Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uważaj na fałszywe adaptery Bluetooth ELM327 OBD-II

ghost666 28 Sep 2022 16:53 2985 10
Altium Designer Computer Controls
 • Uważaj na fałszywe adaptery Bluetooth ELM327 OBD-II
  Tanie adaptery OBD-II z Bluetooth, kompatybilne z ELM327, są często wykorzystywane — nawet przez amatorów — do tego, aby połączyć się z interfejsem w samochodzie w celu przeprowadzenia diagnostyki, pobierania danych z silnika czy na temat innych systemów auta. Jednostki te są dostępne niemalże na każdym portalu aukcyjnym w Internecie, niestety często można natknąć się na układ, który nie działa lub pracuje istotnie gorzej, niż się tego spodziewamy. Na naszym forum można znaleźć szereg doniesień o fałszywych interfejsach OBD-II różnego rodzaju.

  Moduł ELM32 został pierwotnie stworzony przez firmę Elm Electronics (która niedawno zdecydowała się zamknąć swój sklep) i oparty na mikrokontrolerze Microchip PIC18F2480 w celu dostarczania danych przez interfejs UART — od lat jednak pojawiają się liczne jego kopie. To, co jest istotne, to fakt, że część z nich nie działa tak, jak powinna. Na portalu cnx-software.com został opublikowany wpis z analizą takiego urządzenia.

  Jak doniósł czytelnik serwisu, ukrywający się pod nickiem: „Jasbir”, który kupił dwa takie fałszywe adaptery ELM327 na AliExpress za mniej niż 3 dolary za sztukę, na rynku pojawiło się nowe wydanie o wątpliwym funkcjonowaniu. Urządzenie zgłasza się jako ELM V2.1 z wersją oprogramowania układowego: „TDA99 V0.34.0628C”, jest wyjątkowo skłonne do błędnego działania i raczej na pewno nie jest kompatybilne z prawdziwym ELM V2.1.

  Po otwarciu sprzętu okazało się, że jest on prawie pusty i zawiera tylko malutką płytkę drukowaną. To, czego możemy się spodziewać w środku pokazano na zdjęciu poniżej. Typowo w obudowie ELM32 OBD-II znajduje się płytka z mikrokontrolerem (okrągły układ pokryty żywicą epoksydową), Bluetooth, transceiver CAN i inne, pomocnicze komponenty.

  Uważaj na fałszywe adaptery Bluetooth ELM327 OBD-II


  W przypadku tej kopii interfejsu nie było tam spodziewanych elementów. Warto się jednakże przyjrzeć, co znajduje się w tej wersji modułu. Może wyjaśni to przyczyny kiepskiego działania całości?

  Uważaj na fałszywe adaptery Bluetooth ELM327 OBD-II


  W środku znajdujemy tylko jeden 16-pinowy układ SOP podłączony do kwarcu 24 MHz, który obsługuje wszystko… A to prawdopodobnie oznacza programową implementację magistrali CAN, podatną na błędy i o ograniczonej szybkości przesyłania danych.

  Ponieważ mikrokontroler, jaki tutaj wykorzystano, nie ma oznaczeń, Jasbir spędził trochę czasu, próbując dowiedzieć się, co to dokładnie jest. Wydaje się, że to ten sam mikrokontroler (QBD255), co ulokowany w adapterze Thinmi C OBD2 ELM327, którego płytka drukowana jest nazwana: „ELM327-Cheap”. Oparte na QBD255 adaptery ELM327 pokazują się w wyszukiwarce internetowej na Amazonie i w innych sklepach, ale po kliknięciu linku dowiemy się, że wszystkie oferty zostały usunięte.

  Nie jest jednak jasne, czy QBD255 jest poprawną identyfikacją tego elementu, ponieważ brakuje dokładnych informacji na jego temat. Istnieje inny mikrokontroler z Bluetooth w obudowie SOP-16, który wygląda podobnie: Chenbing AC6939B, używany przez ElectroBoy na Hackaday.io z adnotacjami w języku angielskim, ale nie można znaleźć żadnego odniesienia do AC6939B w urządzeniach typu ELM327. Niezależnie, jaki to mikrokontroler oba posiadają jedynie programowe implementacje interfejsu CAN, co wiąże się z opisanymi powyżej wadami.

  Prawie niemożliwe jest wykrycie fałszywych adapterów Bluetooth ELM327 OBD-II z opisu lub na zdjęciach ze sklepu internetowego (chyba że pokazane są ujęcia wewnętrzne lub chip jest wymieniony z nazwy). Jednakże, jeśli urządzenie kosztuje tylko kilka dolarów można się spodziewać, że nie będzie działać w pełni zgodnie z oczekiwaniami, acz jeżeli nie mamy pewności najlepiej kupować w miejscu, w którym można łatwo zwracać produkty...

  A Wy jakie macie doświadczenia z ELM327 i innymi tanimi interfejsami OBD-II?

