Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduły SiC zwiększają gęstość mocy w falownikach pojazdów elektrycznych

ghost666 26 Sep 2022 10:46 360 0
Testo
 • Moduły SiC zwiększają gęstość mocy w falownikach pojazdów elektrycznych
  Firma STMicroelectronics zaprezentowała dwa nowe moduły mocy oparte na półprzewodniku szerokoprzerwowym — węgliku krzemu (SiC). Jednostki należą do drugiej generacji tego rodzaju elementów STM-a i korzystają z technologii obudów ACEPACK 2. Według firmy, pozwala to zwiększyć gęstość mocy i upraszcza montaż w falownikach pojazdów elektrycznych (EV) oraz przetwornicach w stacjach ładowania, magazynowania zasobów czy systemach przetwarzania energii słonecznej.

  A2F12M12W2-F1 to czteroelementowy moduł, który zapewnia kompaktowe rozwiązanie z pełnym mostkiem H dla obwodów takich jak przetwornice DC/DC itp. A2U12M12W2-F2 stosuje trójpoziomową topologię typu T, aby połączyć wysoką sprawność przewodzenia i przełączania ze stałą jakością napięcia wyjściowego.

  Moduły STPOWER wykorzystują 1200-V tranzystory MOSFET wykonane z SiC, które zwiększają wydajność prądową i zapewniają minimalne straty przy niskim RDS(on) i dużej wartości współczynnika powierzchni elementu scalonego w układzie. Co daje wysoki wskaźnik jakości elementu (FoM). Jednostki zasilania mogą obsługiwać zarówno topologie pełnego mostka, jak i typu T w zastosowaniach o dużej mocy. Całość gwarantuje więc sporą sprawność energetyczną i upraszcza zarządzanie temperaturą wskutek niskiego rozpraszania mocy na elemencie.

  Obudowa ACEPACK 2 pozwala zwiększać też jej gęstość dzięki kompaktowym wymiarom, wydajnemu podłożu z tlenku glinu i bezpośredniemu mocowaniu struktury układu scalonego z pomocą miedzi (DBC). Obudowa gwarantuje izolację do 2,5 kVrms i zawiera czujnik o ujemnym współczynniku temperaturowym (NTC), który może być używany do ochrony i diagnostyki systemu. Dodatkowo jego zewnętrzne połączenia w postaci wciskanych kołków upraszczają montaż w trudnych warunkach energetycznych.

  Moduły są już w produkcji, a cena jednostkowa obu wynosi 235,20 dolarów.

  Źródło: https://www.planetanalog.com/sic-modules-boost-power-density-for-ev-inverters/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11399 posts with rating 9630, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Testo