Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio CAR 400 a wzmacniacz

adamboss 14 Nov 2005 22:21 2816 19
  • #1
    adamboss
    Level 16  
    Witam
    Czy jest mozliwosc dostawienia wyjscia na wzmacniacz zew. w tym radiu??
  • #2
    rafio21
    Level 13  
    najprosciej to podłączyc wejscia wzmacniacza do wyjsc głosnikowch(bo nie ma innych) jesli ci to nie wystarcza do zawsze można podłączyc sie wewnątrz np. do wyjsc przedwzmacniacza lub wejsc końcówki mocy
  • #3
    szeryfff
    Level 24  
    polecam podlaczyc sie na wyjscie koncowki mocym na wejsciu jest bardzo slaby sygnal.
  • #4
    SlaweK
    Level 43  
    Możliwość dobudowania wyjść liniowych zawsze jest, trudniej jest z wejściami liniowymi.
    Jeśli ktoś nie potrafi wyprowadzić sobie sygnału z przedwzmacniacza w radiu to pozostaje odpowiedni konwerter sygnału z wyjść głośnikowych na poziom wejścia liniowego.

    Nie słuchaj porad kolegów powyżej bo nie bardzo wiedzą co piszą. Nie można wyjścia głośnikowego tego radia łączyć z masą a masa jest zwykle na wejściu większości wzmacniaczy, po takim podłączeniu zwykle pali się końcówka mocy w radiu.

    SławeK
  • #5
    szeryfff
    Level 24  
    a jezeli wyciagnalem sygnal z koncowki mocy, a mase wzialem z radia (nie z minusa glosnikow) to tez moze cos sie spalic?

    to w takim razie jak wezme sygnal sprzed koncowki mocy to skad wziac mase ?

    pozdrawiam!
  • #6
    SlaweK
    Level 43  
    Pomyśl trochę, to nie boli, nim coś napiszesz a piszesz jest bez sensu.

    SławeK
  • #7
    szeryfff
    Level 24  
    wiesz, nie wszyscy sa tak obcykani jak Ty, i myslalem ze forum sluzy wlasnie temu zeby komus pomoc. a jak pisze bez sensu to mogles mnie poprawic a nie komentowac tego w taki sposob.

    pozdro

    Dodano po 4 [minuty]:

    jezeli bylbys tak mily to podpowiedz jak dobrze zrobic wyjscie na wzmacniacz, bo nie chcialbym zepsuc sobie radia.
  • #8
    SlaweK
    Level 43  
    Wiedzę że chcesz żeby Ci pokazać palcem. Nie ma schematu ani tego radia pod ręką żeby to zrobić ale spróbuję Ci to wyjaśnić.

    Każdy obwód elektroniczny zasilany musi się zamknąć pomiędzy biegunami zasilania żeby popłynął prąd. Sygnał to też prąd choć tak znikomy że nie bierze się w wielu rozważaniach jego wartości a idzie na skróty i podaje tylko jego poziom (napięcie). Jest też sprawą oczywistą dla każdego elektronika że jeśli obciążysz obwód to nastąpi spadek napięcia. Dla prądu zmiennego nazywamy to impedancja. I takich podstaw widzę że nie rozumiesz. Nie będę tu robił wykładu ze spraw oczywistych. Ale chciałbym abyś uruchomił trochę wyobraźnię. Końcowka mocy typu Push-pull to dwa wzmacniacze które chodzą ze sobą w przeciwfazie, w taki sposób można osiągnać większą wydajność prądową a co z tym się wiąże moc. Co będzie jeśli obciążysz jeden wzmacniacz jakimś obwodem ktory zamyka się pomiędzy wyjściem a masą. Jeśli to będzie impedancha rzędu kiloohmów to nic się nie stanie wzmacniaczowi poza tym że najczęsciej występuje tam jakieś napięcie stałe w stosunku do masy co moze uszkodzić Ci wejście wzmacniacza a także poziom sygnału jest znacznie większy bo amplituda na końcówce mocy dochodzi do wartości równych zasilaniu w większość wejść wzmacniaczy ma maksimum kilka woltów.
    Za to wyjście przedwzmacniacza a co za tym idzie wejście wzmacniacza mocy w radiu ma poziom rzędu 100-200mV (większość układów scalonych wzmacniaczy mocy) co zwykle jest za mało by wysterować typowy zewnętrzny wzmacniacz, czasem wystarcza ale zawsze. Typowy poziom wysterowania wejścia typu liniowego to 0.7V do 1V choć wzmacniacze np Pioneera mają już czułość rzędu 200mV a Blaupunkty zaczynają od 0,7V do 4V nawet. Często czułość wejścia jest regulowana w takim zakresie.

