Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacz RGB 24 LED - wskaźnik poziomu sygnału i nie tylko....

398216 Usunięty 28 Sep 2022 18:22 1926 13
  • Wyświetlacz RGB 24 LED - wskaźnik poziomu sygnału i nie tylko....

Co potrafi ten układ? W jednym czy nawet kilku zdaniach powiedzieć się nie da. Potrafi sporo. Naprawdę sporo. Bardzo fajna zabawka na długie wieczory, a przy tym ciekawy sposób na uatrakcyjnienie okolicy swojego biurka.

Pierwsze uruchomienie:

Wygląda ciekawie...
    Po chwili zacząłem się bawić switchami na płytce i poznawać kolejne opcje "wyświetlania muzyki":

I mógłbym tak po kolei jeszcze z kilkanaście różnych przykładowych opcji wywołać, ale... zauważyłem, że na płytce siedzi sobie odbiornik IR... Czyżby istniała możliwość zdalnego uruchamiania, czy zmian programu? Trzeba sprawdzić.
    No fajnie, ale jaki pilot, od czego? Pomyślałem następująco - bajer jest chiński, chińczyk z natury rzeczy uwielbia uniwersalność - wiele najróżniejszych modułów audio odtwarzających muzykę czy to z radiem czy bez używa tego samego pilota.... Ja również mam taki moduł (mp3, wejście liniowe, radio BT, zegarek) i pilocik do niego. Jak zdążyłem się zorientować pilocik z kilkoma klawiszami nieaktywnymi - czyżby?

Pilot w łapki i po chwili odkryłem, że co prawda (znów) wszystkie klawisze aktywne nie są, ale te, które są umożliwiają znacznie więcej zabawy niż te dwa skromne switche na płytce bajeru. Kombinacji (i opcji ich wprowadzania) trzeba było się nauczyć, mnie nie bardzo udało się wywołać je w takiej kolejności jak chciałem, ale w ostateczności udało mi się zamieścić w krótkim filmie mniej więcej "większą połowę" ze wszystkich możliwych:

Zastosowania, jakie są możliwe to wyłącznie ograniczenie wyobraźnią.
    Powiedzmy sobie - nie jest to na pewno wskaźnik wysterowania, nie jest to też analizer (dwa kanały), nie jest to iluminofonia/kolorofon? Ależ jest, i to naprawdę niesamowity. Inny niż znane z polskich prób okiełznania tematu jeszcze z lat 80-tych, zupełnie na innym poziomie wyobraźni, technologii i samych efektów, jakie są możliwe do uzyskania.
    Jedyny minus (ale to dla tych bardziej zaawansowanych Kolegów) to to, że moduł jest praktycznie gotowy do użycia; brak może jedynie obudowy i kilku gniazdek na niej - do zasilania i podłączenia sygnału (liniowego!*), gdzie największe wyzwanie to właśnie obudowa - taka, by móc w pełni umożliwić pokazanie co też to maleństwo potrafi...

Na koniec kilka rzutów oka na użyte w nim układy:

Wyświetlacz RGB 24 LED - wskaźnik poziomu sygnału i nie tylko.... Wyświetlacz RGB 24 LED - wskaźnik poziomu sygnału i nie tylko.... Wyświetlacz RGB 24 LED - wskaźnik poziomu sygnału i nie tylko.... Wyświetlacz RGB 24 LED - wskaźnik poziomu sygnału i nie tylko.... Wyświetlacz RGB 24 LED - wskaźnik poziomu sygnału i nie tylko.... Wyświetlacz RGB 24 LED - wskaźnik poziomu sygnału i nie tylko....

Od siebie dodam, że użyte LED RGB świecą naprawdę jasno i "soczyście", więc jeśli o obudowę chodzi, to możliwości jest naprawdę sporo.

No i nieśmiertelne pytanie na zakończenie:

Czy warto kupić?

