Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Schemat spawarki DEDRA DESi195BT 180A

DRAZEK87 30 Sep 2022 14:16 624 15
Relpol
  • Relpol
    madamsz1
    Level 39  
    Nie mam schematu typowo do tego, ale patrząc po tej elektronice możesz się opierać na typowych schematach "chińczyków". Cztery tranzystory pracujące w mostku sterowane z małego trafa przez tranzystory (te cztery mniejsze w rzędzie koło siebie 2xIRFZ24 i 2xIRF9Z24) , sterowane z małej płytki, zapewne układem UC3846 i są tam pewnie jeszcze wzmacniacze operacyjne. Wszystko zasilane z przetwornicy pomocniczej. Opisz jakie masz układy, może coś dobierzemy podobnego - podobne rozwiązania bloków. A na początek co się dzieje ze spawarką.
    DRAZEK87
    Level 14  
    madamsz1 wrote:
    Nie mam schematu typowo do tego, ale patrząc po tej elektronice możesz się opierać na typowych schematach "chińczyków". Cztery tranzystory pracujące w mostku sterowane z małego trafa przez tranzystory (te cztery mniejsze w rzędzie koło siebie 2xIRFZ24 i 2xIRF9Z24) , sterowane z małej płytki, zapewne układem UC3846 i są tam pewnie jeszcze wzmacniacze operacyjne. Wszystko zasilane z przetwornicy pomocniczej. Opisz jakie masz układy, może coś dobierzemy podobnego - podobne rozwiązania bloków. A na początek co się dzieje ze spawarką.

... dobrze opowiadasz bo tu Ci sami Chińczycy to składali ale zacznijmy od początku:

główny problem to brak mocy; potrzeba więcej mocy taki żart; spawarka działa ale nie spawa tylko lekko iskrzy przy przyłożeniu elektrody do stali; z wstępnych jeszcze przed rozkręceniem jej pomiar był taki że na wyjściu na przewody jest 66V czyli raczej poprawnie bo czytałem ze jest zakres od 60 do 80v; ale mając możliwość regulacji prądu potencjometrem na ustawieniu minimalnym 10A na wyjsciu w momencie zwarcia elektrody jest około 15A, a przy ustawieniu 180A ledwo 50A; oczywiściu nastepuje iskrzenie i skakaniem elektrody po metalu...

po szczegółowych oględzinach i pomiarach sprawa ma sie następująco:

1. sieć 230; łącznik
    2. sckottky mostek HD50SB100 sprawny
    3. kondensator sieciowy 560uF/400v ok
    4. przetwornica wstępna chyba UCR845BN nie mogę jej odczytać bo zalali ja jakimś klejem ale jest sprawna bo z niej mamy 2 napięcia 15v i 24v tu mamy też klasyczne stabilizatory;
    5. z napięcia 24V mamy zasilany przekaźnik końcowy sieciowy GY-A-1A-24D3HD sprawny oraz drugi blok na tym napięciu napędzany wentylator 24V 0,27A model YM2409PSTI działa
    6. z napięcia 15V mamy właśnie sterowanie ta płytka do której są doprowadzone dioda zielona że działa oraz czerwona jako stop i potencjometr regulacji 1kR (B102) on dla mnie jest podejrzany bo dziwnie sie pomiar zachowuję na mierniku teraz tak ta płytka stojąca co widzicie na niej mamy 3 układy tak jak wspomniał kolega wyżej są nimi: u3 UC3846DW tak szybko sprawdziłem nasz generator pwm oraz 2 wzmacniacze u1/2 084c całość w obudowie smd;
    7. to idzie przez drobnice na 4 klucze / dwie pary SVDZ24NT oraz dwie pary SVD9Z24N (z pomiarów oki)
    8. trafko T3 i trafia to na klucze właściwe a są nimi 4szt 60N60F01 też jako sprawne wspierane 2x kondensator ten sam co sieciowy 560uF/400v
    9. to trafia na transformator ten co widzimy po lewo jako 1zwój a on kolejno przez czujnik dane trafiają do układu płytki sterującej a jeszcze jest mostek oraz dodatkowy czujnik temperatury umieszczony na kluczach właściwych;
    10. na trafku nawinięte 8zwoju bardzo grubym drutem i trafia na nasze 4 diody tez sprawne nie odczytam ich bo bym musiał wyciągnąć całą elektronikę z obudowy i za nimi z powrotem na to trafo już drutem cienkim jakieś 1mm może 2mm na wyjście spawarki;

tyle pytanie w której sekcji spawarki jest problem ja myślę ze w sterowaniu to teraz jakie powinny być przebiegi co trafiają na podpunkt 7;
    dodam ze już naprawiałem taką podobną konstrukcję innego producenta i właśnie jedna para tych kluczy się uszkodziła ale powodem był jeden z tranzystorów końcowych po prostu pękł; albo go wysadziło; po jego wymianie spawarka działa do dziś...