    Drugim biegunem wejścia końcówki mocy w radiu jest właśnie masa, w końcu każdy obwód musi się jakoś zamknąć.

    I dochodzimy do tego że żeby dobudować wyjście liniowe z wejścia końcówki mocy musimy dobudować jeden stopień przedwzmacniacza który podniesie nam poziom sygnału i dopasuje impedancję.

    Polecam Ci lekturę schematów fabrycznego sprzętu i chwilę zastanowienia się nad nim, dlaczego tak a nie inaczej to rozwiązano, to bardzo pouczające jeśli nie zapomnisz ze każdy element jest konieczny gdyż np opornik jeden jest tani i nie ma prawie wartości to w produkcji rzędu dziesiątek tysięcy urządzeń daje całkiem spore kwoty, więc producent nie montowałby nic niepotrzebnego w sprzęcie.

    Koniec wykładu, wolno palić... Teraz proszę przed pytaniami odrobić zadanie domowe.

    SławeK
  • #9
    szeryfff
    Level 24  
    dzieki za tak wyczerpujaca odpowiedz :) i mam jeszcze jedno pytanie... jezeli poziom sygnalu na wejsciu wzmacniacza w radiu jest wystarczajacy, to moge bezposrednio z tego miejsca zrobic wyjscie na wzmacniacz? i jeszcze jedno... na wejscie wzmacniacza ida tylko sygnaly dodatnie, czy wtedy mase moge wziac np. z obudowy radia? czy to tez bedzie mialo na cos zly wplyw ?

    jezeli moze pytania sa znowu bez sensu to musisz mi wybaczyc, ale z z elektronika jestem na dosyc niskim poziomie. po prostu kiedys na elektrodzie przeczytalem ze mozna tak i tak zrobic wyjscie, a teraz dowiaduje sie ze nie jest to dobre rozwiazanie.

    Dodano po 14 [minuty]:

    na schemacie do car300, ktory ma taka sama koncowke mocy wyczytalem, ze na wejsciu jest 0,6V a na wyjsciu 6,4V.
    a jakby tak zmniejszyc ten sygnal z wyjscia to byloby dobrze?
  • #10
    SlaweK
    Level 43  
    ' i mam jeszcze jedno pytanie... jezeli poziom sygnalu na wejsciu wzmacniacza w radiu jest wystarczajacy, to moge bezposrednio z tego miejsca zrobic wyjscie na wzmacniacz?"

    W zasadzie tak ale nie jest to prawidłowe rozwiazanie. Zwykle działa ale nie do końca prawidłowo, wielu jest szczęśliwych że działa i nie zauważa mankamentów, błędów, złego wysterowania wzmacniacza, obcinania pasma przez niedopasowanie impedancji...
    Masę owszem z obudowy radia ale prawidłowo jest wziąść masę najbliższą żródła, czyli najbliżej miejsca gdzie wlutowałeś kable sygałowe a nie z samej obudowy. Trochę trudno mi tłumaczyć tak oczywiste sprawy, pomiędzy wyjściem a obudową zawsze jest jakiś kawałek połączenia na którym może się wyindukować jakieś zakłócenie, przydźwięk... Trzeba też pamiętać o odseparowaniu składowej stałej by nie dostała się na wejście wzmacniacza.

    'na schemacie do car300, ktory ma taka sama koncowke mocy wyczytalem, ze na wejsciu jest 0,6V a na wyjsciu 6,4."

    Tak, ale jest to napięcie stałe a nie poziom sygnału jaki jest w tym miejscu. Takie napięcie jest podane by serwisant mógł określić czy końcówka prawidłowo pracuje a napewno nie jest poziom sygnału.

    Widzisz, tak to własnie jest, czasem komuś się coś uda, jakość go zadowala bo nie wie że może to lepiej działać i już pisze solucję, robi opisy i udaje mądrego. A jakbym wziął takie rozwiazanie pod lupę, zmienił wzmacniacz na inny to okazało by się że można to o kant D potłuc.
    Ja jestem zwolennikiem rozwiązań fabrycznych, fabrykę trudno poprawić. Często radio ma na płytce miejsce i wystarczy podejrzeć jak to jest w innym modelu zrobione, uzupełnić elementy i masz rozwiązanie fabryczne. Akurat CAR300,400 nie miał wyjścia liniowego ale nie dam głowy czy przypadkiem CAR500, 600 czy inny podobny nie miał. Końcówki mocy są w nich dość podobne do innych Blaupunktów i wystarczy poszukać po schematach radia na takiej samej końcówce w wyjściem liniowym i dorobić kawałek płytki i zrobić to po fabrycznemu. Ale to właśnie jest analiza schematów.

