Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nanodruk 3D z wykorzystaniem półprzewodnikowych kropek kwantowych

ghost666 26 Sep 2022 10:44 285 0
 • Nanodruk 3D z wykorzystaniem półprzewodnikowych kropek kwantowych
  Zasada działania PEB.
  (A) Schematyczna ilustracja
  przedstawiająca nanodrukowanie
  3D z wykorzystaniem kropek
  kwantowych CdSe/ZnS
  pokrytych MPA przy użyciu PEB.
  (B) Schematyczna ilustracja
  obrazująca mechanizm leżący
  u podstaw PEB.
  (C) Widma FTIR wyschniętych kropelek
  zawiesiny kropek i wydrukowanej
  struktury.
  Zespół naukowców z Tsinghua University, współpracujący z kolegami z Jilin University, opracował technikę nanodruku 3D, która wykorzystuje półprzewodnikowe kropki kwantowe. W artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie naukowym: „Science” grupa opisuje stworzoną przez siebie nową metodę i podaje przykłady powstałych obiektów 3D. Jia-Ahn Pan i Dmitri Talapin z University of Chicago przedstawiają w tym samym wydaniu czasopisma artykuł w dziale: „Perspective” dotyczący bardziej ogólnie nowoczesnych technologii druku 3D oraz pracy, jaka wykonywana jest przez zespół na tym polu.

  Wykorzystanie druku 3D do tworzenia obiektów trójwymiarowych znacznie się rozwinęło w ciągu ostatniej dekady, prowadząc do powstania nowych produktów i szybszych sposobów przygotowywania obiektów demonstracyjnych czy prototypów. Jednak, jak zauważają badacze względem danego przedsięwzięcia — drukarki 3D posiłkują się przede wszystkim materiałami opartymi na polimerach, co ogranicza rodzaj przedmiotów, które można wytworzyć. Wiele osób jednakże twierdzi, że kupiłoby urządzenia 3D zdolne do drukowania produktów o właściwościach optycznych lub elektronicznych. W ramach starań na tym polu naukowcy z Chin zrobili duży krok w kierunku druku z zupełnie nowatorskich budulców.  Nowa metoda polega na wykorzystaniu półprzewodnikowych kropek kwantowych (nanokryształów wykonanych z selenku kadmu pokrytych siarczkiem cynku i z osłoną z ligandów kwasu 3-merkaptopropionowego na powierzchni) jako dodatków do materiału zasilającego drukarkę 3D. Kropki są aktywowane za pomocą lasera. Fotony z tego ostatniego są absorbowane przez nanokryształ, co powoduje zmiany chemiczne, które umożliwiają wiązanie między kropkami kwantowymi. Proces, jaki za tym stoi to tak zwana absorpcja dwufotonowa. W omawianym układzie absorpcja protonów stawała się możliwa tylko w miejscach, w których natężenie światła było największe. Pozwoliło to na tworzenie detali mniejszych niż długość generowanej przy tej okazji fali.

  Naukowcy zauważają, że ich technika zachowuje właściwości optoelektroniczne kropek kwantowych, co oznacza, że ​​produkty 3D drukowane przy użyciu atramentu wykonanego za ich pomocą mogą być spożytkowane w urządzeniach. Badacze zademonstrowali słuszność swoich pomysłów, budując drukarkę 3D zdolną do wykorzystania absorpcji dwufotonowej, a następnie posłużyli się nią, aby stworzyć kilka obiektów m.in. logo swojego uniwersytetu, które emitowało światło. Wykazali również, że technologii tej można używać z różnymi materiałami.

  Źródło: https://phys.org/news/2022-09-3d-nanoprinting-semiconductor-quantum-dots.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11384 posts with rating 9628, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.