jakie podpowiedzi, ja postaram sie teraz odszukać podobnego schematu na tych układach to może mi się uda szybciej znaleść problem ale za wszelkie wskazówki mile dziękuję....
    za jakieś tam błędy w symbolice elementów czy wypowiedzi przepraszam ale dla mnie jest już późno a do tego jestem mega zmęczony ale chciałem Wam przekazać na czym jest ta spawarka zbudowana ... to tyle na dziś uciekam bajo
    madamsz1
    Level 39  
    DRAZEK87 wrote:
    10. na trafku nawinięte 8zwoju bardzo grubym drutem i trafia na nasze 4 diody tez sprawne nie odczytam ich bo bym musiał wyciągnąć całą elektronikę z obudowy i za nimi z powrotem na to trafo już drutem cienkim jakieś 1mm może 2mm na wyjście spawarki;

Ten układ pomiaru prądu jest częstym problemem przy takim zachowaniu jak podajesz (przekładnik) - tam z reguły są 1N4148
    Schemat spawarki DEDRA DESi195BT 180A
  • Relpol
    DRAZEK87
    Level 14  
    dokładnie tam jest przekładnik i za nim mostek ale tutaj są raczej diody z serii 1N400x teraz nie powiem bo musze to sprawdzić i zmierzyć czy są oki; to by dawało do myślenia o błędnie zmierzonym prądzie i podaniu sterownikowi fałszywych informacji sprawdzimy to ale jeszcze tak mi jedna sprawa przychodzi do głowy zazwyczaj w elektronice psują się elementy najczęściej używane czyli te mechaniczne lub te źle użyte czy zaprojektowane w schemacie bloki czyli powstaje tak zwana wada fabryczna która wychodzi po czasie sprzedania już całej produkcji; wracając do potencjometru jest zazwyczaj on wiele razy używany podczas pracy czyli się zużywa; jeszcze go nie podstawiłem bo akurat tej wartości nie mam na dziś pech wersji przykręcanej ale mam lutowany do pcb sprawdzę podstawie go i sprawdzę pomiary bo znich dziś mi coś nie pasuję albo źle mierzy mi miernik bo mi pomiar skacze może o nie duże wartości jakieś 100R ale nie idzie liniowo a z nim napięcie bo jedna z jego skrajnych pinów to masa a po przeciwnej stronie mamy linię zasilającą 15v która zobacz na foto jest jeszcze regulowane przez potencjometr taki niebieski stojący zalany klejem zaraz tego złącza w celu aby go nie regulować wiec skoro z jednej strony jest zakładając 15v a drugiej 0 jako to dzielnik napięcia na środkowej pozycji powinno być co najmniej 7,5v a przy max 15v z pomiarów mam tam w porywach 3,8v czasami 3,5v może tu jest problem (sterownik dostaje błędne informacje) jak go podstawię jako nowy to zobaczymy co wyjdzie...

tak sobie jeszcze myślę po co wstawili ten dodatkowy regulowany śrubokrętem potencjometr w linii 15v może dlatego że założenie było takie że niebieski potencjometr na minimum a kręcony gałką maks i podnoszenie niebieskiego wartości do takiego momentu przy wykonywanych pomiarach prądów na wyjściu aby nie osiągnąć więcej jak 180A; potem go zabezpieczenie i gotowe użytkownik przekręcając gałkę nigdy nie narazi na przekroczenie wartości przyjętych dla urządzenia ... miało by to sens albo korekta niedoskonałości elementu każdy ma jakąś tam wartość przyjętą błędu czyli +-%