O ile w stosunku do wielu już wcześniej opisywanych "bajerów" migotek miałem zastrzeżenia, to w tym wypadku mogę się podpisać obiema rękami: TAK! Warto.
    Może nie pozwoli to w doskonaleniu umiejętności lutowania (co po części jest usprawiedliwione - nie każdy poradzi sobie z tak małymi układami (mnie na przykład coraz ciężej - ręce nie te już, a i oczy coraz słabsze), ale za to zabawy tyle, ile wyobraźni wystarczy. No i naprawdę fajnie to działa - nawet w opcji najbardziej "wskaźnikowej" może zadowolić niejednego amatora.
    Radzę tylko przed próbami zaopatrzyć się w pilota, większą ilość wolnego czasu i dokładnie zapoznać się z instrukcją. Naprawdę szkoda byłoby zepsuć zanim zaczniemy się bawić, a jak już zaczniemy... - trudno będzie przestać. :)

Na koniec propozycja dla zainteresowanych: jeżeli ktoś zechce się potrudzić i do swojego bajeru stworzy obudowę uwydatniającą efekty, jakie ten bajer wytwarza - ze swojej puli przeznaczam 1000 pkt.
    Zgłoszenie na PW po zamieszczeniu swojego dzieła w DIY na naszym forum.
    Pozdrawiam.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 29230 posts with rating 5636, helped 3553 times. Been with us since 2015 year.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Piottr242 wrote:
    w jaki sposób i czy w ogóle to urządzenie reaguje na doprowadzony sygnał audio?
    Tak się zastanawiam... a po co ja się niby męczyłem z wgrywaniem filmików?

Obejrzyj słuchając podkładu muzycznego a powinieneś się zorientować czy reaguje i nawet w jaki sposób.
    zett1
    Level 15  
    Bardzo fajna recenzja, brawo. Wchodzę w ten moduł ;) Rzeczywiście Piotr ni z gruszki, ni z pietruszki (wysokopiennej) wyskoczył z pytaniem ;) Z zachęty do stworzenia obudowy nie skorzystam- ręce i oczy nie te :)
    szeryf3
    Level 25  
    Element ciekawy i oszałamiający. Zawsze mnie cieszyły podobne efekty już w wcześniejszych latach mojego życia. ( no i muzyka na której się wychowywałem)
    Cena raczej dość mniej ciekawa, ale patrząc na ilość układów zamontowanych na PCB to nie da się tego zrobić taniej.
    djbpm
    Level 22  
    Wygląda to tak, jakby ten wskaźnik falował. Są chwile, że sygnał ma poziom taki sam a diody falują bez powodu. Miałem inny wskaźnik, w którym efekt był podobny. Z tego powodu go nie używam. Po podaniu sygnału sinusoidalnego z generatora wskazanie również falowało. Tak jakby nie było żadnego uśredniania, tylko gdy układ łapie próbkę z dolnej połówki sinusa, to wyświetla inny poziom niż z górnej próbki sinusa. To nie tak ma działać. Układ jest fajnie zrobiony elektronicznie, ale programista spaprał robotę. Ciekawe co to za mcu, czy jest gdzieś kod źródłowy i czy można to jakoś poprawić.
    grzenikrato
    Level 1  
    No, pytanie Piotra nie jest z gruchy, pietruchy... Na filmach wygląda jakby z poziom sygnału na działanie wyświetlacza był jedynie luźną sugestią... Puścił byś jakaś muze mniej jednorodna może?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    grzenikrato wrote:
    Na filmach wygląda jakby z poziom sygnału na działanie wyświetlacza był jedynie luźną sugestią...
    Po części masz rację. Z tego co zauważyłem większość "mrygadełek" tego typu działa z czymś w rodzaju automatycznej regulacji wzmocnienia na wejściu sygnału. Dzięki temu dla "Kowalskiego" jest taki efektt ciekawszy - bo więcej LED mruga niezależnie od poziomu sygnału (a nie pisałem nigdzie, że jest to miernik - a wskaźnik - coś co wskazuje obecność sygnału nie koniecznie określając dokładną jego wartość. Nie mniej jednak wiele z podobnych "mrygadeł" z powodzeniem może uatrakcyjnić (bo do tego zostały stworzone) wygląd sprzętu DiY przy okazji symulując działanie prawdziwego miernika wysterowania.
    Jeśli chcesz natomiast dokładniej określać poziom sygnału - szukaj innych układów. Np. LM3915 (można łączyć w szereg uzyskując większy zakres wskazań) lub LM3916 i 3915 w szeregu - w zależności od konkretnego zastosowania do wyboru.