    Nie pamietam dokładnie ale chyba CAR300 ma TDA7318 i końcówkę TDA7350. TDA7318 to popularny procesor dźwięku, występował w wielu radiach, napewno sygnał wychodzi z niego na końcówkę mocy i zobacz w innym radiu na takim układzie jak Blaupunkt zrobił wyjście liniowe.



    SławeK
  • #11
    szeryfff
    Level 24  
    car300 ma 7348 i koncowke 7372A. car500 ma tez taka koncowke, ale nie ma wyjsc liniowych, ccr600 moze i ma, ale ma inna koncowke bo ma 4x20. tak czy siak jak sie nie ma dostepu to ciezko znalezc w necie jakis schemat.

    a jakbym sie np. zdecydowal na podlaczenie wzmacniacza za koncowka mocy (i obnizyl sygnal na wyjciu) to brac sygnal bezposrednio z koncowki czy po kondensatorze?

    i dzieki za wytlumaczenie mi sprawy :)
    pozdro
  • #12
    SlaweK
    Level 43  
    Z końcówki mocy zupełnie nie ma sensu bo obcinasz jedną połówkę przebiegu gdyż bierzesz sygnał z jednego wzmacniacza a drugi podłączasz do masy gdyż wejście wzmacniacza zwykle jest na masie, przez co uszkodzisz końcówkę mocy.
    O odseparowaniu wejścia zewnętrznego wzmacniacza od masy raczej zapomnij. Są gotowe konwertery sygnału z wyjścia głośnikowego na sygnał liniowy, z reguły działają na zasadzie podobnej do transformatora głośnikowego. Może na codzień można takie, nawet markowe jak Pyle, Blaupunkt są nieosiągalne w sklepach ale można je dostać na Allegro, czasem używane.

    Widzę że nadal nie rozumiesz jak jest podłaczony głośnik w końcówce mocy typu Push-pull i że większość wzmacniaczy ma na wejściu liniowym masę !


    SławeK
  • #13
    szeryfff
    Level 24  
    no moze zasady dzialania takiego wzmacniacza nie rozumiem, ale wiem juz ze takie podlaczenie nie ma sensu :)

    w kazdym razie dzieki za pomoc :)
    pozdro
  • #14
    SlaweK
    Level 43  
    Upraszczając, w radiu gdzie wyjście ze wzmacniacza mocy podłączone do jednego bieguna głośnika i gdy drugim biegunem głośnika jest masa to nie ma problemu, wystarczy prosty, oporowy dzielnik sygnału ale w radiu gdzie głośnik podłączony jest pomiędzy dwa wzmacniacze to podłączenie czegoś takiego daje zwarcie do masy drugiego ze wzmacniaczy a przez to uszkodzenie.

    SławeK
  • #15
    szeryfff
    Level 24  
    no wlasnie w moim radiu drugi biegun glosnika jest podlaczony do masy.

    moglbys mi w takim razie jaki dzielnik trzeba zrobic ? :)

    pozdro
  • #17
    SlaweK
    Level 43  
    Jeśli napewno w tym modelu CAR400 (były różne pod tą nazwą) jest na jednym biegunie głosnika masa czyli końcówka mocy nie jest typu push-pull to nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować dzielnik oporowy. Ale czy tak jest napewno to musisz sprawdzić. Jaki masz tam wzmacniacz mocy ?
    Tylko pamiętaj, dzielnik oporowy to nie jest jeden oporniki w szereg jak wielu myśli.


    SławeK
  • #18
    szeryfff
    Level 24  
    TDA7372A, sprawdzalem, i schemacie ideowym drugi biegun podlaczony jest do masy. Moglbys mi w takim razie powiedziec jaki dzielnik oporowy zastosowac ? tzn jak podlaczyc :)
  • #20
    SlaweK
    Level 43  
    Czy teraz mam Cię uczyć podstaw elektrotechniki ?
    Zaglądnij do książki do technikum elektronicznego jak ma wyglądać dzielnik napięcia oporowy. Do tego potrzebujesz znać impedancję wejścia wzmacniacza, jego czułość bo napięcie na wyjściu wzmacniacza możesz założyć że jest prawie równe napięciu zasilania końcówki mocy. Potem kilka prostych wzorów matematycznych które można wyliczyć w pamięci lub trochę wyczucia elektronicznego.

    Jako zadanie domowe porównaj sobie jak Blaupunkt to rozwiązał w takich radiach jak
    Dusseldorf SQR49
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files/radioodtwarzacz_blaupunkt_g.pdf
    czy Nashville SQR48
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files/blaupunkt_nashwile_sqr48.pdf

    Myślę że to drugie rozwiązanie będzie dla Ciebie użyteczne.



    SławeK