  Źróło: https://www.cnx-software.com/2022/08/27/beware-of-fake-elm327-obd-ii-bluetooth-adapters/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11403 posts with rating 9631, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  szymon122
  Level 38  
  ghost666 wrote:
  Niezależnie, jaki to mikrokontroler oba posiadają jedynie programowe implementacje interfejsu CAN, co wiąże się z opisanymi powyżej wadami.


  Ale potwierdził ktoś to, że wersja programowa w tym konkretnym zastosowaniu działa źle?
  Prędkości potrzebne do odczytu błędów z silnika moim zdaniem są na tyle niskie, że to chyba zbyt duże obawy.
 • #3
  shunkx
  Level 13  
  Patrząc na obie płytki PCB, łatwo stwierdzić że w przypadku originalnego designu, autorzy postarali się o odpowiedni layout, biorąc pod uwagę dystans pomiędzy mikrokontrolerem a elementami pasywnymi.
  HS CAN obsługuje prędkości do 1 Mbps i jest stosowany do komunikacji z silnikiem. W takim przypadku łatwo o błędy odczytu jeśli hardware (patrz zdjęcia podróbki) jest tak niechlujnie zaprojektowany. Ułożenie komponentów raczej wskazuje na to, iż autor kierował się bardziej miejscem na laminacie, niż wymaganiami. O estetyce i jakości wykonania to tutaj nawet nie ma co mówić. Szczególnie dziwi mnie fakt, że w dzisiejszych czasach można zamówić sobie PCB z np. PCBWay i za kilka dollarów dostaje się profesjonalnie wykonaną płytkę.
  Nie dziwi więc, że znaleźli się tacy, co kupili wyżej wymienione dziadostwo i spotkali się z problemami z komunikacją.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  PiotrPitucha
  Level 34  
  Witam
  Shunkx napisał:
  Quote:
  Ułożenie komponentów raczej wskazuje na to, iż autor kierował się bardziej miejscem na laminacie, niż wymaganiami. O estetyce i jakości wykonania to tutaj nawet nie ma co mówić. Szczególnie dziwi mnie fakt, że w dzisiejszych czasach można zamówić sobie PCB z np. PCBWay

  Możesz określić jakie rozłożenie części narusza wymagania?
  Nie porównuj układu który wtykamy na krótki czas z układem który pracuję w aucie ciągle, wystarczy porównać konstrukcję płytki aby zauważyć różnicę. W wielu autach gniazdo OBD jest umiejscowione tak, że nie da się do ciągłej pracy umieścić interface z pierwszego zdjęcia i to determinuje obsadzenie płytki elementami. Jak widać w płytkę wlutowane jest złącze OBD a całość od powierzchni płytki nie jest grubsza niż kilka mm. Nie rozbierałem mojego interface, ale pewnie ma podobną konstrukcję choć jest z górnej półki ( 17$ w promocji ). Placek tworzywa na górnym zdjęciu nie jest szczytem techniki tylko brutalną próbą zmniejszenia kosztów, takie wybiegi stosowano ponad 40 lat temu w rosyjskich zegarkach, chińskich zabawkach, czy pocztówkach z melodyjką. W normalnych interface królują procesory PIC i nie jest wykluczone że ten placek na płytce go skrywa. Na koniec słowo o PCBWay, samo zlecenie do PCBWay ładnej płytki nam nie zapewni, trzeba ją sobie zaprojektować i nikt nie zapewni że płytka z PCBWay będzie poprawnie pracować choćby najpiękniej wyglądała. W produkcji masowej wszystkie ozdobniki tylko sprawiają problemy więc się omija opisy itd.
  Brzegi płytek bez szlifowania potrafią kaleczyć dłonie, nawet te z PCBWay czy innych firm, wszystko zależy jak są cięte płytki po produkcji, zwykle są tylko nacięte do odłamania bo tak jest wygodniej. Płytka z pierwszego zdjęcia jest lekko matowa, te drugie wyglądają jak zalane lakierem, stąd są może mniej piękne.
  Mój interface jeździ w aucie ciągle, narażony na zmiany temperatury, wilgoć i drgania daje radę od ponad 6 lat więc nie skreślaj tej drugiej konstrukcji.
 • #5
  shunkx
  Level 13  
  Hej,
  Nie skreślam konstrukcji z drugiej serii zdjęć. Mówię tylko o tym, że nie jestem zdziwiony że ktoś spotkał się z problemami, biorąc pod uwagę wizualnie jakość PCB.
  Jeśli chodzi o rozlożenie elementów, to biorąc pod uwagę generalne zasady, umieściłbym elementy pasywne, takie jak choćby kondensatory jak najbliżej scalaków.
  Z mojej perspektywy nie wygląda to jak zalane lakierem ale zwyczajnie niedbale zalutowane, tudzież nie wyczyszczone.
  Nie wypowiedziałem się że samo urządzenie jest gorszej jakości, tylko że wygląda niedbale, wiec ewentualne zaniedbania hardwarowe mogą być spokojnie problemami później.
  Z doświadczenia w pracy z układami, i class-D wzmacniaczami o kilku mm kwadratowych powierzchni, jak również BLE, obserwuję że czasem niekoniecznie błąd, a zaniedbanie w layoucie skutkuje później ewentualnymi problemami.
  PCBWay oferuje assembly, i zamawiając od nich już wiele różnych rzeczy wszystko do tej pory było profesjonalnie wykonane. Więc tutaj też można się było postarać, szczególnie kiedy to masowa produkcja.
  Tyle w moim temacie.
  Osobiście kupiłbym droższą wersję, bo w elektronice zazwyczaj wraz ze wzrostem ceny rośnie jakość (z wyjątkiem dzisiejszych czasów, kiedy ceny determinuje fakt braku materiałów).
 • #6
  LightOfWinter
  Level 35  
  ghost666 wrote:

