Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa wersja - Linux 6.0 wprowadza zmiany dla architektur ARM, RISC-V i MIPS

ghost666 05 Oct 2022 11:58 753 0
Computer Controls
 • Nowa wersja - Linux 6.0 wprowadza zmiany dla architektur ARM, RISC-V i MIPS
  Linux 6.0 został właśnie wydany przez Linusa Torvaldsa. Jak pisze sam opiekun systemu operacyjnego, zmiana głównego numeru wersji dotyczy większej ilości małych poprawek, niż jakichkolwiek dużych fundamentalnych modyfikacji. Oczywiście w wydaniu 6.0 jest wiele usprawnień — w sumie znajduje się tam ponad 15 000 niescalonych zatwierdzeń. Pod tym względem wersja 6.0 jest jednym z rekordzistów. W statystykach dominują jednak DRM (głównie obsługa nowych układów) i sterowniki sieciowe.

  Poprzednia edycja (Linux 5.19) przyniosła wsparcie dla BIG TCP dla szybkich sieci (100 Gbps+), mechanizmy AMD Secure Nested Paging i Intel Trusted Domain Extensions, architekturę procesora Loongson „LoongArch” i porzuciła całkowicie format wykonywalny a.out na x86, a także szereg innych zmian. W Linuksie 6.0 nie ma przełomowych nowych funkcji, a niektóre z istotnych ujęć obejmują:

  * Lepsze wykorzystanie energii dzięki usunięciu jej heurystyki, która ograniczała migrację procesów między procesorami.
  * Wsparcie dla PCI dla architektur OpenRISC i LoongArch.
  * Dodano wersję 2 protokołu wysyłania Btrfs z obsługą przekazywania danych w większych porcjach, wysyłania surowych skompresowanych ekstentów i dołączania bardziej okazałej liczby metadanych.
  * Interfejs API przestrzeni użytkownika H.265/HEVC jest teraz zadeklarowany jako stabilny.
  * Architektura ARM64 może obecnie wymieniać w przezroczysty sposób duże strony bez konieczności dzielenia ich najpierw na bazowe. Funkcja ta jest niezgodna z rozszerzeniem tagowania pamięci.
  * Architektura RISC-V obsługuje teraz rozszerzenie: „Zicbom”, które umożliwia zarządzanie urządzeniami z DMA, niespójnym w pamięci podręcznej.
  * Włączenie FPU dla RISC-V jest teraz kluczem statycznym.
  * Ulepszenia obsługi Svpbmt w RISC-V.
  * Wsparcie dla systemów RISC-V z 64-bitowymi identyfikatorami hart.
  * Porządki i poprawki kodu dla układów z rdzeniem MIPS.

  Oprócz powyższych funkcjonalności w aktualizacji znajduje się wiele modyfikacji wprowadzonych w zakresie obsługi peryferiów i interfejsów poszczególnych procesorów różnych producentów korzystających z rdzeni ARM, RISC-V czy MIPS.

  Aby uzyskać więcej informacji, można sprawdzić dziennik zmian Linuksa 6.0 z zatwierdzeniem tylko wiadomości, generowany za pomocą polecenia: git log v5.19..v6.0-rc7 --stat. Bardziej czytelna rozpiska powinna również znaleźć się na stronie: KernelNewbies, gdy zostanie zaktualizowana.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/10/03/linux-6-0-release-main-changes-arm-risc-v-and-mips-architectures/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11403 posts with rating 9631, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls