Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmodyfikowana kuchenka mikrofalowa gotuje półprzewodniki nowej generacji

ghost666 28 Sep 2022 00:29 690 0
 • Zmodyfikowana kuchenka mikrofalowa gotuje półprzewodniki nowej generacji

  James Hwang, profesor na Wydziale
  Materiałoznawstwa i Inżynierii
  (po prawej) z Gianlucą Fabi
  trzymającym nowy półprzewodnik
  (po lewej) przy zmodyfikowanej
  kuchence mikrofalowej.
  Domowa kuchenka mikrofalowa, zmodyfikowana przez profesora inżynierii na uniwersytecie Cornell, pomaga w przygotowaniu nowej generacji telefonów komórkowych, komputerów i innej elektroniki po tym, jak wynalazek przezwyciężył poważne wyzwanie, przed którym stoi przemysł półprzewodników. Badania te zostały szczegółowo opisane przez naukowców w artykule opublikowanym w: „Applied Physics Letters”. Głównym autorem jest James Hwang, profesor na wydziale inżynierii materiałowej.

  Ponieważ mikrochipy nadal kurczą się, krzem musi być domieszkowany coraz wyższymi stężeniami fosforu, aby wytworzyć pożądany prąd w układzie. Producenci półprzewodników zbliżają się obecnie do krytycznego limitu, w którym podgrzewanie wysoce domieszkowanych materiałów tradycyjnymi metodami nie daje już konsekwentnie funkcjonalnych jednostek.  Tajwańska firma produkująca półprzewodniki (TSMC) wysunęła teorię, że mikrofale mogą być używane do aktywacji nadmiaru domieszek. Jednak podobnie jak w przypadku domowych kuchenek mikrofalowych, które czasami niejednolicie podgrzewają żywność, poprzednie urządzenia do wyżarzania elementów z pomocą mikrofal wytwarzały: „fale stojące”. Te uniemożliwiały stałą i równomierną aktywację domieszek w materiale.

  TSMC nawiązało współpracę z Hwangiem, który zmodyfikował kuchenkę mikrofalową, aby selektywnie kontrolować, gdzie występują fale stojące. Taka precyzja pozwala na prawidłową aktywację domieszek bez nadmiernego nagrzewania lub uszkodzenia kryształu krzemu. Odkrycie to może zostać wykorzystane do produkcji elementów półprzewodnikowych i elektroniki, które pojawią się około 2025 roku, powiedział Hwang, który złożył dwa patenty na prototyp. „Kilku producentów tworzy obecnie materiały półprzewodnikowe w procesach 3 nanometrów” — wskazał Hwang. „To nowe podejście mikrofalowe może potencjalnie umożliwić wiodącym producentom, takim jak TSMC i Samsung, zmniejszenie skali do zaledwie 2 nanometrów”.

  Przełom może zmienić geometrię tranzystorów stosowanych w mikrochipach. Przez ponad 20 lat miały one kształt płetwy, dzięki czemu na każdym mikroprocesorze można było umieścić ich więcej. Jednakże producenci zaczęli ostatnio eksperymentować z nowym podejściem, w którym tranzystory są ułożone poziomo. W danym ujęciu mocniej domieszkowane materiały produkowane w procesie wyżarzania mikrofalowego mają być kluczem do nowej architektury.

  Źródło: https://techxplore.com/news/2022-09-microwave-oven-cooks-next-gen-semiconductors.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11382 posts with rating 9627, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.