Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralki Midea MF200 - nowoczesność, niezawodność, elegancja

magic9 10 Nov 2022 18:26 4494 50
Bosch
    Homo_toxicus
    Level 22  
    Dziękuję za odpowiedź. Pomyślałem sobie teraz, że w dobie baterii termostatycznych, czy miałaby rację bytu instalacja takiej baterii do ujęcia wody do jakiejkolwiek pralki. Takie ujęcie ustawione na przykład na 40 stopni pozwoliłoby zaoszczędzić energię albo w 100% kiedy pranie wymaga takiej temperatury, bądź zaoszczędzić sporo energii na grzanie kiedy temperatura powinna być wyższa.

EDIT: :D
    Pozwoli na na zaoszczędzenie RÓŻNICY potrzebnej energii.
  • Bosch
    sigwa18
    Level 40  
    Do podgrzania 1m3 wody o 1 C potrzeba 1.164 kWh. Załóżmy że podgrzewamy z 10 C do 60 C daje to róznice 50 C. Czyli na na podgrzanie 1m3 wody z 10 C do 60 C potrzeba 58.2 kWh. Grzanie wody prądem z sieci wychodzi drogo.
  • Bosch
    Homo_toxicus
    Level 22  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    Mniej więcej 12 zł za podgrzanie 1 m3.

Średnie zużycie pralki to 45l wody na cały cykl prania oczywiście razem z płukaniem, kiedy woda nie jest podgrzewana. Ale przyjmijmy że pralka pobiera tylko ciepłą wodę czyli 12 zł x 0,045 m3 = 0,54 zł czyli wartość niecałej 1 kWh energii elektrycznej.

Pralka ogrzewając tę wodę swoją grzałką (przyjmuję grzałkę 2 kW), podgrzewając wodę o 40 °C zużyje około 2 kWh energii.

Podgrzewając tą ilość wody gazem zapłacimy około 40-60 groszy (w zależności od sprawności całego przetwarzania energii) czyli podobnie jak przy cieple z ZEC.
    (1m3 gazu = 2,30zł, współczynnik konwersji 11,475 na dzień 11.11.2022)

W przypadku korzystania z ciepłej wody z sieci ZEC jest to niewątpliwie oszczędność o 50% kosztów w stosunku do grzania prądem. Oczywiście na samo pranie (bez płukania) zużywane jest mniej wody ale proporcje pozostają te same.

EDIT:
    Po głębszym zastanowieniu :
    Pralka pobierająca ciepłą wodę z sieci pobiera ją również do płukania. Ta pralka która sama podgrzewa wodę zużyje energię tylko na podgrzanie wody która jest zużyta na faktyczne pranie. Przy założeniu, ze połowa wody to pranie a druga połowa to płukanie to ta oszczędność jest jednak już niewielka.

EDIT2:
    Ideałem byłaby pralka pobierająca niezależnie wodę ciepłą i zimną. Ciekawe czy są takie rozwiązanie w sprzętach powszechnego użytku, w rozsądnej półce cenowej? I Ile to kosztuje :D?
    metalMANiu
    Level 19  
    brofran wrote:
    Homo_toxicus wrote:
    jak pralka reguluje temperaturę jeżeli nabierze wody o temperaturze 50°C a wrzucone pranie powinno być prane w 40°C

Nie reguluje wtedy, tylko każdą temperaturę powyżej 50 traktuje jakby już nagrzała do 40°.

Ja sądziłem, że takie pralki mają dwa wejścia - jedno na zimną i jedno na ciepłą wodę.

Jeśli jest tylko jedno wejście, to czym taka pralka różni się w budowie od zwykłej, pobierającą tylko zimną wodę, pralki ?

Co się stanie jak do zwykłej pralki podłączę wąż z ciepłą wodą?
    Homo_toxicus
    Level 22  
    Temperatura do 40-50 st.C nie powinna mieć niekorzystnego wpływu na pracę zaworu wody (reszta elementów raczej jest niewrażliwa). Jedynie czytałem o tym, że pralki pobierające ciepłą wodę mają mniejszą skuteczność prania trudnych zabrudzeń. Pranie krócej przebywa w wodzie z proszkiem (odpada czas grzania wody) Czyli nie ma "namaczania" przed praniem. Ponadto niektóre zabrudzenia powinny być wcześniej potraktowane zimną wodą z proszkiem. Poddanie tych zabrudzeń działaniu od razu ciepłej wody powoduje ich utrwalenie.
    Podobno na rynku amerykańskim jest wiele modeli pobierających ciepła i zimną wodę niezależnie.

Temat sprzed kliku lat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3070975.html

EDIT:
    instrukcje pralek MIELE przystosowanych do ciepłej i zimnej wody (cena powala):
    Markus16w
    Level 2  
    Polar PDS 585C produkowana w końcu lat 90 też miała takie rozwiązanie. Dwa węże do ciepłej i zimnej wody, ciepłą pralka bierze tylko do prania, do płukań pobiera zimną. Programator nie ma blokady na czas podgrzewania wody, więc czasy prania są takie same, niezależnie od tego czy pobrano ciepłą, czy zimną wodę.

