Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Megasquirt - odpalimy go za rozsądne pieniądze

Śpiący 15 Sty 2006 13:32 105299 459
    kefir200
    Poziom 11  
    Liczcie mnie jako 3 sztuki - zalicytowałem, ale płacę dopiero na początku lutego. Czwarta sztuka jeszcze nie potwierdzona.
  • PCBway
    DOHC
    Poziom 19  
    juz jest 10 , nawet 11 ze Śpiącym no i jeszcze Asterix
  • PCBway
    rekin316
    Poziom 12  
    ze śpiącym jest już 12 , raczej 15 nie przekroczymy, i tak jest dobrze.

Jak robimy z prockami i mapami?
    Kazik234
    Poziom 14  
    Ja jestem chetny na zestaw plytka(symulator, itd) + procek + map i pewnie wiekszosc tez.
    DOHC
    Poziom 19  
    no ja plytke juz zamowilem , teraz jeszcze plytki pod stymulator i plydke od przekaznikow map i procek , a najchetniej to komletny zestaw wszystkich czesci
    rekin316
    Poziom 12  
    ja póki co samą płytke, procek pewnie tez, jak z resztą zobacze jaki beda ceny
    lukas313
    Poziom 13  
    witam
    interesował by mnie cały zestwa a ni etylko płytka(wszystkie podzespoły złorzone do kupy)
    asterix99
    Poziom 18  
    po giełdzie musiałem się odstresować.
    nie ma postawek do przekaźników i bezpieczników do druku, trzeba w podstawkach do przwodów zacisnąć konektory na drucie 1-1.5 i wtedy do druku.
    płytka relay powinna buć gotowa jutro w nocy a stimulatora na środę.
    zakład i tak będzie mógł realizować od przyszłego poniedziałku, bo robi moją firmową partię i "się nie wyrobi" (robią płytki dla AVT i do zwrotnic JANBO).
    stimulator będzie na zwyklych potencjometrach, na zdjęciach będzie inst.montażowa, bo tak będzie taniej
    myślę jeszcze nad aluminiową obudową dla urządzeń ale ceny sprawdzę we wtorek.
    Race_D
    Poziom 13  
    Kazik234 napisał:
    Ja pisze sie na plytke (przewlekana) + procesor zaprogramowany + MPX4250AP.

Dla mnie to samo plus wszystkie pozostałe elementy tego ECU tak żeby tylko złożyć w całość było trzeba. Jeśli zmieści się to w 350-400zł to ja bardzo chętnie na 100% :). Rozumiem, że płytka z solder maską i opisem jednostronnym - za głęboko w elektronice nie siedziałem, a i przerwe sporą miałem więc dla mnie to ostatnie ważne ;). W prawdzie mam stacje hot-air ale z SMD udało mi się tylko wylutować kilka pierdół do tej pory więc ciesze się, że została wersja tradycyjna.

Śpiący napisał:
    (...)
    Zobaczcie sami co sie dzieje: http://megasquirt.sourceforge.net/extra/
    Teraz to cuda można z tym robić, można opcjonalnie dać fordowki przepływomierz, sterować ciśnieniem TURBOdoładowaniem, podtlenkiem azotu, jest możliwość podłączenia shift lighta, są bardziej rozbudowane mapy wtrysku i wiele innych. Pomyśleć ile można zaoszczędzić mając te wszyskie rzeczy w jednym. (...)

Czy w "naszym" urządzeniu będzie coś z tych bajerów czy to będzie "goła" podstawówka? Ja chce wykorzystać MS do nauki i zabawy ale będzie to zastosowane w sporcie amatorskim więc widziałbym np. takie coś jak shiftlight. Oczywiście jestem świadom tego, że nie ma co wybrzydzać skoro dają coś tak dobrego w niskiej cenie (szacunek dla tych co siedzą i robią te wszystkie projekty płytek itp. za darmo poświęcając dla nas swój czas) i tylko pytam informacyjnie.

