Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brava 1.2 gaśnie przy rozruchu

bogdan5 14 Nov 2005 23:26 9513 12
    bogdan5
    Level 17  
    Witam mam od pewnego czasu problem szczególnie gdy robi się chłodno fiat brava silnik 1.2 80v rok 1999 .gdy zapalam samochód pierwszy raz np. rano to zapali i od razu zgaśnie , za drugim razem już normalnie zapali świece mają ok 25000 czy to problem z jakim czujnikiem? za pomoc dzięki.
    knmp
    Level 26  
    Witam

Kiedyś miałem z moją brawą podobny problem, po włączeniu rannym chwilkę chodziła i koniec, za drugim rozruchem już było ok... jak się okazało przyczyną było powietrze w filtrze paliwa. Po rozruchu zasysał powietrze z filtra i gasł. Pamiętam, że zawsze za pierwszym uruchomiewniem słuszałem jakgdyby sichy szum "morza" w okolicach siedzenia pasażera... czyli było to przelewające się paliwo po filtrze. Filtr paliwa jest w brawie umieszczony pod podwoziem w okolicy przednich siedzeń... moze to trochę nietypowa wskazówka ale proszę po przekręceniu kluczyka jeszcze przed rozruchem posłuchać siedzeń i zaraz po rozruchu... sam byłem zdziwiony... może to cos podobnego

pozdr
    ion-tichy
    Level 31  
    proponuje czyszczenie przepustnicy - te modele mają tendencję do zaolejania i układ głupieje. Jak sądzę to podczas jazdy pewnie "falują" wolne obroty.
    A tak na marginesie to 1.2 16V 80 nie ma filtra paliwa jako takiego (dozywotni w pompie) i nie ma co tam grzebać.
    knmp
    Level 26  
    jeżeli chodzi o filtr to może byc... moja brava to 1.6 16 V, czyli rożnice moga być w umiejscowieniu filtra... ale problem łudząco przypomina ten z 1.2... jednak wciąz uważam, iż warto sprawdzić zapowietrzenie układu paliwowego jeżeli nie ma problemów z biegiem jałowym