Mam takiego Polara, niezawodnie śmiga do dziś chociaż jest już nastoletni.
    TheZioMeK
    Level 8  
    Miele ma dwa osobne węże - jeden do ciepłej, drugi do zimnej. Właśnie szukaliśmy pralki na wodę ciepłą i zimną, niestety praktycznie tylko Miele posiada takie rozwiązanie i to też chyba tylko w 2 modelach.
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Zużycie energii elektrycznej na podgrzanie wody przez pralkę:

Powiedzmy że woda zimna ma 10*C i grzejemy ją do 70*C (dużo, ale niech będzie skrajnie).
    Pojemność cieplna wody to 4,1813 J/(gK), w pralce zmieści się załóżmy 5L wody , więc: 4,1813 J/(gK) * 5000g * 60*K = 1 254, 390 kJ
    Tyle energii potrzebujemy aby ogrzać wodę z 10*C do 70*C w ilości 5L w ciągu 1s. Mając grzałkę 2kW zajmie to ~630s, czyli około 10min i 30s.
    Zużyjemy wtedy około 0.3kW/h, czyli ile za prąd zapłacimy ? To już zostawiam jako praca domowa :)

Można sobie także pomnożyć razy ilość przewidywanych prań w miesiącu i będziemy wiedzieli ile PLN schodzi na grzanie wody.
    arekb81
    Level 28  
    Od pewnego czasu w Polsce mamy coraz więcej dystrybutorów chińskiego sprzętu w dość wysokich cenach z dobrym marketingiem.

Ładna strona, ładne zdjęcia, bajeczki o znanej na całym świecie marce, podkreślanie wyjątkowości i ekskluzywności.

W rzeczywistości wykonanie wewnątrz dość słabe. Serwis praktycznie tylko na gwarancji. Brak części i akcesoriów na wolnym rynku.
    gadek80
    Level 28  
    I ciekawe jest to, że autor założył temat mocno promocyjny 3 listopada dostał serię pytań i do dzisiaj na żadne nie odpowiedział. Z serwisem będzie tak samo? :P
    metalMANiu
    Level 19  
    gadek80 wrote:
    I ciekawe jest to, że autor założył temat mocno promocyjny 3 listopada dostał serię pytań i do dzisiaj na żadne nie odpowiedział. Z serwisem będzie tak samo? :P

To raczej więcej niż pewne ;)
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    ADI-mistrzu wrote:
    w pralce zmieści się załóżmy 5L wody

Jakie 5? Cały cykl prania to 50 litrów. Czyli do podgrzania mamy 25 litrów.

Dodano po 3 [minuty]:

gadek80 wrote:
    I ciekawe jest to, że autor założył temat mocno promocyjny

To jest temat sponsorowany. Czyli normalna płatna reklama.
    Odpowiedzi od autora raczej się nie spodziewaj.
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    @Szyszkownik Kilkujadek dzięki za informacje, nie wiedziałem ile pralka pobiera standardowo.
    W tym przypadku to 1,5kW/h przy praniu w 70*C.
    Dla prania w 40*C to 0.8kW/h na pranie.
    sigwa18
    Level 40  
    Gdzie całkowita energia potrzebna na pranie to będzie gdzieś 1.2-1.3 kWh.
    speedy9
    Helpful for users
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    ADI-mistrzu wrote:
    w pralce zmieści się załóżmy 5L wody

Jakie 5? Cały cykl prania to 50 litrów. Czyli do podgrzania mamy 25 litrów.

Z danych mojej pralki Bosch:
    Zużycie energii² / zużycie wody³: 66 kWh / 44 litrów
    ² Zużycie energii w kWh na 100 cykli (w programie Eco 40-60)
    ³ Ważone zużycie wody w litrach na jeden cykl prania (w programie Eco 40-60)

Ogólnie to użycie wody i prądu zależy od programu i wsadu. Ale i tak wygląda na to, że pralka pobiera w miesiącu w sumie mniej więcej tyle prądu co moje dwa routery ;)
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Dlatego pralki czy tym bardziej zmywarki z podłączeniem ciepłej wody są rzadkością, po prostu mało komu to się opłaca.
    Gdy ma się kolektory na dachu to może jeszcze tak, ale grzejąc paliwem stałym, płynnym czy gazowym i tak zapłacimy za podgrzanie więc ta oszczędność będzie jeszcze mniejsza.

Pewnie producenci niedługo będą zamiast grzałek elektrycznych montować pompy ciepła aby zmniejszyć zużycie energii, obecnie zaczyna się je stosować w zbiornikach na CWU.
    Jest w tym pewna oszczędność i w lato nieco wychładza nam pomieszczenie (bądź zmniejsza jego nagrzewanie od pralki) lecz w zimę pobieramy tak naprawdę ciepło z naszego źródła ogrzewania domu,
    Oczywiście podnosi to jednocześnie cenę urządzenia i skomplikowanie.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    ADI-mistrzu wrote:
    Dlatego pralki czy tym bardziej zmywarki z podłączeniem ciepłej wody są rzadkością

Bzdura. Zmywarki z możliwością podłączenia do ciepłej wody są powszechne. W przypadku zmywarki może to być opłacalne bo ona grzeje zarówno do mycia, oraz płukania i "suszenia".
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    @Szyszkownik Kilkujadek tylko pobiera znacznie mniej wody.
    Chodź sprawdziłem deklaracje producenta i zużycie przykładowej:

Energia² / woda³ : 84 kWh / 6.7 litry
    ²Energia na 100 cykli, czyli jedno zmywanie 0.84kWh
    ³Litów wody na jeden cykl

Chodź dość sporo to się wydaje, podgrzanie takiej ilości wody to jakieś 340Wh, oznacza to że kolejne 500Wh to praca pomp i pozostałych osprzętów.
    Jeśli cykl zmywania trwa 3h to pompa miała by moc około 150W, ale czy tyle ma? Tego nie wiem.
    Wzorowałem się na specyfikacji tego modelu:
    https://www.bosch-home.pl/lista-produktow/zmy...rki-do-zabudowy-o-szerokosci-60-cm/SMV6ECX93E

Więc w zmywarce wychodzi że połowa bądź większość energii to praca pompy przez długi czas. Chodź wiadomo zależy to od programu.