

Pozdrawiam
    ntr81
    Level 3  
    Biorąc pod uwagę przebieg sprzętu, to i oryginał jest g...o warty. Na chwilę obecną szukam jeszcze smaru do grzałki, którą chcę przesmarować i zobaczymy... Być może uszkodzony wałek dociskowy zasyfił grzałkę, jednak to tylko moje amatorskie podejrzenia, specjaliści od drukarek chyba nie chcą doradzić lub sami nie wiedzą co powiedzieć. Jak to się nie uda, to chyba sprzęt pójdzie do Żyda, bo nie mam ochoty wracać do tej naprawy, a w najlepszym wypadku poszukam zamiennika fusera.
    Może ktoś stosuje w brotherze zamienniki fusera i może coś na ich temat powiedzieć? Zmniejszony przebieg w stosunku do oryginału, który może wytrzymać nawet 80k stron jest dla mnie pociągający :).

Dodano po 2 [minuty]:

cefram wrote:
    Witam

Opcja wymiany calego fusera wydaje sie najsensowniejsza - mozesz regenerowac stary ale pamietaj ze oryginalnych czesci nie dostaniesz a te co sa dostepne sa watpliwej jakosci. Zainwestowales juz w docisk teraz musisz zakupic reszte gratow i nawet jak to zadziala to nie pochodzi zbyt dlugo. Kup nowy, oryginalny uklad grzewczy - z tego co piszesz wymienisz go sam i z perspektywy dalszej eksploatacji bedzie to najlepsze rozwiazanie.

Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź. Sprawę opisałem szerzej w poprzednim poście. Twoja sugestia jest do przemyślenia...

Pozdrawiam
    cefram
    Level 30  
    Witam

Sprzet kupiles uzywany wiec piec moze byc podmieniany i miec wiekszy przebieg. Na jego zywotnosc maja tez wplyw uzywane tonery - jak sa nedznej jakosci zamienniki to piec dlugo nie wytrzyma. Chcesz miec sprzet sprawny - kup nowy oryginalny piec a tonery stosuj markowe. Chcesz eksperymentowac - kup zamiennik pieca ew poszczegolne jego elementy i sprawdzaj. To w koncu Twoje pieniadze i rob co uwazasz za sluszne.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    mib3
    Level 23  
    Za nieczytelny wydruk jak to woli 3D odpowiada fuser, a dokładnie nie równomiernie kręcące się wałki, wymieniłeś dolny, teraz rozbierz górę dokładnie wyczyść grzałkę ( nie połam jej) oraz folie od środka, następnie nałóż smar i po skręcaj, Jak pomoże będzie ok. Jak nie to folia ale nie zamiennik albo cały fuser jak radzą koledzy. Tu poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3046671.html
    M.
    ntr81
    Level 3  
    Temat można zamknąć.
    Regeneracja w 100% udana oprócz wymiany wałka dociskowego w moim przypadku niezbędna była toaleta grzałki, jej dokładne umycie oraz smarowanie nowym smarem. W chwili obecnej, śmiga jak nówka. Nie wiem na jak długo wystarczy taki serwis ale jestem skłonny smarowanko robić jej częściej. Dla zainteresowanych polecam nagrania:
    https://www.youtube.com/watch?v=S74671SmW34
    https://www.youtube.com/watch?v=VkkmgreNTHY

Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    ntr81
    Level 3  
    - Wymiana wałka dociskowego,
    - czyszczenie kasety fusera,
    - rozbiórka wałka grzejnego,
    - czyszczenie folii od środka,
    - czyszczenie kasety grzałki i jej dokładne smarowanie,
    - zmontowanie,
    - DZIAŁA!!! Wydruki ostre jak brzytwa!!! :)