Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakup agregatu prądotworczy honda 3kw do domu

biku11 04 Nov 2022 21:34 123 4
    biku11
    Level 8  
    Witam
    Planuje zakupić agregat prądotworczy do domu jednorodzinnego. Cel zabezpieczenie podstawowych urządzeń takich jak piec na ekogroszek z podajnikiem ,lodówka oraz 3-4 żarówki oświetleniowe. Mam wyprowadzone na zewnątrz domu wyjście pod agregat oraz w skrzynce przełącznik agregat sieć. Mam jednak wątpliwość co do wyboru agregatu tzn czy jednofazowy czy trzyfazowy. Oraz jaka moc agregatu. Nie wiem za bardzo jak policzyc te urządzenia i ich pobór na tabczkach są opisy np lodówka 130-150w ,piec na ekogroszek 3 pompki pobór jednej od 5-45w. Dmuchawa 80w oraz podajnik tzn silnik podajnika 130w dodatkowo jest sterownik st480 ale nie znalazłem poboru .żarówki Led 60w . Zastanawiałem się nad agregatem Hondy jednofazowym 3kw avr.jednak czy on wystarczy na te potrzeby? W domu Mam również 3 fazowy urządzenia tzn indukcja ale nie zamierzam z niej korzystać w trakcie braku prądu. Proszę o poradę jaki agregat dopasować do mojej potrzeby
    freebsd
    Level 41  
    biku11 wrote:
    agregatem Hondy jednofazowym 3kw avr.

Agregat 1F o takiej mocy jest wystarczający np. do rozruchu lodówki i zasilenia ww. urządzeń - pod warunkiem, że oświetlenie jest mniejsze od oświetlenia stadionu :-)

biku11 wrote:
    poboru .żarówki Led 60w
    Na takich żarówkach LED jest naniesiona moc pobierana i zazwyczaj wynosi ona od 6 do 20 W.

biku11 wrote:
    . Mam wyprowadzone na zewnątrz domu wyjście pod agregat oraz w skrzynce przełącznik agregat sieć.

Proszę się skontaktować z projektantem, by dobrał agregat, lub wstawić projekt. Może się okazać, że w domu są rozprowadzone wszystkie 3F i lodówka jest na innej, piec na innej, a oświetlenie jeszcze na innej.
    biku11
    Level 8  
    Żyrandoli w domu mam dużo pewnie koło 20 łącznie ale używałbym tylko 3-4 podstawowych w których jest po 1 żarówce ledowej.
    Czyli jeśli w tych Led jest pomiędzy 6-20w to w sumie dobrze. A czy ja dobrze liczę zatem : 4 żarówki po 20w + lodówka 150w+piec 345w=675w potrzebnej energii z agregatu który ma 3000w czyli roznica jest duża więc spokojnie mogę podlaczyc więcej urządzeń?
    A co w przypadku gdy w domu są rozprowadzone wszystkie 3f czy to może oznaczać ze jednofazowy agregat będzie dostarczał energię tylko do jednej nitki i np jeśli lodówka nie jest akurat pod tą pod którą jest agregat nie będzie działać?
    freebsd
    Level 41  
    biku11 wrote:
    potrzebnej energii z agregatu który ma 3000w czyli roznica jest duża więc spokojnie mogę podlaczyc więcej urządzeń?

Doświadczenie pokazuje, że parametry agregatu należy brać z pewnym marginesem. Do tego urządzenia typu lodówka w trakcie pracy pobiera np. 150 W, ale podczas rozruchu może pobierać więcej:
    https://youtu.be/gfu0XXvpN8s
    https://youtu.be/EZaAiQkxHsY

biku11 wrote:
    A co w przypadku gdy w domu są rozprowadzone wszystkie 3f czy to może oznaczać ze jednofazowy agregat będzie dostarczał energię tylko do jednej nitki i np jeśli lodówka nie jest akurat pod tą pod którą jest agregat nie będzie działać?
    Dokładnie tak. Dlatego sugeruję spojrzeć w projekt i może nawet skontaktować się z projektantem.
    Walery K
    Level 22  
    Jeśli w domu nie masz odbiorów 3 fazowych typu silniki to tylko agregat 1 fazowy w przeciwnym przypadku to przy zakupie 3 fazowego o mocy np. 3 kW największym odbiornikiem 1 fazowym który będziesz chciał uruchomić będzie odbiornik o mocy 1kW. Nawet cherbaty sobie nie zrobisz bo typowy czajnik ma ok. 2 kW.
    Na przełączniku sieć-agregat na zasilaniu z agregatu mostkujesz sobie wszystkie 3 fazy i nie istotne jest jak masz rozprowadzoną sieć wewnętrzną.