Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP Deskjet 5150 - Migająca dioda tuszu po włożeniu kolorowego tuszu.

Wiktor2002ZPL 11 Nov 2022 12:09 300 4
phoenixcontact
 • #1
  Wiktor2002ZPL
  Level 16  
  Cześć,
  Niedawno stałem się posiadaczem uratowanej od śmietnika drukarki (wymiana sprzętów na nowsze w pewnej organizacji) HP Deskjet 5150. Drukarka działała tam dzielnie - drukowała do końca, podobno w kolorze także. Niestety, u mnie po włożeniu kolorowego kartridża miga tylko dioda tuszu.
  Początkowo założyłem zamienniki (tak naprawdę regenerowane oryginały z "zatartym" logo HP) - czarny (56) zadziałał bezproblemowo, drukarka wydrukowała stronę testową i poprawnie drukuje z komputera. Założenie kolorowego (57) powodowało jednak jedynie miganie "kropelki" (kontrolki tuszu). Wyczyściłem na sucho styki kartridża oraz karetki, jednak to nic nie dało. Podobnie czyszczenie izopropanolem.
  Ponieważ daty ważności tych tuszy (tj, oryginałów, które zregenerowano) wypadały na 2006 rok to pomyślałem, że może kartridż jest wadliwy.
  Odesłałem go więc na reklamację, w międzyczasie kupiłem przeterminowany o 20 dni oryginał HP - sytuacja taka sama. Po podmianie tuszu na przysłany po reklamacji zamiennik sytuacja wygląda tak samo.
  Wczoraj rozebrałem drukarkę w poszukiwaniu śladów ewentualnej awarii. Przejrzałem wszystkie styki, taśmy itd - nie ma na nich żadnych uszkodzeń. Niepokoił mnie jedynie ślad po kolorowym tuszu - w niektórych miejscach było go widać, dosłownie tak, jakby pojemnik się rozszczelnił - ślady od dołu pokrywy, na jednej z płytek z tyłu. Przetarłem delikatnie styki papierem wodnym myśląc, że może jakiś brud był tak długo, że nie ruszył go izopropanol, po czym ponownie potraktowałem nim styki i je wytarłem. Jednak to nie dało kompletnie nic.
  Gdy wyjmę tusz kolorowy, kontrolka znika, drukarka działa poprawnie. Gdy go włożę, to karetka przejedzie kilka razy, słychać, że drukarka próbuje coś zrobić z tuszem, ale po chwili mruga kontrolka tuszu i wszystko ustaje. Próbowałem także włączać ją bez tuszy po dłuższym czasie odłączenia od zasilania, jednak to także nie przynosiło skutków - zawsze po włożeniu kartridża 57 (kolor) zapalała się dioda tuszu.
  Szukałem odpowiedzi lub wskazówek w czeluściach internetu, jednak bezskutecznie - zazwyczaj problem wynikał z samych kartridżów, jednak tutaj trudno mi w to uwierzyć. Ponieważ nie mogę pochwalić się wiedzą na temat drukarek, postanowiłem opisać swój problem tutaj z nadzieją, że może ktoś doradzi, co mógłbym sprawdzić/zrobić. Liczę na jakikolwiek odzew, chciałbym naprawić ten sprzęt (jeśli będzie to opłacalne), a jeśli się nie uda to będzie służyć do wydruku czarno-białych dokumentów (np. sprawozdań na studia).
  Z góry dziękuję Wszystkim za wszelki odzew, gdyby cokolwiek było niejasne/niezrozumiałe, to proszę o informację.
 • phoenixcontact
 • #2
  endriuf
  Printers specialist
  Przyczyną kartridż albo karetka. Do podmiany w celu sprawdzenia. Jest szansa, że mam taką karetkę.
 • phoenixcontact
 • #3
  konmaj
  Printers specialist
  W tym modelu i innych o podobnych karetkach problem z wykrywaniem tuszy był często spowodowany mechanicznym uszkodzeniem styków lub ścieżek w karetce - takie sprężyste druciki dociskające tusze w karetce były źle zaprojektowane i ich końcówki mogły robić zadrapania w okolicach styków (czasem niemal niewidoczne).
 • #4
  Wiktor2002ZPL
  Level 16  
  konmaj wrote:
  W tym modelu i innych o podobnych karetkach problem z wykrywaniem tuszy był często spowodowany mechanicznym uszkodzeniem styków lub ścieżek w karetce - takie sprężyste druciki dociskające tusze w karetce były źle zaprojektowane i ich końcówki mogły robić zadrapania w okolicach styków (czasem niemal niewidoczne).

  Dziś zyściłem wszystkie styki w drukarce izopropanolem i sprężonym powietrzem dla pewności, że to nie ich wina i dokładniej oglądałem te od tuszów, zrobiłem nawet ich zdjęcie, które tu załączę.
  HP Deskjet 5150 - Migająca dioda tuszu po włożeniu kolorowego tuszu.taśma ..jpg Download (203.85 kB)
  HP Deskjet 5150 - Migająca dioda tuszu po włożeniu kolorowego tuszu.taśma ..jpg Download (154.49 kB)
  Zdjęcie w lepszej jakości:
  HP Deskjet 5150 - Migająca dioda tuszu po włożeniu kolorowego tuszu.zdj pin...jpg Download (588.63 kB)
  Mam też pytanie - tę taśmę "idzie" jeszcze gdziekolwiek dostać, czy zostaje jedynie odpuszczenie tematu lub szukanie całej karetki?
  Dobrze myślę, że te druciki tworząc zadrapania pogarszały styk, czy też może dochodziło do zwarć między pinami?
  Bardzo dziękuję obu Panom za odpowiedzi :D
 • Helpful post
  #5
  konmaj
  Printers specialist
  Właśnie takie uszkodzenie może spowodować zwarcie lub przerwanie ścieżki. Samej taśmy raczej nigdzie nie kupisz, ewentualnie całą karetkę, ale te modele mają już dobre kilkanaście lat, więc części do nich są trudno dostępne.