Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenia MEMS - czy zastąpią macierze mikrofonowe?

ghost666 01 Oct 2022 11:26 498 0
 • Urządzenia MEMS - czy zastąpią macierze mikrofonowe?

  Kierunkowy mikrofon MEMS
  odsiewa niepotrzebne szumy
  na poziomie sprzętowym.
  Zainspirowany biologią — kierunkowy mikrofon MEMS — ma podobno być w stanie wyizolować głos mówiącej osoby, eliminując szumy i zakłócenia z tła, aby zapewnić nieskazitelny dźwięk wyjściowy dla laptopów, kamer internetowych, inteligentnych głośników, telewizorów, zestawów słuchawkowych, AR/VR, urządzeń medycznych i do noszenia, pojazdów i innych. Ma on na celu zastąpienie dużych układów klasycznych mikrofonów dookólnych, kierunkowym MEMS. Ten wykorzystuje nową konstrukcję przetwornika i używa zastrzeżonego oprogramowania, które optymalizuje zbierane dźwięki.

  Firma Soundskrit, która po raz pierwszy zaprezentowała tę technologię na targach CES 2018, przedstawiła właśnie nowy, kierunkowy mikrofon MEMS SKR0400. Marka z Montrealu w Kanadzie twierdzi, że wspomniana jednostka z natury eliminuje niepożądane szumy na poziomie sprzętowym dzięki wysoce kierunkowej charakterystyce. Zmniejsza to hałas i zakłócenia płynące z otoczenia, jednocześnie izolując głos użytkownika i oddając go z wysoką wiernością.

  Powszechnie używane macierze mikrofonów dookólnych zwykle mają trudności z odseparowaniem głosu od szumu tła. W tym przypadku tradycyjne oprogramowanie do przetwarzania dźwięku, które próbuje oddzielić go od reszty ujęć, zazwyczaj usuwa również kluczowe fragmenty mowy, próbując odfiltrować niechciane aspekty, potencjalnie pozostawiając nienaturalny i zniekształcony sygnał. Co więcej, może zwiększać rozmiar systemu, zużycie energii i złożoność.

  Mały mechanizm nasłuchu  Według Stephane Leahy, wiceprezesa ds. sprzętu i współzałożyciela firmy Soundskrit, inspiracja do stworzenia tego układu pochodzi z najmniejszych systemów słuchowych w przyrodzie, w których owady, w przeciwieństwie do ludzi, reagują na przepływ powietrza, a nie ciśnienie. W następstwie marka zaprojektowała od podstaw przetwornik pełniący funkcję mikrofonu. Przetwornik, poruszając się synchronicznie z ruchem otaczającego powietrza (dźwiękiem), jest w stanie dokładnie wyczuć nadchodzącą falę i przekształcić ją w wysokiej jakości sygnał elektroniczny. Ponadto Soundskrit opracowało własny pakiet oprogramowania wykorzystujący algorytmy uczenia maszynowego, aby wyeliminować szum i hałasy w tle. System śledzi wiele głośników w pomieszczeniu lub wykrywa odległość dźwięku od mikrofonów, dzięki czemu urządzenia te mogą izolować głos i usuwać zakłócenia.

  Urządzenia MEMS - czy zastąpią macierze mikrofonowe?
  Zakłada się, że nowe urządzenie MEMS, w porównaniu z układami mikrofonów dookólnych, zmniejszy moc o połowę.


  Dzięki temu, według Soundskrit, można tworzyć lżejsze systemy DSP, zapewniając krótszą ścieżkę sygnału, lepszą wydajność i łatwiejsze opracowywanie produktu. Firma twierdzi, że dwa moduły SKR0400 gwarantują taką samą wartość projektową jak cztery dookólne macierze mikrofonów.

  Rozpowszechnienie spotkań wideo i pracy zdalnej, a także przyjęcie inteligentnych aplikacji domowych i pojazdów znacznie podniosło poprzeczkę oczekiwań konsumentów w zakresie jakości fonii. Pojawienie się zestawów słuchawkowych z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością oraz pakietów słuchawkowych z prawdziwym bezprzewodowym dźwiękiem (TWS) dodatkowo wzmacnia potrzebę zbierania nieskazitelnego sygnału audio. Firma Soundskrit twierdzi, że jej mikrofony dookólne są gotowe, aby zapewnić to w dzisiejszych i przyszłych urządzeniach konsumenckich.

  Źródło: https://www.planetanalog.com/mems-device-aims-to-replace-microphone-arrays/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11403 posts with rating 9631, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.