a co do foto punkt A jako napięcie już DC biegnie na wzmacniacz czy bezpośrednio do drivera ?
    madamsz1
    Level 39  
    Tymi potencjometrami małymi czasami w tych rozwiązaniach robią zakresy regulacji góra dół prądu spawania. Potencjometr regulacji jest ważny i często miałem z nim problemy - wymieniam jak tylko coś zachowuje się dziwnie.
    W jakimś rozwiązaniu wchodziło na WO, w większości nie bezpośrednio, ale tak wchodzi na UC3846
    DRAZEK87
    Level 14  
    wiem dużo więcej ale nadal zamało aby rozwiązać zagadkę do setna; podstawienie nowego potencjometru nie poprawiło wyniku wiem tylko tyle że max napięcie jakie zanotowałem 3,24v dalej poszedłem kolejnym krokiem do przekładnika prądowego i jak kolega wskazał na foto punkt A to ja przy 180A odnotowałem jedyne 0,08v jak trzymałem elektrodę mocno do stali; ile V tam być powinno? linia A wogóle jest zwarta do masy a jest to logiczne bo mamy równolegle 3 rezystory każdy po 47R gdy je wylutowałem linia A nie była już zwarta; dalej sprawdziłem mostek jest on oparty na diodach Schottky"ego 5819 spadek jakies 150 porównałem z nową bo mam takie i jest to samo dalej wylutowałem przekładnik prądowy ma on zwarcie 0R czy tak poprawnie jest czy też powinna tam być jakać większa rezystancja nie ma na nim żadnego opisu więc nie wiem co to za model a wygląda on tak:

odczep jeden zwój przez który przechodzi przekładnik jest ok wstępnie myślałem ze ten zimny lut ma jakieś znaczenie ale przelutowanie nic nie pomogło bo wyglądało to tak

jakieś pomysły?
    madamsz1
    Level 39  
    DRAZEK87 wrote:
    A wogóle jest zwarta do masy a jest to logiczne bo mamy równolegle 3 rezystory każdy po 47R

Nie podchodzimy do tego tak :) bo nawet jak masz 3 rezystory po 47ohm to wychodzi około 15ohm, więc nie zwarcie tylko obciążenie dla przekładnika.

Przekładniki tam są około 300:1 czyli też nie zwarcie, ale wydaje mi się że coś pewnie około 2 ohm
    Sprawdź kondensatory, tam coś jest za mostkiem. Zobacz jak u Ciebie idzie, czy na tranzystor i jakaś dioda zenera, czy na WO czy może dzielnik i na układ.
    DRAZEK87
    Level 14  
    dobrze kolega napisał że nie typowe zwarcie tylko niska rezystancja w omach... już sie temu wcześniej przyglądałem i idzie to na płytkę sterownika i na drobnicę kiepska w ogóle jest widoczność elementów bo to wszystko jest zasłonięte jak sie mocno zaprze to ja wylutuję pod mikroskop i odrobię pracę domową narysuję szczegółowy schemat tej płytki sterującej dla mnie w celu poznania a dla potomnych by żyło im się lżej... ale jak myślisz problem będzie leżał w płytce sterującej ...byśmy wiedzieli od razu gdzie jest problem gdyby ktoś podał wartości/ napięcia / przebiegi jakie powinny iść na klucze.... myślę że sam w sobie przekładnik jest sprawny ale nie posiadam akurat takiego na stanie choć mam ich kilka ... jestem bardzo ciekawy gdzie jest problem ale ktoś musi przełamać tą "górę lodową"...

po pewnym czasie wylutowałem i dorzucam kilka fotek płytki sterowania, będzie nad czym siedzieć aby to przenieść na papier jako schemat pozdrawiam

