Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony KD-55X85J - Nowy telewizor nie odbiera MUX-3 (Katowice)

mickeymouse 26 Sep 2022 10:43 267 0
 • #1
  mickeymouse
  Level 12  
  Dzień dobry,

  Wybrałem dział dla początkujących, ale może wątek powinien trafić gdzie indziej.

  A co do konkretów:

  Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  Wykaz nadajników MUX-3 (Katowice): https://radiopolska.pl/wykaz/mux/137
  Myślę, że sytuacja jest znana - chodzi o to, że MUX-3 nadawany jest ze wszystkich nadajników w regionie na tej samej częstotliwości. I chyba to jest powodem problemów na niektórych odbiornikach?

  Tarnowskie Góry są tak "mniej-więcej" w środku pomiędzy nadajnikami Kosztowy i Wręczyca.

  Instalacja antenowa: 2 anteny kierunkowe UHF, jedna na Katowice, druga w kierunku Czech oraz anteny VHF i FM. Zwrotnica (2xUHF + VHF + FM) ze wzmacniaczem. Potem multiswitch.

  Na tej instalacji od dawna kilka odbiorników: telewizor Panasonic z ok. 2015 roku, telewizor Sharp, tuner DVB-T2 z Xbox, Zgemma H7S, CANAL+ BOX, dongle DVB-T do nbox, ADB 2850 i tunery na RTL2832U. I wszystkie zawsze odbierały tego nieszczęsnego MUX-3 bez problemów.

  Ostatnio kupiłem Sony KD-55X85J i ten ani myśli odbierać sygnału MUX-3 na kanale 41 (634MHz). Siła i jakość sygnału na 0. Nie wiem czy to błąd w firmware, czy problem ze sprzętem ogólnie (czytaj: nie do naprawienia przez zmianę firmware). Jak są bardzo złe warunki pogodowe, to czasami coś złapie (wskaźniki chwilami podskoczą powyżej 0). W "magazynie" mam starą antenę pokojową Dexta (coś takiego: https://kazpol.com/antena-dexta-pokojowa-silver,id6915.html). Podłączyłem i Sony dał radę odebrać kanał 41.

  Nie wiem, czy jestem w stanie jakoś prosto zmienić moją instalację ... kilka(naście) odbiorników działa a tylko jeden nie, więc chyba tędy droga? Czy też jest to wada tego telewizora i jego głowicy lub oprogramowania, albo mojego konkretnego egzemplarza?

  Wszelkie sugestie mile widziane. W miarę możliwości będę próbował je wdrażać.

  Pozdrawiam,
  Mickey

  PS. Inne multipleksy na Sony działają. Zarówno czeskie jak i polskie z T2/HEVC czy też MUX-8. Problem dotyczy tylko MUX-3.

  ======================================================================================================

  Witam ponownie,

  Stwierdziłem, że nie będę sobie produkował postów i tylko zrobię edycję pierwszego :)

  Jest ciąg dalszy historii powyżej i ... w sumie może temat do zamknięcia, aczkolwiek strasznie mnie męczy pytanie czemu właściwie niektóre odbiornki mają problem z korzystaniem przez MUX-3 z tego samego kanału w danym regionie, a inne odbierają sygnał normalnie (OFDM pozwala na takie działanie, więc problemem jest sam odbiornik, o czym zresztą pisałem, że u mnie tylko ten sony nie odbiera).

  Dobra, ale wracając do historii. Nie jestem pewny, czy znowu jakieś zmiany związanie z nadajnikiem Katowice-Kosztowy (od wakacji jest tam jakiś remont/rekonfiguracja), czy w moim telewizorze jest nowy firmware, który z opisanym problemem sobie radzi.

  Jakoś tak ostatnie dni TV dziwnie się zachowywał. Nie widziałem żadnego komunikatu o aktualizacji firmware, ale stwierdziłem, że może jednak i przeskanowałem kanał 41 i ... działa. Działało wczoraj wieczorem i dzisaj rano (28.09.2022). Informacja z RadioPolska: "w okresie 21 września – 4 października 2022r. w godz. 08:00-16:00 - emisja programu z anteny rezerwowej, możliwość wystąpienia krótkich przerw w emisji", ale testowałem poza tymi godzinami.

  Co do firmware. Jest datowany na 27.07.2022, ale jest też informacja: "Uwaga: Telewizor może wyświetlać informację, że Oprogramowanie jest aktualne, podczas gdy w rzeczywistości dostępna jest nowsza wersja. Aktualizacje z użyciem funkcji „Automat. pobieranie oprogram.” są rozciągnięte w czasie, zatem ich udostępnienie może być opóźnione. Spróbuj ponownie później. Jeśli chcesz od razu zainstalować aktualizację, postępuj zgodnie z instrukcją pobierania i instalacji oprogramowania z użyciem pamięci USB." Aktualnie mam najnowszą wersję: https://www.sony.pl/electronics/support/lcd-t..._x86j_x89j-series/kd-55x85j/software/00280872 (6.5942), ale nie mam pojęcia od kiedy :( Jakoś w czasie wakacji miałem aktualizację androida na TV i nie wiem czy to jest jednoznaczne z aktualizacją firmware w tym modelu. W każdym razie, kiedy sprawdzałem z poziomu telewizora w połowie września czy jest aktualizacja, to pisało, że aktualne. Ale nie sprawdziłem wersji i nie porównałem z tym co jest na stronie. Nie wiem co sony rozumie przez "rozciągnięte w czasie"? 2 miesiące?

  Dam znać w październku, czy dalej działa, czy przestało :) Czy to kwestia nowego firmware, czy prac przy nadajniku w Kosztowach.

  Jest jeszcze kilka słów jak chodzi o cały problem: TV kupiłem pod koniec czerwca. Problem z kanałem 41 zgłosiłem dość szybko do Sony. Odpisali o dziwo, że się przyjrzą sprawie. Potem już nic nie pisali, ale miesiąc po moim zgłoszeniu pojawił się nowy firmware. A że ja się dopiero we wrześniu zabrałem za to, żeby posta tutaj napisać, to już inna spawa :)

  Pozdrawiam,
  Mickey