Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)

Linoge 15 Nov 2005 20:56 1164 1
    Linoge
    Level 27  
    Witam w ostanim czasie Kooboos poprosil mnie o zrobienie w/w zasilacza. Sam zasilacz nie wydal mi sie strasznie skaplikowany - trafo pierwotne: bezpiecznik ~5A, wylacznik wtorne : mostek prostowniczy min 30A (jest 50 ;) ), kondy 4x4700uF@25V, przewody o lacznej dlugosci ok 1m@2mm glosnikowe. Problem wlasnie pojawia sie przy wyborze trafa padlo na 230/12 400VA wydaje mi sie wystarczajace i powinno byc w stanie zasilic pradowo naszego pelta ;] po wyprostowaniu dostaniemy ok 12x1.41=16.9V mostek powiedzy zdejmie 1.4V co pozostawia 15.5V. Jednak znaczacy prad moze powodowac spadki na przewodach czy laczeniach tam gdzie sa lutowane raczej sie nie martwie ;) Zastosowanie przewodow glosnikowych mialo wlasnie zapewnic odpowiednia mozliwosc przesylu pradu ( 4mm wydawal mi sie zbyteczny a cos pomiedzy 2-4 nie bylo ... :| ) Caly zasilacz bedzie zamkniety w budzie po atx'ie. Wentylacje zapewni jakis buczek na 5V ( stabilizator 5v z wyprostowanego napiecia ;) ) Sygnalizacje pojawianie sie napiecia na stronie wtornej bedzie sygnalizowala dioda. Problemem pozstaje laczenie pelta z zasilacze lutowane odpada - myslalem nad zwyklymi spinkami do przewodow takie jak sa w samochodach, pralkach itd Zreszta konstukcja mostka wymusila zastosowanie takiej koncowki ;) Napiecie na pelcie bedzie napewno mniejsze od 15.5V stawiam ok 13-14.5 ( spadki na kablach laczeniach wystepujace tetnienia zarowno po stronie wtornej jak i pierwotnej itd ) Ktos moze robil cos takiego juz na tak duze prady o czyms moze zapomnialem ? Czy takie trafo bedzie w stanie stabilnie przy malej wentylacji wymuszonej zapewnic zasilanie pelta ?

Troche fotek przedstawiajacych filtr ;) wiem kable mi sie pomylily za mostkiem ale nie mam sil tego rozlutowac ;)

Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :) Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :) Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :) Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :) Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)

Pelta i trafo pewnie dostane w przyszlym tygodniu wiec zapewne wtedy sie uda to skonczyc do tego czasu musze troche czesci jeszcze dozbierac ;) Wiem ze kondy powinny miec lacznie ok 30 000 uF ale problem z cena oraz zasadnoscia takiego rozwiazania niemal stale obciazenie wysokie koszty takich duzych kondesatorow w przystepnych rozmiarach ....

Jakies propozycje ?
    Linoge
    Level 27  
    spadek pod obciazeniem niecale 2v
    biorac pod uwage jaki prad przez to plynie to nie jest zle ;] rezystancja dynamiczna diod laczen stykow przewodow
    dla przykladu taki kabel ma ok 0.02ohma wiec przy 25A mamy juz 0.5V ... a wydawalo sie ze to pomijalnie mala rezystancja ;] potem moze napisze jakies podsumowanie ;]
    Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)
    Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)
    Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)

dzisiaj wyslalem zasilacz koszt przesylki 16zl

Kilka uwag dla przyszlego posiadacz:
    - nie podlaczac pelta jak zasilacz jest zalaczony przypalisz/spalisz styki
    - zasilacz sieje nie zlezaklucenia po sieci wiec proponuje go nie podlaczac pod ta sama faze co kompa albo przynajmniej jakies filtrowanie kompowi zapewnic ;]
    - kazda koncowka zostala odpowiednio zaizolowana, buda zostala uziemiona jesli tylko gniazdko posiada odpowiednie podlaczenie pomimo to sugeruje sie ostroznie z tym obchodzic szczegolnie przez pierwszy okres uzytkowania

Po kilku przemysleniach doszedlem do wniosku ze mozna zrobic cos takiego na zasilaczu impulsowym jednak koszty bede podobne odpowiednie trafo kondy jakis sterownik jedynie rozwiazanie to kilka faz 2-3 ... moze kiedys ;)

Odradzam ludziom ktorym elektronika jest obca w taka zabawe .... ciezko jest przewidzecie przy takich pradach co moze padac i jakie napiecie dostaniemy na wyjsciu ;] przyklad jest wyzej ;]

Uproszczony schemat ;]
    Zasilacz do pelta ? - kilka pytan :)