Sam układ z tematu jest czym jest i działa jak działa. Nie wymagajmy od dziecięcego rowerka z bocznymi kółkami uczestnictwa w Tour de Pologne...
    Piottr242
    Level 23  
    398216 Usunięty wrote:
    Piottr242 wrote:
    w jaki sposób i czy w ogóle to urządzenie reaguje na doprowadzony sygnał audio?
    Tak się zastanawiam... a po co ja się niby męczyłem z wgrywaniem filmików?

Obejrzyj słuchając podkładu muzycznego a powinieneś się zorientować czy reaguje i nawet w jaki sposób.

Z całym szacunkiem, ale słowo czytane dociera do mnie jednak dużo skuteczniej niźli ruchome obrazki.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Piottr242 wrote:
    Z całym szacunkiem, ale słowo czytane dociera do mnie jednak dużo skuteczniej niźli ruchome obrazki.
    Z całym szacunkiem nie same ruchome obrazki ale w połączeniu z podkładem muzycznym. Jeśli nie widzisz zależności muzyka wyświetlacz, to już trudno. Nawet jakbym Ci napisał to i tak możesz w realu mieć inne zdanie. Jak dla mnie jednak związek jest i to nawet dość duży. Pewnie że nie taki jak sobie wszyscy mogliby wyobrazić sposób, ale akurat to mnie nie dziwi; jak wiadomo gdzie trzech polaków tam cztery różne opinie na ten sam temat.
    walbe
    Level 18  
    A i mnie się bajer spodobał, cały czas myślałem jaki by tu wskaźnik zastosować do prostego wzmacniacza do karaoke, który stworzyłem na rodzinne wyjazdy wakacyjne. Takie ustrojstwo na pewno uatrakcyjni nam wieczorne śpiewanie. Postanowiłem zamówić! Dzisiaj widzę na tym portalu cenę: 30,77 + 7,26 koszty wysyłki! Dostawa na 3 listopada. Biorę!!

Tylko szkoda że "Pan Chińczyk" nie pomyślał o sposobie montażu płytki, mogli zrobić laminat 15mm dłuższy i 4 otwory na śruby montażowe by się zmieściły.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    walbe wrote:
    Tylko szkoda że "Pan Chińczyk" nie pomyślał o sposobie montażu płytki, mogli zrobić laminat 15mm dłuższy i 4 otwory na śruby montażowe by się zmieściły.
    I dlatego też w temacie znalazła się propozycja dla ambitnych:
    398216 Usunięty wrote:
    jeżeli ktoś zechce się potrudzić i do swojego bajeru stworzy obudowę uwydatniającą efekty, jakie ten bajer wytwarza - ze swojej puli przeznaczam 1000 pkt.

Rozumiem, że Kolega już zaczął myśleć nad montażem? ;)
    walbe
    Level 18  
    W sumie tak. Mam zbudowany wzmacniacz mocy (również zakupiony na tym portalu), taki obwoźny turystyczny - do karaoke, i zamierzam w związku z nabyciem tego bajeru, wykonać nową obudowę z uwzględnieniem tego wyświetlacza :-)
    Procesy myślowe zostały uruchomione.
    W sumie to po napisaniu postu o montażu dopatrzyłem się, 2 otworów na tym PCB, rozmieszczonych gdzie się dało. Więc idzie to pewnie jakoś przykręcić. Przyjedzie urządzenie to będziemy myśleć.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Co do tych otworów... Uważaj tylko co by jakichś zwarć nie porobić. Płytka dwustronna i stosunkowo blisko otworów są ścieżki.