Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy zakazy handlu z Chinami działają?

ghost666 01 Nov 2022 14:07 1413 2
Computer Controls
 • Czy zakazy handlu z Chinami działają?
  TWINSCAN NXE:3400B firmy ASML,
  który będzie obsługiwać produkcję
  objętościową EUV w węzłach 7 i 5 nm.
  Nowe ograniczenia amerykańskiego Departamentu Handlu (DoC) dotyczące globalnego eksportu zaawansowanej technologii produkcji chipów skierowane w chińskich projektantów układów, takich jak Alibaba i Baidu, są: „przesadzone”, jak twierdzą wieloletni obserwatorzy branży i jest mało prawdopodobne, aby w ten sposób zahamować wzrost chińskich firm. 12 sierpnia Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Obrony (BIS) ustanowiło nowe zasady kontroli eksportu technologii do kilku krajów, które według BIS są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego USA. Środek ten jest ostatnią salwą w wojnie technologicznej między USA a Chinami, która rozpoczęła się pod rządami byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, i jest kontynuowana za kadencji Joe Bidena. Technologie te obejmują dwa podłoża półprzewodników o ultraszerokiej przerwie wzbronionej — tlenek galu i diament — oraz oprogramowanie do elektronicznego wspomagania projektowania (ECAD) do opracowywania układów scalonych ze strukturami tranzystorów polowych typu gate-all-around (GAA FET). Według BIS, takie technologie mogą być wykorzystywane w zastosowaniach wojskowych i cywilnych.

  Czy zakazy handlu z Chinami działają?
  Paul Triolo
  Chociaż BIS nie wymienił krajów, względem których import mógłby mieć negatywny wpływ, to jak mówi Paul Triolo, wiceprezesa ds. Chin w Albright Stonebridge, zmiany te są wymierzone w jednego przeciwnika USA. Triolo, który ukończył studia w zakresie stosunków międzynarodowych i elektrotechniki, spędził ponad 25 lat na wyższych stanowiskach w rządzie USA. „Chińskie firmy projektowe są wyraźnie celem tej regulacji, ponieważ prawdopodobnie ponad tuzin przedsiębiorstw, w tym giganci technologiczni, tacy jak Alibaba, Baidu i inni, będą ostatecznie dążyć do projektowania półprzewodników przy użyciu najbardziej zaawansowanych węzłów przetwarzania, takich jak 3 nm i 2 nm” — mówi Triolo. „Nie ma innych krajów uważanych za >przeciwników< USA, które mają firmy na porównywalnych pozycjach pod względem zaawansowanych projektów elektronicznych”.

  Karl Breidenbach, zastępca dyrektora w Boston Consulting, powiedział, że ogłoszenie BIS o dalszym zaostrzeniu amerykańskiej kontroli eksportu sprzętu i materiałów może utrudniać rozwój technologii szerokoprzerwowych nowej generacji (WBG) dla energoelektroniki i najnowocześniejszych układów logicznych. „Wielostronna kontrola eksportu jeszcze bardziej zwiększy złożoność i stworzy dodatkowe obciążenie dla uprzemysłowienia półprzewodników tlenku galu i diamentów na dużą skalę” — powiedział Breidenbach. „Prawdopodobnie ograniczenia eksportu mogą mieć negatywny wpływ na tempo innowacji w dziedzinach takich jak epitaksja MOCVD (metaloorganiczne chemiczne osadzanie z fazy gazowej), w których japońskie i europejskie firmy poczyniły ostatnio wielkie postępy". Chińscy producenci aluminium mają dominujący udział w rynku rafinowanego tlenku galu, który jest używany jako składnik bazowy do produkcji podłóż półprzewodnikowych z tego materiału. Breidenbach dodał również, że Japonia jest liderem w produkcji najwyższej jakości wafli z tlenku galu. „Istnieje globalna współzależność, na którą wpłyną nowe przepisy” — podsumował.

  Według analityka, który poprosił o anonimowość, środki te są eskalacją prowadzącą do oczekiwanego ogłoszenia dalszych kontroli eksportu sprzętu do litografii z wykorzystaniem głębokiego ultrafioletu (DUV) do Chin. Chińscy producenci chipów, tacy jak Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), mogą obecnie jeszcze importować narzędzia DUV. Analityk powiedział, że nowe ustalenia będą miały również przełożenie na działalność zagranicznych producentów chipów działających w Chinach. Firma SK Hynix z Korei Południowej będzie musiała: „ponownie przemyśleć” swoje plany modernizacji istniejących zakładów wytwórczych w Chinach, które mają korzystać z technologii GAA, jak podało anonimowe źródło.

