Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensatory z grupy OS-CON marki Panasonic - niezawodne i wydajne komponenty

magic9 05 Oct 2022 07:57 1239 0
Computer Controls
 • #1
  magic9
  Editor
  Kondensatory z grupy OS-CON marki Panasonic - niezawodne i wydajne komponenty


  W dążeniu do miniaturyzacji i podnoszenia wydajności urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza ich obwodów zasilających, producenci stale poszukują nowych, sprawniejszych i bardziej kompaktowych komponentów elektronicznych. Na tym polu największym wyzwaniem stało się zminiaturyzowanie kondensatorów, które nie tylko pełnią szereg funkcji w niemal każdym obwodzie, ale również – ze względu na swoją konstrukcję i zasadę działania – stanowią komponenty podatne na awarie. A przecież uszkodzenie kondensatora może pozostać niezauważane, jednoczenie skutkując np. ograniczeniem prędkości transmisji w systemach mikroprocesorowych, a nawet w infrastrukturze sieciowej (nawet jeżeli awarii uległ pojedynczy kondensator odsprzęgający).

  Jednym ze światowych liderów w produkcji komponentów elektronicznych od dziesięcioleci pozostaje marka Panasonic. Jako wytwórca zarówno urządzeń przemysłowych oraz konsumenckich, jak i elementów wykorzystywanych w ich obwodach, firma doskonale zna wymagania względem nowoczesnych elementów pasywnych – i dąży do wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest technologia produkcji kondensatorów aluminiowo-polimerowych. Posiadają szereg atutów, dzięki którym są realną alternatywą dla tradycyjnych kondensatorów elektrolitycznych, polimerowych, a także – ze względu na swoje kompaktowe wymiary – ceramicznych. W ofercie Panasonic elementy zgrupowano pod nazwą OS-CON – natomiast w katalogu TME znaleźć można szeroki wybór tych produktów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tą ofertą – podczas gdy poniżej prezentujemy zalety i przekrojową charakterystykę dostępnych artykułów.

  Zalety serii OS-CON

  Kondensatory wykonane w technologii aluminiowo-polimerowej posiadają szereg zalet i mogą pracować w różnorodnych obwodach. Poniżej wymieniono podstawowe atuty produktów serii OS-COM. Charakterystykę poszczególnych typów omówiono w dalszej części.

  Charakterystyka Low-ESR

  Użycie polimeru pozwala uzyskać kondensatorom OS-CON specyfikację low ESR. Dzięki niskiej impedancji odznaczają się dobrą tolerancją na prądy tętnień (ripple current) oraz przystosowaniem do pracy w obwodach wysokiej częstotliwości. Sprawdzą się zarówno w układach zasilaczy impulsowych, jak również w roli elementów odsprzęgających mikroprocesorów i mikrokontrolerów w elektronice przemysłowej i użytkowej. Dodatkowo, dzięki kompaktowym rozmiarom umożliwiają miniaturyzację PCB, co pozwala na budowę wygodnych ładowarek sieciowych, jak i złożonych obwodów dostarczających zróżnicowane napięcia (np. w urządzeniach RTV). Niska impedancja bezpośrednio przekłada się na ograniczone nagrzewanie kondensatorów w czasie pracy.

  Zgodność z normą Pb-free i dyrektywą RoHS

  Ze względu na ochronę zdrowia użytkowników urządzeń elektronicznych (ale też pracowników fabryk i serwisantów), a także kwestię ochrony środowiska naturalnego, montaż komponentów za pomocą spoiw bezołowiowych stał się ogólnoświatowym standardem. Wyeliminowanie ołowiu ze stopów wykorzystywanych w przemyśle, wymaga użycia w procesie produkcyjnym wyższych temperatur lutowania. Niestety, kondensatory należą do komponentów wrażliwych na warunki termiczne, nie tylko w czasie pracy. Jednak technologia OS-CON pozwala na wytwarzanie elementów przystosowanych do maszynowego montażu, kondensatory te nie tylko mogą być instalowane za pomocą spoiw bezołowiowych, same również nie zawierają ołowiu (charakterystyka Pb Free), jak i innych szkodliwych substancji, dzięki czemu spełniają wymagania dyrektywy RoHS.