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze taki lekki OT - do zestrojenia sterowników typu MS bardzo przydatna jest hamownia, jednak to troche kosztuje i nie każdego stać na taką przyjemność...
    Przeglądając materiały n/t MS natknąłem się na opis oprogramowania PC i przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Skoro na ekranie laptopa możemy zobaczyć w czasie rzeczywistym wszystkie wartości z czujników podpiętych do MS to gdyby tak jeszcze dodać do tego sygnał z czujnika prędkości (prędkościomierz lub własny, osobny) to możnaby chyba zrobić sobie małą "hamownie drogową". Odczytywanie osiągów na danym dystansie prostej drogi i porównanie wyników dla każdego ustawienia. Wiem, że są do tego specjalne urządzenia typu G-Tech czy jak to sie tam zwie ale to wszystko kosztuje. Tutaj mamy praktycznie zero hardware'u, wszystkie potrzebne obliczenia robiłby odpowiednio napisany soft więc koszt zerowy (jeśli ktoś go za free napisze).
    A jak Wy widzicie kwestie strojenia MS?
    janisz
    Poziom 11  
    katowanko->przeglądanie logów(z afr)->korekta->katowanko... itd
    Śpiący
    Poziom 15  
    Jasne że będzie można :D

Jak widać są chętni na 15 sztuk + ja 2 :) myśle że spokojnie dojdziemy do 20 :D

Asterix :arrow: Tak trochę mnie zastanowiła ta firma co ma wykonać płytki, bo z tego co się orientuje płytki AVT nie słyną z najwyższej jakości :| Możliwe że teraz sie trochę w tej kwestii zmieniło(np. kto inny im wtedy robił), ostatnio z rok temu od nich płytki kupowałem i muszę przyznać że były niedociągnięcia.
    DOHC
    Poziom 19  
    http://www.megasquirt.info/ms2/code.htm w kwesti bootloader asterix jestes pewny ze MS1 tez ma ta opcje , bo jak rozesle sie niepoprogramowane procki to ebdzie wielka lipa

Co do tych bajerow to pamietaj ze majac shift light rezygnujesz z obslugi zapłonu....
    Debekxr2i
    Poziom 10  
    Widze że jest sporo chętnych. To dobrze
    Może martwie sie na zapas, ale
    Wyjaśnijcie skąd weźmiemy później oprogramowanie do strojenia tego urządzenia? Może strzeliłem teraz jakąś gafe, bo one są na stronie ms, mam nadzieje. Jeśli ktoś ma do tego dostęp, to poprosze o linka
    Race_D
    Poziom 13  
    janisz napisał:

No tak dokładnie ja to widzę, tylko jeszcze rozwiń mi temat logów z AFR. Myślałem tu raczej o analizowaniu przyspieszeń na poszczególnych biegach w danym zakresie obrotów czyli moc w funkcji obciązenia jakby... Może to już za późna pora na rozumienie ;).

DOHC napisał:
    (...)
    Co do tych bajerow to pamietaj ze majac shift light rezygnujesz z obslugi zapłonu....

No właśnie tego bym nie chciał - jak już sterować to wszystkim :D. Myślałem, że te "bajery" można jakoś dodać czyli rozbudować MS bo zamiana jednej funkcji na drugą to mi się nie widzi :|.

Debekxr2i napisał:
    Widze że jest sporo chętnych. To dobrze
    Może martwie sie na zapas, ale
    Wyjaśnijcie skąd weźmiemy później oprogramowanie do strojenia tego urządzenia? Może strzeliłem teraz jakąś gafe, bo one są na stronie ms, mam nadzieje. Jeśli ktoś ma do tego dostęp, to poprosze o linka

Wszystko jest dostępne na stronie MS: >> KLIK <<
    >> RESZTA <<

Dodano po 2 [minuty]:

Co do kwestii zamówień to nie uściśliłem - ja chce jeden komplet plus jedną gołą płytkę wstępnie. Czyli dwie płytki w sumie i raz zestaw elementów ;).
    colin_2b
    Poziom 13  
    Ale hamownia nie jest potrzebna wogole do dobrze przygotowanego silnika! Zwlaszcza ze wiekszosc z nich jest inercyjna i na wiele sie nie przyda.

