Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Cerastar Smart - podłączenie regulatora

zoltanx 16 Oct 2022 16:25 324 6
    zoltanx
    Level 2  
    dzień dobry
    Bardzo proszę o podpowiedź jaki regulator temperatury mogę podłączyć do tego pieca? Zwykły przewodowy, jest przewód (YDY 3x1,5) po poprzednim piecu. Montażysta pieca 'poległ' próbując podłączyć sterownik Salusa mówiąc, że na płycie brak jest złączy BUS. Wyczytałem, że trzeba podłączyć się zamiast mostka na stykach LR-Ls. Czy jest tak faktycznie? Wg istrukcji od sterownika Junkers CR100 trzeba wykorzystać styki BB..
    Tak więc podsumowując: jaki tani sterownik z tygodniowym programatorem i gdzie podłączyć?
    Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    sqmirr
    Level 11  
    Nie wiem jak masz zrobioną cześć "wykonawcza" ale jeśli masz od termostatu (reg. temp w pomieszczeniu kontrolowanym) kabel trójprzewodowy to najprościej do styku bez potencjałowego w kotle podłączyć jedną parę a drugi koniec to sterownika temperatury. Kiedy termostat "zewrze" styki po obniżeniu się zadanej temperatury - kocioł wystartuje, to takli standard.
    Reszta to już sterowanie rozbudowane jak CW400/100 + MM100 od Bosch'a + grupy pompowe , ew. sterowniki jak Salus, TECH, etc...
    Lukasszz
    Level 12  
    Sam jestem w posiadaniu tego pieca "ZWR 24-KE 23".
    I też jestem w fazie poszukiwań regulatora do tego pieca.
    Z tego co ja zrozumiałem to pomiędzy złącza Lr/Ls i Ns podłączamy zasilanie sterownika.

Natomiast sam piec mamy sterować poprzez magistralę BUS, i tutaj w instrukcji mamy zapis aby używać tylko sterowników Junkersa, i niestety bezprzewodowe sterowniki kosztują od 1kzł.
    Można jeszcze poprzez TB1, ale to niestety powoduje wyłączenie całego pieca.

@sqmirr Czy tu sugerujesz aby sterować ten piec poprzez zwieranie/rozwieranie pól Lr Ls?
    Szczerze to tego jeszcze nie próbowałem.
    zoltanx
    Level 2  
    sqmirr wrote:
    Nie wiem jak masz zrobioną cześć "wykonawcza" ale jeśli masz od termostatu (reg. temp w pomieszczeniu kontrolowanym) kabel trójprzewodowy to najprościej do styku bez potencjałowego w kotle podłączyć jedną parę a drugi koniec to sterownika temperatury. Kiedy termostat "zewrze" styki po obniżeniu się zadanej temperatury - kocioł wystartuje, to takli standard.
    Reszta to już sterowanie rozbudowane jak CW400/100 + MM100 od Bosch'a + grupy pompowe , ew. sterowniki jak Salus, TECH, etc...

Czy styki bezpotencjałowe to te opisane jako BB?
    Lukasszz
    Level 12  
    Ok sprawdziłem u siebie.
    Wystarczy na miejsce zwory pomiędzy stykiami LR Ls podłączyć do zwykłego sterownika z przekaźnikiem i działa.
    zoltanx
    Level 2  
    Lukasszz wrote:
    Ok sprawdziłem u siebie.
    Wystarczy na miejsce zwory pomiędzy stykiami LR Ls podłączyć do zwykłego sterownika z przekaźnikiem i działa.

A jaki sterownik użyłeś? Ja ma zamiar kupić zwykły przewodowy Salus 091FLV2. Jest przekaźnikowy do 5A. Wystarczy?
    Lukasszz
    Level 12  
    Ja akurat miałem już wcześniej Auraton RTH.