  Prawie niemożliwe jest wykrycie fałszywych adapterów Bluetooth ELM327 OBD-II z opisu lub na zdjęciach ze sklepu internetowego (chyba że pokazane są ujęcia wewnętrzne lub chip jest wymieniony z nazwy). Jednakże, jeśli urządzenie kosztuje tylko kilka dolarów można się spodziewać, że nie będzie działać w pełni zgodnie z oczekiwaniami, acz jeżeli nie mamy pewności najlepiej kupować w miejscu, w którym można łatwo zwracać produkty...


  Witam
  Jest to możliwe i stosunkowo proste. Poprawnie działające interfejsy są oparte o mikrokontrolery PIC i takie należy kupować. Są one z reguły trochę droższe od najtańszych ofert ale działają bardzo dobrze. Sam przerobiłem kilka i miałem też okazję spotkać się z najtańszą wersją. Obecnie używam taki interfejs oparty na PIC łączący się z telefonem za pomocą BT.
 • #7
  pawol
  Level 22  
  Potwierdzam. Co drugi ELM z Ali nie nadaje sie do niczego, Wyglądają z zewnątrz identycznie a środek to wydmuszka.
  I nie pomoże nawet deklaracja że jest zrobiony na PIC 25K80 bo to w 50% ściema. Także loteria co się trafi.
  Ale faktycznie, że jak się trafi na PIC 25K80 to to działa jak należy.

  Najlepiej kupować na Alledrogo z Polski bo juz są przeważnie przesiane przez sprzedawców te totalnie fejkowe i w razie czego można zwrócić.
 • #8
  LightOfWinter
  Level 35  
  pawol wrote:
  Najlepiej kupować na Alledrogo z Polski bo juz są przeważnie przesiane przez sprzedawców te totalnie fejkowe i w razie czego można zwrócić.


  Witam
  Ciekawe skąd przekonanie że importer ma ochotę i czas sprawdzać zgodność tego co sprzedaje z tym co jest opisane. Uważam że jest to bajka, kupiłem trochę chińskich rzeczy z allegro i wygląda to dokładnie tak samo jak w przypadku zakupów bezpośredni z alliexpress.
 • #9
  pawol
  Level 22  
  Ma wiedze co sprzedaje bo by mu spokoju zwrotami nie dali. z allegro zawsze trafiam dobrze a z ali nie
 • #10
  LightOfWinter
  Level 35  
  pawol wrote:
  Ma wiedze co sprzedaje bo by mu spokoju zwrotami nie dali. z allegro zawsze trafiam dobrze a z ali nie


  Witam
  Niestety mam inne doświadczenia zakupowe.
  Opisy z allegro też stanowią luźne wyobrażenie sprzedającego o tym co sprzedaje i często rozmijają się z rzeczywistością zwłaszcza jak chodzi o specyfikację.
 • #11
  sq3evp
  Level 31  
  [quote="pawol"]Potwierdzam. Co drugi ELM z Ali nie nadaje sie do niczego, Wyglądają z zewnątrz identycznie a środek to wydmuszka.
  I nie pomoże nawet deklaracja że jest zrobiony na PIC 25K80 bo to w 50% ściema. Także loteria co się trafi.
  Ale faktycznie, że jak się trafi na PIC 25K80 to to działa jak należy.
  pawol wrote:
  a się, ale te klony potrafią czytać sporo danych.
  Problemy gdy chcemy cos więcej niż tylko odczyt

  pawol wrote:

  Najlepiej kupować na Alledrogo z Polski bo juz są przeważnie przesiane przez sprzedawców te totalnie fejkowe i w razie czego można zwrócić.


  Zgadzam się, ale nie do końca - co prawda kupiłem prawdziwy zgodny z opisem, ale maja to samo to na Ali. Kwestia kosztów i czekania.
  Mam 2 podobne do siebie (kwestia literki w opisie - płytka identyczna, różni się chipem tylko) i czytają wszystko. Kwestia softu do łączenia się z ODBIII.
  Mama taki soft, który weryfikuje chip i tu wymagane jest prawidziwy PIC 25K80.
  Ogólnie - kwestia ile wydamy na terminal. Z tym wiaze sie zawartosc i mozliwosci.