A logi... Poprostu jedziesz i logujesz jaki AFR jest przy jakim obciazeniu i obrotach, a pozniej poprawiasz w mapie i znowu jedziesz, poprawiasz. Czasami mozna tez na zywca, czyli jeden kieruje a drugi grzebie w kompie, ale to sie przydaje jak jest poczatek roboty i duzo do zmiany.
    janisz
    Poziom 11  
    Właśnie, ciekawe czy wogóle ma opcje logowania. Ale można go ustawić tak żeby trzymał zadany afr w skali obrotów. Tylko na zwykłej sondzie wąskopasmowej będzie lipa.
    loodvis
    Poziom 14  
    janisz napisał:
    Właśnie, ciekawe czy wogóle ma opcje logowania. Ale można go ustawić tak żeby trzymał zadany afr w skali obrotów. Tylko na zwykłej sondzie wąskopasmowej będzie lipa.

ewentualne logi to już kwestia softu i powinno być z tym problemu, trzeba by napisać odpowiedni program
    DOHC
    Poziom 19  
    Race_D napisał:
    janisz napisał:

No tak dokładnie ja to widzę, tylko jeszcze rozwiń mi temat logów z AFR. Myślałem tu raczej o analizowaniu przyspieszeń na poszczególnych biegach w danym zakresie obrotów czyli moc w funkcji obciązenia jakby... Może to już za późna pora na rozumienie ;).

ustawiasz afr , przy obciazeniu , potem jak juz walczysz o moc to przydal by sie jakis g-tech i swirujesz z zaplonem , no sprawdzasz efekty ot cale strojenie

co do logow to chyba nie ma z tym problemu dostepne jest oprogramowanie i laptop , tyle... zaraz poszukam tego jak znajde to dam link

Dodano po 7 [minuty]:

o prosze

You can view your datalog files in graphical form using MS Logfile Visual Viewer, available from the files section of the msefi.com MegaSquirt support forums. Be sure to set your screen resolution to 1024x768 (for version 1.2, later versions may support other screen settings). MSLVV can be set for either narrow-band or wide-band oxygen sensor readings. Using the viewer, you can see the trends in your datalog, and spot trouble areas more easily than viewing the numbers in a spreadsheet.

ogolnie to : http://www.megasquirt.info/v22manual/mtune.htm
    zjezcie troche dalej niz polowa strony , tam jest opisane jak kozystac z tego , nie ma co sie martwic na zapas ;)
    Kazik234
    Poziom 14  
    W jaki sposob MS utrzymuje jalowe obroty? Ja znalazlem ze za pomoca silnika krokowego lub jakiegos zaworu. A jeski tego nie ma? u mnie w skodzie jest prosty silnik krokowy, Kresi sie w lewo albo w prawo regulujac wysuniecie trzpienia, z tego co wyczytalem to troche trzeba sie pobawic zeby go podlaczyc do MS. Albo podmienic go zwyklum silnikiem krokowym od innego samochodu albo od gazu.
    Ale wracajac jak MS kotroluje wolne obroty jesli nie ma krokowego ani zaworu wolnych obrotow. Czy musi byc jedno z nich?
    DOHC
    Poziom 19  
    MSI nie streruje silnikiem krokowym , dopiero MS2 ma taka opcje , MSI radzi sobie sterujac zaworkiem (fast idle solenoid- tak to nazywaja na stronie ) dziala on na zasadzie 0-1 ale bodajze jesli nie chcesz uzywac kozystac z kontroli zaplonu to ta opcja odpada , na stronie MS proponuja wykozystanie jakis zaworek BOSHA ktory otwiera sie przy zimnym silniku a z rozgrzewaniem zamyka podobno ta opcja daje rade , zawor stosowany w starszych ukladach wtryskowych - mechanicznych , poprostu hardware ktory byl przewidziany dla tego zaworka wykozystano do sterowania zaplonem ale moglo mi sie pomieszac :]
    Kazik234
    Poziom 14  
    Ale w MSnS-E w MT jest opcja do krokowego :) Ale pewnie zamiast zaplonu. Ja chcem moc sterowac wtryskiem i zaplonem, wiec mozna tylko sterowac tym zaworkiem? mysalem ze to pojdzie inaczej
    lion_rapid
    Poziom 11  
    Witam wszystkich
    Jeśli chodzi o poskładanie kompa czy to w wersji przewlekanej czy smd to moze slużyć pomoca osobom ktore w tej materii nie dadza rady.
    Ja również zalicytowalem płyte, jestem bardzo zainteresowany tym projektem od dawna, i chetnie go w końcu zrealizuję.
    Cieszę się, że są osoby, które podjeły trud zaadaptowania tego urzadzenia w naszych warunkach i dziękuję równoczesnie im za to.
    kefir200
    Poziom 11  
    DOHC napisał:
    na stronie MS proponuja wykozystanie jakis zaworek BOSHA ktory otwiera sie przy zimnym silniku a z rozgrzewaniem zamyka podobno ta opcja daje rade , zawor stosowany w starszych ukladach wtryskowych - mechanicznych , po prostu hardware ktory byl przewidziany dla tego zaworka wykozystano do sterowania zaplonem ale moglo mi sie pomieszac :]

http://www.megasquirt.info/v22manual/auxaireg.gif

Kupiłem taki zaworek za 10PLN plus wysyłka Od Opla Kadetta. Będzie działał. To fajne urządzenie i bardzo łatwe do zamontowania. Wystarczy podłączyć napięcie 12V, które nagrzewa bimetal. Założyłem ten zawór w miejsce seryjnego regulatora wolnych obrotów w moim Audi na próbę i bez problemów daje radę.
    asterix99
    Poziom 18  
    miałem dzisiaj "awarię" w szpitalu bielańskim i ordynator postawił (resztę płytek zrobię jutro)
    wybierzcie zakład
    http://www.elmax.waw.pl
    lub
    http://www.elpinpcb.com.pl/
    Oba mam "pod nosem" jak nie będzie przewagi głosów, wybiorę tańszy.
    czy ktoś mi uwierzy, że ten post pisałem 20min.
    pzdrawiam
    kefir200
    Poziom 11  
    Hahaha...tylko pamiętaj...nie rób już dzisiaj żadnych płytek dla nas :)
    kawagran
    Poziom 1  
    Witam tematem zainteresowałem się kilka miesięcy temu, także forum śledzę od dłuższego czasu, lecz nie ujawniałem się do tej pory., gdyż temat początkowo dotyczył zbiórki chętnych na płytki do MS, a płytkę wykonałem sam metodą pozytywową . Jednak na forum poruszane jest wiele tematów dotyczących możliwości tego urządzenia dlatego z wielką przyjemnością do niego dołączę. Aby was wszystkich zdopingować załączam zdjęcia tego co mam na dzień dzisiejszy zrobione. Mojemu MegaSquirtowi do kompletności brakuje tylko MPX4250AP
    i MC33151P co powinno dojść w przeciągu tygodnia może dwóch. Także w niedługim czasie
    będę to testował w samochodzie. Pozdrawiam wszystkich fanów MegaSquita.

P.S. Dzięki Śpiący za pomoc z programatorem.
    Debekxr2i
    Poziom 10  
    wow... gratuluje obeznania w materii. mam nadzieje że moje cudo kiedyś też będzie wyglądać tak dobrze...
    To wersja ms1 czy ms2? I dużo Cię to wyniosło? pytam z ciekawośći...
    DOHC
    Poziom 19  
    zazdroszcze Ci :D ale moze niedlugo bede sam na biurku mogl jarac sie swoim kobajnem do fury :D . Co do zakladu , mi wszystko jedno byle jakosc byla wystarczajaca

ps co do tego zaworku , o jak to sie po "polsku" nazywa , bo bym sie chetnie zaopatrzyl na przyszlosc i od jakiego to wtrysku pozdrawiam