Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARN312 + 2xOPA549 (pierdzi?)

polak_maly 16 Lis 2005 00:54 1458 8
  • #1 16 Lis 2005 00:54
    polak_maly
    Poziom 9  

Zbudowałem wzmacniacz do suba na OPA549 (mostek) z DRV134 i filtrem dolnoprzepustowym.
    Zasilam to toroidem 600W 2x24V, 12x10000uF/40V (trafo będzie niedługo wraz z elkami w innym wzmacniaczu).
    Suba zrobiłem na Tesli ARN312, 80L obudowa.
    Na filmach (wzmacniacz rozkręcony do połowy) sub trzęsie regałami.
    Gdy słucham muzyki na takiej mocy, to bas jest strasznie pierdzący, jakby cewka uderzała w magnes.
    Zmierzyłem napięcie zmienne na wyjściu (zapuściłem mp3 z samym basem) i powyżej 15V zmiennego, głośnik zaczyna pierdzieć (jak rozkręciłęm wzmaka na maksa, bez obciążenia, to przy wysterowaniu napięcie zmienne na wyjściu wynosiło ok. 65V, stałego było z 0.1V).
    Czym to pierdzenie może być spowodowane?
    Źle zrobiłem suba?
    OPA nie wyrabia?
    Proszę o pomoc, bo czasem przez to pierdzenie odechciewa mi się muzyki słuchać.
    Mój kolega ma zestaw jakiś 5.1 (jakąś podróbę creative), sub gra jemu głośniej, niż mi, choć nisko nie schodzi (mój przy takim natężeniu dźwięku, tak nieprzyjemnie pierdzi, ze lepiej go wyłączyć, niż się katować)...

0 8
  • #2 16 Lis 2005 03:09
    Tremolo
    Poziom 43  

Coś się może dziać z fazą sygnału dla wyższego basu, jakby nie było Muzyka to minimalny bas około 40 Hz.

Moim zdaniem trafiłes na felerny ARN312, nie jesteś pierwszy, ktos już o tym wspominał.

To jest BR czy zamknięta? Można spróbowac zmniejszyć wielkość obudowy, powinien się zwiększyć SPL o ze 3 dB.

65V na wyjściu i tak cicho gra? u mnie przy 20V mam wrazenie, że 88dB kolumny przy 50Hz popalą się.

po za tym miałem u siebie przez jakiś czas nietypowe wzbudy na tym OPA 549... I grał jakby kwadratami na wyjściu, być może jest to to samo, jakbym usłyszał to mogłbym porównać.

Sprawdź dla ostatecznej pewności na innym wzmacniaczu. Jakiego uzywasz filtra?

po za tym coś mi nie pasuje z tym mostkiem a mianowicie impedancja 24V da nam około 33V powiedzmy 30 Volt przy ostrym zwarciu (przy takiej mocy i tak tyle nie powinno spaść), mam nadzieje że to ARN 8 Omowe, bo OPA 549 przy +/-30V obsluguje 4 Omy (przy 2 Omy pewnie moga działać zabezpieczenia)

0
  • #3 16 Lis 2005 08:18
    polak_maly
    Poziom 9  

ARN jest 8 ohmowy, obudowa BR, zatykanie BR nic nie daje.
    Filt jest w załaczniku.
    Przy 65V zmiennego na wyjściu nie wyobrażam sobie, jak ta tesla by zagrała - mieżyłem bez obciażenia.
    OPA549 są 2 zmostkowane.
    Ten ARN przy napięciu powyżej 15V gra tak, że jest bas dudni, ale jest bardzo pierdzący, tak, jakby palcem trzymało się kawałek membrany przy zawieszeniu :(

0
  • #4 16 Lis 2005 08:33
    ALTON
    Poziom 38  

Kto to widział mostkować OPA i zasilać 2x36V :?.One ledwo chodzą w mostku przy 2x25V.

Albo obniż zasilanie albo weź jeszcze 2 opa i zrób konfigurację mostkowo równoległą coś jak BPA100 na LM3886.

0
  • #6 16 Lis 2005 17:00
    polak_maly
    Poziom 9  

To co mam zrobić, aby przy 100W głośnik grał, tak jak należy?

Dodano po 5 [minuty]:

polak_maly napisał:
    To co mam zrobić, aby przy 100W głośnik grał, tak jak należy?

czy mostkowa równoległa konfiguracia coś da (taką mam, w planach, ale przy 2xarn 312?)

0
  • #7 27 Sty 2006 10:24
    PASTYL
    Poziom 15  

mam dokłądnie identyczną sytuację... poza tym, że sub closed ;) myślę, że jest to wina za małej pojemności filtra zasilacza, choć tak być nie powinno... masz 12x10000uF?? albo ten DRV jest nienajlepszym rozwiazaniem... bo na mono OPA gra prawidłowo

poprzednio użyty głośnik (AtexSound cośtam 30cm) na tym wzmaku miał dokładnie takie same objawy
    planuje, już przebudowe na tranzystorowa koncowke...

;)

0
  • #8 27 Sty 2006 13:22
    coolombo
    Poziom 29  

Może być walnięty DRV134 dlatego gra dupnie , wogole żeby zmostkować 2xOPA nie potrzeba żadnych układów odwracających fazę, wystarczy zrobić tak że z wyjscia jednego OPA zapodamy przez rezystor sygnał na wejście odwracające drugiego OPA. Można podpatrzec jak zrobiony jest mostek w nocie katalogowej tda7294.

0
  • #9 25 Lut 2006 15:36
    pusti85
    Poziom 12  

witam
    ...mam identyczny problem ...ze cewka stuka o magnes w arn 312 ./ tyle ze ja mam go na tda 7294 /filtr aktywny na tl072/ ...i juz sie pogubiłem ...czy to wina glosnika czy wina wzmacniacza

Dodano po 5 [minuty]:

...troche szczegółów
    ...paczka 70 litrów br (10 x15 cm )
    ....tda zasilany trafem od jakieegos wzmaka sony cos 100 wat / kondensatory 4 x 4700 mostek 15 A ./ konensatory wygładzajęce 100 nf / napiecie zasilania 2x 39 v /
    ...dodam ze kondensatory nie są nowe ...moze juz wyschły albo coś ....pomierzę zmienny na wyjssciu i napisze co i jak na tym tda

0