pozdr
    bogdan5
    Level 17  
    Witam kolega ma rację filtr jest w zbiorniku paliwa , kilka razy mi szeptało zeby go wyciągnąć i wyczyścić sugeruje kolega by się nie dobierać do tego? czy to się nie zanieczyszcza? słyszałem że pompy sie palą spowodu tego filtra . silnik po włączeniu na wolnych chwilę faluje jak jest zimny czy mogę sam wyczyścić przepustnicę jak i czym to zrobić , czy lepiej pojechać do serwisu czego nie lubię robić ;)
    ion-tichy
    Level 31  
    oczywiście zawsze jest możliwość, że w baku jest jakieś świństwo i pcha się w układ ale proponuję zacząć od przepustnicy (i czujnika podciśnienia)
    Można jechać do serwisu ale zwykle robią to po łebkach. Są specjalne płyny w aeroaolu które czyszcza po nakierowaniu na wlot powietrza. ale Zwykle jest to raczej czyszczenie zgrubne. Najlepiej przepustnicę zdemontować (wraz z silnikiem krokowym ) przemyć benzyną lub pochodną benzyny, przy okazji wymyć z pewnością mocno zaolejony tłumik płomieni (widoczny po zdjęciu rurki w pokrywie zaworów). i jeśli widać że świństwa w układzie ssania jest sporo warto przemyć sam czujnik podciśnienia ( na przeciwnym końcu kanału ssania) . Jeśli ma się podstawowe narzędzia (klucze typu Torox) to jest to zabawa na raptem pół godziny do 45 minut.
    bogdan5
    Level 17  
    Czy przed demontażem przepustnicy trzeba odłączyć akumulator bo chyba muszę wypiąć ten konektor silnika krokowego ? i dzięki za wskazówki jak bende miał czas to się za to wezmę i dam znać czy to było to:)
    ion-tichy
    Level 31  
    no to raczej oczywiste - akumulator (-) wypiąć trzeba. później po zmontowaniu warto puścić silnik na wolnych obrotach tak z 20 minut mniej więcej do momentu startu wentylatora na chłodnicy - to uczy centralkę jak ma dawkować po resecie. O ile pamiętam to reset samego silnika krokowego wykonuje się przez trzykrotne właczenie i wyłączenie zapłonu w stacyjce - powodzenia
    bogdan5
    Level 17  
    witam mam problem dzisiaj wyczyściłem przepustnicę było dużo syfu ,tłumik płomieni, czujnik podciśnienia, przedtem odłączyłem akumulator dałemna stół i go doładowałem. jak wszystko zrobiłem włączyłem zapłon 3razy i wyłączyłem .po uruchomieniu silnik poszedł na3000 obrotów i falował do 2500 jak sie rozgrzał po 15 min faluje pomiędzy 1600-1900 co 2sekundy szedł na wolnych 20 minut właczyła się dmuchawa. podczas jazdy zachowuje sie normalnie.przejechałem 1 km.ciągle faluje na wolnych obrotach coś czuję że serwis mnie nie minie może coś da się z tym zrobić za pomoc z góry dzięki
    ion-tichy
    Level 31  
    to moga być pozostałości rozpuszczalnika w ukladzie dolotowym (przepalić lub osuszyć i powtórzyć reset centralki (odłaczenie akumulatora i 20 min na wolnych obrotach) oczywiscie sprawdzic czy nie ma błędu montazowego - czujnik podciśnienia przepustnica jakies zaciagi lewego powietrza.
    bogdan5
    Level 17  
    czy po demontarzu czujnika temperatury i ciśniena powinien być wymieniony ten oring czy jest to zalecane ,czy po czyszczeniu przepustnicy nie zaleca się wymiany tego uszczelnienia pomiędzy przepustnicą a kolektorem? spróbóje jeszcze wyczyścić silnik krokowy i zrobic reset silnikma przebieg 100 000km
  • Helpful post
    ion-tichy
    Level 31  
    jak to zwykle przy róznego rodzaju oringach - w zasadzie powinno się je wymieniać jeśli już się je ma w ręce ( ale wiadomo jak to jest) Ważne aby wszystko było czyste nieuszkodzone i (suche zwłaszcza w tym wypadku).
    Niekiedy dla sprawdzenia czy nie ma zaciagu lewego powietrza można wykożystać właśnie aerozol do czyszczenia przepustnic - to jakies pochodne eteru i ostroznie napylanie podczas pracy silnika na elementy "podejrzane" daje sygnał czy układ tam czegoś nie ciągnie - dokładnie jeśli oring puszcza to jeśli w jego kierunku rozpylimy ten srodek to zaciągnie go do środka co spowoduje skok obrotów silnika (jak nie to znaczy że jest szczelny) - metoda szewsko-prymitywna ale w miarę skuteczna w diagnozie jedyne o czym warto pamietać to to że jest to środek łatwo palny i należy myśleć podczas stosowania. Ale szukanie lewego powietrza to dopiero w przypadku gdy układ wiemy, że jest czysty suchy a obroty na poziomie 800 - 1000 ale pływają.
    Przy tych obrotach wysokich raczej należy szukac przyczyny w
    1. pozostałościach rozpuszczalnika po czyszczeniu
    2. przyblokowanej przepustnicy w jakiś idiotyczny sposób
    3. Żle osuszony czujnik podciśnienia - zachlapany otworek czujnika w zasadzie powoduje, że niczego nie odczytuje poprawnie.
    Tak czy inaczej myśl powtórzenia czynności czyszczenia i starannego poskładania jest jak najbardziej trafna. - powodzenia
    bogdan5
    Level 17  
    wszystko dość dokładnie było wyczyszczone i osuszone ,zajrzałem też do krokowca było tam czysto jak w zegarku lekko go posmarowałem próbowałem resetu przez wyłączanie i załączanie i nic nie pomogło , po diagnostyce komputerowej wszystko przyszło do normy wszystkim dziękuję i temat zamykam