  Triolo podkreślił, że Kongres wywiera znaczną presję na Departament Handlu, aby pokazać, że kontroluje nowe i powstające technologie, które mają potencjalne zastosowania wojskowe w zakresie eksportu do chińskich firm. Ogólnym uzasadnieniem jest inicjatywa Pekinu wojskowej i cywilnej fuzji (MCF) i możliwości wykorzystania zaawansowanej technologii półprzewodnikowej w systemach uzbrojenia czy mechanizmach je wspierających, takich jak sieci satelitarne. Departament Handlu rozważa teraz te zagadnienia, ponieważ wiodący producenci kontraktowi urządzeń półprzewodnikowych, tacy jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. (TSMC) i Samsung, zaczynają wdrażać procesy technologiczne na poziomie 3 nm, a ostatecznie 2 nm, które wykorzystają zalety wydajności zapewniane przez technologię GAA".

  Według Departamentu Stanu USA — MCF to wysiłek Komunistycznej Partii Chin na rzecz rozwoju najbardziej zaawansowanej technologicznie armii na świecie. Kluczową częścią MCF jest eliminacja barier między prywatnym sektorem Chin a wojskiem. Według Departamentu Stanu partia wdraża tę strategię, pozyskując i przekierowując najnowocześniejsze światowe technologie — w tym przez kradzież — w celu osiągnięcia militarnej dominacji.

  Według Dana Hutchesona, analityka w TechInsights, ograniczenia w zakresie oprogramowania EDA (electronic design automation) dotyczące technologii GAA odnoszą się głównie do firm w Stanach Zjednoczonych, takich jak Ansys, Cadence, Synopsys i należącej do Siemensa — Mentor Graphics. Ciekawe, że Departament Handlu używa starszego terminu: „ECAD” w przeciwieństwie do bardziej nowoczesnego: „EDA”, co kiepsko świadczy o ich znajomości technologii... „Jak na ironię, podczas gdy Stany Zjednoczone mają ogromną przewagę w oprogramowaniu EDA, kontrola eksportu spowodowała, że Chiny dużo zainwestowały w dochodzenie do parytetu”, powiedział Hutcheson. „Pięć lat temu chińskie oferty EDA były zasadniczo bezużyteczne. Dziś są to bardzo konkurencyjne programy, chociaż ze swoimi ograniczeniami”. Hutcheson oznajmił, że jego komentarze dotyczące EDA opierają się na prywatnych rozmowach z dyrektorami spółek z branży. Dodał również, że najlepszymi, najbardziej widocznymi graczami sektora EDA w Chinach są firmy: Hejian, Amedac, Aerdai i X-Epic. Powiedział on, że chińskie marki osiągnęły: „poziom, na którym są bardzo konkurencyjne przy wymiarze 28 nm i powyżej oraz przy 14 nm. Biorąc pod uwagę szybkość ich rozwoju, wiele wskazuje, że uzyskają wyższy stan techniki w ciągu trzech do czterech lat, pod warunkiem, że SMIC może osiągnąć technologię 3 nm i 2 nm w tym samym czasie”.

  Triolo wskazał, że szersze spojrzenie administracji Bidena jest takie, że: „potrzebne są nowe kontrole, aby zapobiec działaniu niektórych chińskich producentów krajowych przy 14 nm lub niższych oraz w przypadku procesów większych niż 128 warstw dla produkcji pamięci”. Chiński producent chipów pamięci Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC) planował rozpocząć w tym roku wytwarzanie układów NAND z technologią 128-warstwową, powiedział były prezes firmy pod koniec 2020 roku. Według Reutersa, amerykański senator Charles Schumer i inni przywódcy demokratów w USA wezwali do wpisania YMTC na czarną listę. Biuro Schumera nie potwierdziło jednak tego faktu.

  „Wciąż niesprecyzowanym celem jest utrzymanie Chin o dwa do trzech pokoleń za USA i innymi zachodnimi firmami w przestrzeni produkcyjnej” — wskazuje Triolo. „Ale faktyczny wpływ rozważanych nowych ograniczeń, w tym nałożonych na głęboką litografię w ultrafiolecie, wcześniej niekontrolowaną, ma dać rządowi USA prawo weta w stosunku do tego, co może wyprodukować każda nowa fabryka w Chinach”.

