Dzień dobry,
czy ktoś ma pomysł, w jaki sposób zwiększyć prąd ładowania akumulatora w UPS-ie jak w temacie (podłączyłem do niego akumulator 100 Ah)? Wszelkie sugestie mile widziane.
Jeśli ktoś podzieliłby się schematem ideowym, również będę wdzięczny.
Przykłądowo w Ippon Back Power Pro 500
-ukł. ładowania Aku
- poprzez dobór wart. R31 zmieniasz wart. Iład
- tutaj masz 0.7A
- zmniejszasz 2x jego wart. ( NIE zapomnij o jego mocy) prad ład. wzrasta 2x
* LM317 jest słaby , zalecana zamiana na LM350, LM338 lub LT1083/4/5 plus radiator
stabilizator impulsowy na MP1584 jak pokazano
Idea:
Spoiler:
Obok zacisku kolektora tranzystora Q09 wierci się otwór o średnicy 1,5 mm. Przewodem0,07 (minim. dług.) przepuszczając go do wywierconego otworu, łączy się kolektor tranzystora Q09 z wejściem FB modułu MP1584 (pin 4 układu MP1584). Następnie kolektor tranzystora Q08 jest podłączony przewodem do wejścia En płytki stabilizatora(pin 2 układu MP1584). Pomiędzy bazą a emiterem tranzystora Q09 konieczne jest zainstalowanie kondensatora ceramicznego C15 o pojemności 100 nF w rozmiarze 0805, aby wyeliminować samowzbudzenie stopnia. W miejsce rezystora R31 instalowany jest rezystor o rezystancji 0,39 oma i mocy 2 watów.
Diody D06, D13, D33, D34, D35, D36 należy zastąpić diodami barierowymi Schottky ' ego o dopuszczalnym prądzie przewodzenia co najmniej 3 A, takim jak 1N5822, MBR350 lub podobne.
Aby przypadkowe zwarcie zacisków zewnętrznego akumulatora lub nieprawidłowe ich podłączenie nie doprowadziło do smutnych konsekwencji, stosuje się izolację na diodach VD4, VD5 z barierą Schottky ' ego. Jako te elementy można zastosować dwa połączone równolegle zespoły diod z pięciowoltowych prostowników z zasilaczy komputerowych, na przykład SBL3040PT, ESAD83-004 lub podobne z barierą Schottky ' ego i prądem bezpośrednim co najmniej 30 A. Maksymalna moc rozpraszania na diodach przy tym prądzie i napięciu wynosi 0,55 V - 16,5 W, więc zespoły te powinny być zamontowane na małym aluminiowym radiatorze
p.s
Spoiler:
Ładowanie wbudowanego akumulatora zapewnia stabilizator napięcia na chipie U02 i urządzenie ograniczające prąd montowane na Q09, R30-R32.
Znamionowy prąd ładowania wynosi około 700 ma, maksymalne napięcie na akumulatorze obsługiwane przez układ U02 wynosi 14,4 V. minus 0,7 V (spadek napięcia na diodzie D13) daje 13,8 V.
Napięcie to zależy od ogniw R27, R28, R28A, R29, R29A, R62 i nie zawsze odpowiada wartości nominalnej, co może prowadzić zarówno do niedoładowania akumulatora przy niskim napięciu, jak i przegrzania przy wysokim, co skraca jego żywotność.
Przy napięciu sieci 220 V na wejściu układu U02 napięcie wynosi 16 V. zastępując układ U02 (LM317) stabilizatorem impulsowym, można zmniejszyć straty, zwiększyć wydajność, a tym samym zapewnić niezbędny prąd ładowania bez przeciążenia transformatora. Możesz również zmniejszyć straty, zastępując diody prostownicze w mostku diodowym diodami barierowymi Schottky' ego, które mają maksymalny spadek napięcia przewodzenia około 0,5 V.
Dzięki za odpowiedź!
Problem w tym, że te UPS-y do ładowania wykorzystują nieco bardziej zaawansowany układ. Służą do tego te same tranzystory, które podczas pracy w trybie inwertera są składowymi mostka H. Poniżej załączam poglądowy schemat (nie jest to wierne odwzorowanie układu z Ever ECO 700 CDS).
Są w sprzedaży gotowe płytki "regulatory ładowania akumulatora". Takich chińskich wynalazków jest cała masa. Od najprostrzych z dwoma PR wieloobrotowymi po bardziej rozbudowane z wyświetlaczem i przyciskami do ustawienia napięcia progu załączenia i wyłączenia ładowania. Jeśli potrzebny Ci większy prąd ładowania to stosujesz większy przekaźnik. Przekaźnik przełącza ładowanie tego dużego akumulatora z zewnętrznej ładowarki (prostownika). Płytka to koszt około 10-30 zł, a ładowarka-zasilacz to koszt około 100-150 zł. No i stracony czas: niecała godzina.
Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że istnieją różne możliwości ładowanie akumulatora, dokładając dodatkową elektronikę. Ale cicho liczyłem, że może komuś udało się uzyskać większy prąd ładowania modyfikując jedynie nieznacznie oryginalny układ.
Właśnie na coś takiego cicho liczę. Problem w tym, że nie mam schematu. Może, jeśli uda mi się wygospodarować na tyle czasu, spróbuję kiedyś coś zrysować. Pytanie tylko, czy będzie szansa tam cokolwiek zmodyfikować, skoro tym wszystkim i tak procek steruje. Chyba, że jest tam gdzieś np. prąd ładowania mierzony na jakimś rezystorze i wystarczy go zrównoleglić, żeby "oszukać" układ pomiarowy.