Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Częstotliwość podgrzewania CWU w zasobniku przy cyrkulacji

Jurand85 01 Nov 2022 15:17 285 6
Optex
    Jurand85
    Level 6  
    Zastanawiam się, czy woda w moim zasobniku nie wychładza się zbyt szybko co powoduje zbyt częste jej podgrzewanie. W pochmurne dni załącza się około 8 razy. Trochę parametrów:

1) Cyrkulacja włączona ciągle prostym zegarem między 6:00 - 23:00.
    2) Instalacja dosyć rozległa - 3 łazienki i kuchnia. Najdalszy punkt od zbiornika około 20m.
    3) Rodzina 2+2, praktycznie ciągle jest ktoś w domu. Średnio jedna kąpiel w wannie i prysznic dziennie.
    4) Zbiornik Vaillant VIH S2 350/4b (350 litrów)
    5) Instalacja solarna Vaillant Auro Step
    6) Kocioł Vaillant Ecotec 21kw.
    7) Na sterowniku kotła CWU ma być dostępna między 6:00 - 23:00
    8) Zadana temperatura CWU na sterowniku to 45 stopni C.
    9) Z tego co wyczytałem, ten kocioł ma histerezę 5 stopni C, czyli załącza się jak zmierzona temperatura spadnie poniżej 40 stopni.
    9) Podgrzanie wody w zbiorniku zajmuje około 20min.

Czy przy takich parametrach włączanie się 8 razy w ciągu pochmurnego dnia (czyli 0 zysku z solarów) jest normą?

Rozważam wymianę zegara na taki mechaniczny, co można ustawić w interwałach 15min działania/15min przerwy. Tylko znowu musiałbym go wsadzić do tego zegara co mam, aby działo się to tylko między 6:00 a 23:00. Czytałem że te mechaniczne szybko tracą dokładność czasu, a nie chciałbym musieć pamiętać aby go regularnie ustawiać. Czy rzeczywiście jest taki problem i czy takie interwałowe sterowanie cyrkulacją ma sens?

Ale zastanawiam się jeszcze, czy nie mam w instalacji czegoś nie tak - czy zimna woda może mieszać się z obiegiem cyrkulacji. Pamiętam że kiedyś był problem, że jak woda w zbiorniku zagrzewała się do 70-80 stopni latem, to nie puszczało ciepłej wody na dom. Więc firma mi coś pozmieniała z rurkami, aby woda w obiegu cyrkulacji pewnie mieszała się z zimną aby obniżyć jej temperaturę na dom do powiedzmy 50 stopni (mam taki mieszacz Afriso ustawiony na 50 stopni). Zawsze myślałem, że to mieszanie dzieje się tylko gdy woda w zbiorniku przekroczy 50 stopni, czyli nie powinno się to dziać jak tylko kocioł podgrzewa wodę do 45 stopni. Zastanawiam się jednak, czy te wprowadzone zmiany nie powodują ciągłego mieszania się wody w obiegu cyrkulacji z wodą zimną, powodując szybsze wychładzanie. Mógłby ktoś zerknąć na poniższe zdjęcia i stwierdzić czy tak się może dziać i czy coś można zmienić? Na jednym zaznaczyłem gdzie zimna woda chodzi do zbiornika.

Częstotliwość podgrzewania CWU w zasobniku przy cyrkulacji Częstotliwość podgrzewania CWU w zasobniku przy cyrkulacji Częstotliwość podgrzewania CWU w zasobniku przy cyrkulacji
  • Optex
    jarekgol
    Level 31  
    Jeżeli miała by Ci gdzieś dolatywać "dodatkowa" zimna, to którędyś by musiała wylecieć.
  • Optex
    Jurand85
    Level 6  
    Czyli jest OK i nie ma co myśleć? Może pare osób napisze ile razy im się zagrzewa zbiornik dziennie, wraz z czasem włączonej cyrkulacji i dostępności CWU?

Z tym zaworem mieszającym jest jeden problem - pare razy w roku, latem, zdarza mu się zaciąć i leci chłodna woda w kranach. Ale wtedy wystarczy pójść, ruszyć nim w lewo, prawo i jest OK.

Porównałem to co mam z rysunkiem z sieci i mam parę różnic:

1) Dwa zawory zwrotne są w innych miejscach. Czy ma to znaczenie?
    2) Nie mam pułapki cieplnej przed tym zaworem, i w sumie nie widzę jak można byłoby to zrobić, by sensownie oddalić się od zaworu, bo jest mało miejsca. Czy może to powodować blokowanie, czy tylko szybsze zużywanie się zaworu? Ten już działa 5 lat, ale sporadyczne problemy z zawieszaniem były od dawna. Mogę zdjąć otulinę z tych paru cm gorącej rurki przed zaworem. Ma to jakikolwiek sens?

(zaznaczyłem na zdjęciach)

Zastanawiam się też, czy nie pomoże ustawienie tego zaworu afriso na 42 stopnie. Mam go teraz ustawionego na około 52, bo niżej się częściej blokuje latem. Jak piec grzeje do 45 stopni, a na zaworze jest 52, to rozumiem że cały czas pobiera wodę ze zbiornika, bo nie może dojść do tych 52. Jak ustawiłbym 42, to może woda cyrkulowałaby głównie poza zbiornikiem, co byłoby efektywniejsze?

Jeśli ma to sens, to na lato ustawiałbym 52 C na mieszaczu a na zimę 42 C.

Częstotliwość podgrzewania CWU w zasobniku przy cyrkulacji

Częstotliwość podgrzewania CWU w zasobniku przy cyrkulacji Częstotliwość podgrzewania CWU w zasobniku przy cyrkulacji
    Jarzabek666
    Level 38  
    I tak jest przekombinowane, jedno połączenie jest bez sensu, jak i trzy zawory zwrotne..
    sorier
    Level 28  
    Cyrkulacja to zawsze strata. Można ją czasowo i cykliczne wyłączać, ale traci się wtedy (mniej lub bardziej) komfort gorącej wody "na żądanie". Na pewno powinna być wyłączona na noc.

Przeróbki instalacji nic nie zmienią. Możesz obniżyć temperaturę na zaworze termostatycznym, ale ryzykujesz tym, że gorąca kąpiel w wannie będzie letnia.

Musisz poeksperymentować. Załóż timer cykliczny i dobowy do sterowania pompą cyrkulacji. W bardziej zaawansowanym rozwiązaniu, pompą mogą sterować czujniki ruchu w łazienkach/toaletach i kuchni albo włączniki światła w tych pomieszczeniach i ewentualnie czujnik temperatury na cyrkulacji. Ale czy to jest warte zachodu...
    Jurand85
    Level 6  
    Ok, czyli być może jest to trochę przekombinowane bo, jak pisałem wcześniej, na początku się zawór bardzo często blokowal, i były robione jakieś przeróbki, ale suma sumarum jest w porządku jak działa?

Podejrzewam że sporadyczne blokowanie może być spowodowane brakiem tej pułapki cieplnej.

Spróbuję zmniejszyć nastawę na zaworze i zostawiam temat. Jak ktoś napisze, ile razy ładuje mu się zasobnik w ciągu dnia dla porownania, to super. Może to pomoże komuś również.
    Jurand85
    Level 6  
    Zamykam temat.