  ASML z siedzibą w Holandii jest jedynym światowym dostawcą narzędzi litograficznych w ekstremalnym i głębokim ultrafiolecie (odpowiednio EUV i DUV). „Globalny handel jest napędzany przez innowacje — nowe pomysły i nowatorskie sposoby zużytkowania starych” — zasugerowała w uwagach Thea D. Rozman Kendler, zastępca sekretarza Administracji Handlu dla Eksportu, dodając: „BIS czuwa nad oceną rozwoju nowej technologii i możliwości jej wykorzystania do celów cywilnych i wojskowych. Kontrole eksportu są najskuteczniejsze, gdy są narzucane wielostronnie”.

  Obawy przed wykorzystaniem wojskowym

  „Zdecydowana większość zastosowań tych technologii jest przeznaczona do cywilnego użytku komercyjnego, smartfonów, urządzeń IoT [Internetu Rzeczy — przyp.red.], półprzewodników zoptymalizowanych pod kątem algorytmów AI itp.” — wskazuje Triolo. „Ogólne sugestie potencjalnego wojskowego spożytkowania półprzewodników opartych na tej technologii wydają się przesadzone”.

  „Oczywiście, to co robi Departament Handlu to część polityki aktualnej administracji i składowa większej strategii chińskiej, która nie jest obecnie dosyć dobrze określona, jeśli chodzi o cele” — sugeruje Triolo. „Przemysł preferuje wąski zakres ograniczeń z jasno wytyczonymi uzasadnieniami w kontekście bezpieczeństwa narodowego”.

  Nowe restrykcje mogą potencjalnie wpłynąć na najbardziej zaawansowanych producentów chipów na świecie. „TSMC, Samsung i Intel ostatecznie wdrożą procesy GAA w najbardziej rozwiniętych węzłach” — skomentował Triolo. „Dopóki chińskie firmy projektowe będą mogły wykorzystywać te fabryki do produkcji, Chiny mogą nadal pozostawać w czołówce we wdrażaniu półprzewodników. Dzieje się tak, ponieważ inne amerykańskie limitacje eksportowe przygaszają zdolności wytwórcze krajowych chińskich fabryk w zaawansowanych węzłach procesowych, ze względu na ograniczenia dotyczące dojrzałych systemów litograficznych, które są wymagane do produkcji przy 3 nm i 2 nm”.

  Nowe zaostrzenia wynikają z doniesień prasowych, że chińskie SMIC wytwarza chipy w 7 nm, co przewyższa możliwości każdego amerykańskiego producenta chipów, powiedział Doug Fuller, profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. „Departament Handlu walczy z oporem rynku przeciwko szerokim ograniczeniom, a dodatkowa panika wokół rzekomego procesu 7 nm SMIC nie ułatwiła pracy departamentu” — informuje Fuller.

  W grę wchodzą stare sojusze — Stany Zjednoczone planują wdrożyć restrykcje ze swoimi międzynarodowymi partnerami w ramach paktu z czasów zimnej wojny, znanego jako porozumienie z Wassenaar. Nowa zasada została: „skoordynowana poprzez porozumienie z Wassenaar, więc miałaby charakter wielostronny” — wskazał Triolo. „Jeśli chodzi o firmy, które mogą być dotknięte tym postanowieniem, to producenci narzędzi EDA będą najbardziej narażeni, mowa tutaj o Cadence, Synopsis i Mentor. Jednak sformułowanie zasady pozostaje nieprecyzyjne, a jak napisano, branża naciska, ponieważ nie jest jasne, czy zaawansowane wersje instrumentów EDA mogą mieć funkcje GAA odseparowane od ogólnego pakietu oprogramowania”. „Żadne narzędzie EDA nie jest zaprojektowane w taki sposób, aby można było oddzielić możliwości projektowe GAA FET” — dodał. „Nie jest klarowne, jak miałoby działać to ograniczenie”.

  Według BIS, Stany Zjednoczone kontrolują szerszą gamę technologii, w tym sprzęt, oprogramowanie i technikę używaną do produkcji chipów, poza elementami uzgodnionymi w porozumieniu z Wassenaar. Stany Zjednoczone są domem dla największych światowych dostawców urządzeń do produkcji chipów, takich jak firmy Applied Materials i Lam Research. Marki te liczą na Chiny w dużej części swojej sprzedaży. Na przykład Lam Research podało w swoich ostatnich kwartalnych wynikach, że Chiny generują około 31% przychodów spółki.