Schemat spawarki DEDRA DESi195BT 180A Schemat spawarki DEDRA DESi195BT 180A Schemat spawarki DEDRA DESi195BT 180A
    madamsz1
    Level 39  
    I trochę do sprawdzania - niestety. Czasami nawet kondensator SMD potrafi zrobić problem.
    Tak jak już pisałem wg mnie problem jest w układzie kontroli prądu, lub może i regulacji. Czasami niby chodzi a dopiero wymian PWM daje rezultaty. Często WO ulegają uszkodzeniu na tych płytkach.
    Masz w załączniku coś podobnego jeżeli chodzi o schemat, pewnie będzie się i tak różniło bo niby wszyscy jada na podobnych rozwiązaniach, ale co rusz ktoś cos doda, zmieni.
    I schemat płytki - innej oczywiście, ale w rogu masz przebieg na tranzystory.
    Jak rozrysujesz Twoją pochwal się, myślę że i punkty możesz brać za robotę, śmiało - schemat się przyda dla potomnych :)
    DRAZEK87
    Level 14  
    Schemat narysowany a spawarka działa aż miło .... fakt jestem 2 dni do tyłu ale zwiedzą 2 lata do przodu i może więcej nie ma spawarki której bym nie naprawił zgadnijcie gdzie był problem .... odrobiłem pracę domową każdy rezystor i tranzystor został przeze mnie zbadany odszyfrowany tylko kondensatory pominąłem bo to za dużo pracy by je wylutowywać sprawdzać i montować ponownie to już by była ostateczność... jak ukończyłem schemat i porównałem we/wy z płytą główna wyeliminowałem pewne bloki dalej urodziła się myśl i ona nakierowała mnie zrób to i działa ... wiedziałem że się uda nie ma sprzętu którego bym nie naprawił ... w wolnej chwili jeszcze raz z poprawkami i przejrzyście narysuję schemat abyście mogli z niego skorzystać w przyszłości i nie siedzieć tyle czasu nad sprzętem jak dziś spędziłem...nie był to ani potencjometr ani przekładnik prądowy lecz problem z płytą sterowania... dobrej nocy

a i co ważne dokonam wszelkich pomiarów jakie będę mógł naniosę je na schemat aby zostało to dla potomnych dziś wiem bo mierzyłem na wyjściu nie mam już 66v a jedyne 62V to już daje coś do myślenia
    DRAZEK87
    Level 14  
    numer płyty głównej to GI-PCB-K42-A0 sprawdzałem nie ma jej w sieci lecz są podobne; akurat tego egzemplarza nikt nie przerobił;

ze względu na brak czasu wrzucam to co narysowałem sorry obiecałem poprawić może kiedyś w wolnej chwili ale jeśli ktoś ma czas niech to ładnie przełoży na symbolikę np na wzmacniaczy operacyjnych będzie to bardziej czytelne i zrozumiałe;

numery 1 do 18 to piny płytki sterującej a napięcia na nich w stanie jałowym dla 180A to:

elementy zaznaczone na czerwono to podzespoły umieszczone na płycie głównej lub po za nią jak np potencjometr główny;
    płyty głównej nie będzie bo wiadomo wszystko na niej jest przejrzyste dla elektronika;

uwaga:

pin 7 to pin który mierząc do masy wskazuję zwarcie lecz tak naprawdę jest tam ok 15R bo to sygnał z przerzutnika prądowego;
    pin 1 to zasilanie -15v
    pin 17/18 +15v
    pin 6 to wejście na czujnik temperatury umieszczony na radiatorze kluczy głównych ;
    pin 2 to główny potencjometr sterujący
    pin 14 i15 to wyjścia sygnałów na klucze
    pin 16 i 12 jest nieaktywny/ brak
    pin 11 jest nieaktywny pomimo że ma na płycie głównej dalszy schemat pod złącze ale go brak może w innej wersji jest używane
    pin 13 9 i 10 to GND masa
    pin 3 oraz 5 jest ale nie aktywny na płycie głównej
    pin 8 łączy się przez rezystor 10k z pinem 6 (linia czujnika temperatury)

i to by było na tyle

dziękuję za wsparcie jakieś pytania piszcie
    madamsz1
    Level 39  
    No dobra, kawał dobrej roboty, ale.... nie pochwaliłeś się co było problemem z ograniczeniem mocy.
    DRAZEK87
    Level 14  
    wzmacniacz operacyjny ale nie sprecyzuję czy U1 czy U2 bo wymieniłem w tym samym czasie oba i tu jako ciekawostkę zastosowałem inny model : LM2902DT o wyższym napięciu pracy; nie miałem TL084C który pracuję tylko do +-18V(akurat tu mamy +-15v); za to jeszcze mam MC3403D oraz popularny LM324D; wybrałem ten co mam ich najwięcej począwszy od sprawdzenia noty katalogowej; skoro wszystko pomierzyłem i wartości się zgadzały rezystorów/ tranzystorów / diod to nie pozostało by mi nic innego jak profilaktycznie podstawić wzmacniacze gdyby nie nastąpiła poprawa następny do podmiany był by układ U3 czyli UC3846DW i tyle w tym temacie...
    madamsz1
    Level 39  
    madamsz1 wrote:
    Często WO ulegają uszkodzeniu na tych płytkach.

Czyli tak jak podejrzewałem, że może być uszkodzony.

Fajnie, niech śmiga :)