  Długa żywotność i wysoka tolerancja termiczna

  W porównaniu do elementów elektrolitycznych o porównywalnych parametrach, kondensatory OS-CON charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Będzie ona uzależniona od konkretnej serii, jednak Panasonic dostarcza komponenty zapewniające bezawaryjną pracę w ekstremalnych warunkach termicznych (105°C) nawet do 20000h. W podstawowej (dostępnej bezpośrednio z magazynów) ofercie TME znalazły się elementy o żywotności 5000h, np. serie SEPC czy SVPF. Pozwala to na budowę urządzeń elektronicznych charakteryzujących się wysoką niezawodnością – co będzie szczególnie istotne w przypadku obwodów zasilających, gdzie uszkodzenie kondensatora może doprowadzić do awarii całego urządzenia. Należy tutaj też zwrócić uwagę na wspomnianą tolerancję termiczną, która dla elementów OS-CON może mieścić się w zakresie -55...105°C, a nawet -55...125°C – umożliwiając stosowanie produktów Panasonic w wymagających aplikacjach, nie tylko obwodach wysokiej częstotliwości i wysokoprądowych, ale również urządzeń pracujących w trudnych warunkach środowiskowych.

  Szeroki wybór pojemności

  Kolejną zaletą produktów OS-CON jest dostępność szerokiej palety pojemności. Kondensatory dostępne są w wariantach od 3,3μF do 2700μF, co zaspokoi potrzeby większości obwodów. Warto w tym miejscu podkreślić, że elementy montowane powierzchniowo (SMD) dostępne są z katalogu TME w niemal wszystkich z tych pojemności (3,3…1500μF), dzięki czemu możliwe jest konstruowanie układów o dużych wymaganiach elektrycznych, bez konieczności implementowania komponentów przewlekanych (THT). Te ostatnie występują w naszym asortymencie w pojemnościach od 6,8µF wzwyż.

  Wysokie napięcie i wysoka niezawodność

  Ostatecznie należy zwrócić uwagę, że technologia aluminiowo-polimerowa pozwala uzyskać kondensatory przystosowane do wysokich napięć pracy (nawet 100V). Większość produktów Panasonic będzie odpowiadała parametrom takich aplikacji, jak przetworniki DC/DC używane w układach zasilania komputerów osobistych, a także serwerów, a także charakterystyce elektrycznej paneli podświetlania ekranów LCD (sprzęt RTV), sprzętowi medycznemu, jak również układom wykorzystywanym w motoryzacji.

  Oferta TME

  Oferta elementów OS-CON od Panasonic w katalogu TME obejmuje ponad 20 serii. Większość z nich posiada swoją specjalizację lub szczególne, wyróżniające cechy. Przykładowo, serie SXE, SEF i SEK to kondensatory wysokiego napięcia, przeznaczone przede wszystkim do urządzeń przemysłowych, jak również z dziedziny medycznej. SVPC, SVPE to serie komponentów dedykowanych przetwornicom DC/DC; natomiast SVPG, SEPG tolerują duże prądy tętnień i charakteryzują się wyjątkowo niską impedancją, ich przeznaczeniem są elementy infrastruktury teleinformatycznej. Poniżej podajemy przekrojową charakterystykę elementów OS-CON. Należy pamiętać, że zamieszczone parametry są podane w zakresie naszej oferty, konkretna specyfika będzie zależna od wybranego modelu kondensatora.

  Kondensatory OS-CON THT

  Charakterystyka

  Napięcie pracyod 2V do 100V DC
  Pojemnośćod 6,8µF do 2700µF
  Impedancjaod 5mΩ do 100mΩ
  Prąd pracyod 340mA do 7,2A
  Wymiary korpusuod Ø5x9mm do Ø10x13mm
  Raster wyprowadzeń2mm, 2,5mm, 3,5mm lub 5mm
  Czas życiado 5000h
  Tolerancja±20%


  Kondensatory z grupy OS-CON marki Panasonic - niezawodne i wydajne komponenty
  Wyprowadzenia kondensatorów rozmieszczono w rastrze metrycznym.


  Kliknij, aby zobaczyć ofertę kondensatorów OS-CON THT w katalogu TME.

  Kondensatory OS-CON SMD

  Charakterystyka
  Napięcie pracyod 2,5V do 100V DC
  Pojemnośćod 3,3µF do 1500µF
  Impedancjaod 8mΩ do 260mΩ
  Wymiary korpusuod Ø4x5,4mm do Ø10x12,7mm
  Czas życiado 5000h
  Tolerancja±20%


  Kliknij, aby zobaczyć ofertę kondensatorów OS-CON SMD w katalogu TME.

  Kondensatory z grupy OS-CON marki Panasonic - niezawodne i wydajne komponenty
  Kondensatory SMD dostępne są w standardowych, miniaturowych formatach.


  Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

  [News sponsorowany]
 • Computer Controls