  „Spójrz na dochody wiodących amerykańskich firm, takich jak Applied Materials, Lam, KLA, a także Cadence, Synopsis i Mentor, oraz ile ich dochodów pochodzi z Chin” — mówi Triolo. „Wdrażanie ograniczeń okazało się trudne, ponieważ system kontroli eksportu nie został zaprojektowany dla tego typu przedsiębiorstw lub techniki, ale dla technologii związanych z bronią masowego rażenia — które są znacznie łatwiejsze do zdefiniowania i względem których mniejsza liczba firm jest zaangażowana, bez globalnych i złożonych łańcuchów dostaw”.

  Kiedy nowe zasady weszły w życie, Alan Estevez, podsekretarz ds. handlu dla przemysłu i bezpieczeństwa, powiedział: „Gdy dostrzegamy zarówno ryzyko, jak i korzyści działamy w porozumieniu z naszymi międzynarodowymi partnerami; możemy zapewnić, że nasze wspólne cele bezpieczeństwa są spełnione, innowacyjność jest wspierana, a firmy na całym świecie funkcjonują na równych zasadach”.

  Czy zakazy handlu z Chinami działają?
  Poszerzanie przestrzeni

  Amerykańskie przepisy dotyczące eksportu technologii chipowych przywoływane są w trakcie zaostrzającej się sprzeczki z Chinami nie bez powodu. China Semiconductor Industry Association (CSIA) wydała w zeszłym tygodniu oświadczenie krytykujące niedawno uchwaloną amerykańską ustawę: „CHIPS and Science Act” jako naruszenie przepisów Światowej Organizacji Handlu. Według chińskiego Ministerstwa Handlu, dokument ten zapewnia ogromne korzyści amerykańskiemu przemysłowi półprzewodnikowemu w postaci subsydiów i ulg podatkowych, czytamy w oświadczeniu CSIA. „Części ustawy ograniczają normalną działalność handlową i inwestycyjną niektórych firm w Chinach i są oczywiście dyskryminujące, poważnie pogwałcając regulacje rynkowe i międzynarodowe zasady handlu gospodarczego, co zakłóci globalny łańcuch dostaw półprzewodników i handel międzynarodowy” — wskazuje CSIA. „Chiny zdecydowanie się temu sprzeciwiają. Wdrażanie prawa amerykańskiego powinno być zgodne z odpowiednimi przepisami Światowej Organizacji Handlu oraz zasadami otwartości, przejrzystości i niedyskryminacji, aby pomóc utrzymać bezpieczeństwo i stabilność globalnych przemysłowych łańcuchów dostaw oraz uniknąć rozdrobnienia. Chiny będą nadal zwracać uwagę na wprowadzanie tej ustawy i w razie potrzeby podejmować środki w celu ochrony swoich uzasadnionych praw i interesów”.

  Źródło: https://www.eetimes.com/effectiveness-of-anti-china-chip-rules-in-doubt/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11403 posts with rating 9632, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  freebsd
  Level 40  
  ghost666 wrote:
  Chiny zdecydowanie się temu sprzeciwiają
  Żeby tak wojnie się przeciwstawiali, a to przecież sojusznicy Putina.
 • #3
  avatar
  Level 36  
  Myślę że warto wskazać źródło całego zamieszania - tj prawodawstwo Chińskie kilka la temu wprowadziło ustawowy obowiązek ujawnienia każdej tajemnicy technicznej/ handlowej przez obywatela Chin pod groźbą kary lub innego kraju przebywającego na terenie ChRL. Z racji że amerykanie są dość .. .. prostolinijni ? Zakładają że takie prawo może być wdrożone i egzekwowane no i tu się zaczęła symetryczna odpowiedz USA łącznie z cofaniem przedstawicieli firm technologicznych rezydujących w hubach technologicznych w Chinach. Obecnie jeżeli ktoś jest z segmentu chipów , obywatel USA i na terenie ChRL musi uzyskać specjalne pozwolenie od jakiegoś tam departamentu na pracę!

  Myślę że co jak co utrzymanie supremacji jankesów jest dla Europy na rękę więc my raczej powinniśmy poprzeć to i wspierać jako UE.