Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka rozwojowa OpenHarmony z złączem krawędziowym, jak w BBC Micro:bit

ghost666 28 Sep 2022 16:56 318 0
 • Płytka rozwojowa OpenHarmony z złączem krawędziowym, jak w BBC Micro:bit
  Płytka rozwojowa HiHope firmy HopeRun jest wyposażona w 32-bitowy mikrokontroler RISC-V HiSilicon Hi3861V100 kompatybilny z systemem operacyjnym OpenHarmony i wygląda bardzo podobnie do BBC Micro:bit, zwłaszcza z uwagi na wykorzystanie takiego samego złącza krawędziowego. Całość jest również przeznaczona do edukacji młodzieży (w Chinach) i zaopatrzona w zbieżne czujniki, jak moduł BBC, choć istnieją pewne różnice, takie jak dodany 0.96-calowy ekran OLED zamiast matrycy LED i obsługa rozpoznawania głosu realizowana offline. Poza wsparciem dla NFC nie ma tutaj żadnej opcji łączności bezprzewodowej.

  Specyfikacja płyty HiHope:

  * Mikrokontroler — HiSilicon Hi3861 — 32-bitowy, taktowany zegarem do 160 MHz z 352 kB pamięci SRAM i 288 kB ROM, 2 MB Flash.
  * Wyświetlacz — 0,96-calowy OLED o rozdzielczości 128×64 (SSD1306).
  * Łączność — NFC z trybem R/W i dwukierunkowym, emulacją karty.
  * USB — port USB typu C do zasilania i programowania.
  * Czujniki — temperatury i wilgotności oraz 6-osiowy ruchu (IMU), sensor światła, mikrofon.
  * Możliwości rozbudowy — złącze krawędziowe z pięcioma pierścieniami (3x GPIO, 3.3V, GND) odpowiednie do podłączania zacisków krokodylkowych.
  * Dwa przyciski użytkownika, Reset, oraz brzęczyk.
  * Wymiary — 51,6 mm x 45 mm (podobne do formatu BBC Micro:bit).  Płytka rozwojowa OpenHarmony z złączem krawędziowym, jak w BBC Micro:bit


  Certyfikowana płytka rozwojowa OpenHarmony 3.1 jest programowalna w środowisku PZStudio o otwartym kodzie źródłowym i podobnie jak BBC Micro:bit współpracuje z różnymi modułami, takimi jak diody LED, przyciski, czujniki, wyświetlacze itp., a nawet z kompletnymi zestawami robotów. Całość jest najpewniej używana w: „nowym standardzie programu nauczania” chińskiego Ministerstwa Edukacji celem kształcenia uczniów przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. W ramach tego programu jednostka została nazwana: „大师兄板”, co przekłada się na: „płytkę Wielkiego Brata”.

  Jakkolwiek Big Brother HiHope jest przeznaczona generalnie na chiński rynek edukacyjny, to firma Smartfly zdecydowała się sprzedawać ją na AliExpress w cenie 42 dolarów, w tym wysyłka, ale znalezienie modułów lub zestawów poza Chinami jest bardzo problematyczne.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/09/19/openharmony-development-board-borrows-bbc-microbit-edge-connector/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11403 posts with rating 9631, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.