Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz antenowy na UKF

16 Lis 2005 14:15 13726 14
 • Poziom 28  
  Witam. Mam taki problem. Mianowicie potrzebuje zmontować jakiś wzmacniacz antenowy na częstotliwoćś 99,1 MHz, ponieważ moja dziewczyna bardzo lubi słuchać radia ESKA (dodam, że mieszkamy w Częstochowie a stacja nadaje z Katowic) i po zmianie miejsca wieży, przestała odbierać tą częstotliwość. I nie wiem jak długą bym antene akładał w różny sposób to stacji nie da się słuchać, szumi jak nie wiem.
  Prosiłbym o jakieś proste, działające rozwiązania.
  Dzięki pozdrawiam wszystkich
 • flexghzflexghz
 • Poziom 33  
  Wydaje mi się że należałoby zacząć od antenki kierunkowej typu YAGI np. 3-elementowej a dopiero póżniej kombinować ze wzmacniaczem.Dobra antena to naprawdę 3/4 sukcesu.
 • Poziom 36  
  Jeżeli masz taką możliwość, użyj anteny zewnętrznej UKF, np. dipol jednoelementowy. Poszukaj na www.dipol.com.pl, np. http://www.dipol.com.pl/sklep/a0312.htm + symetryzator. Jeżeli nie, to możesz wykonać prostą antenę pokojową, która jednak będzie lepsza niż kawałek druta. Poszukaj na forum, było już o antenach. Wzmacniacza nie polecam, koszt podobny a efekty marne.
 • flexghzflexghz
 • Poziom 18  
  Witam
  Najlepszym wzmacniaczem jest antena. Proponuję wykonanie, albo kupienie gotowej anteny kierunkowej na to pasmo i zamontowanie jej możlwie jak najwyżej. Należy również zadbać o prawidłowe jej dopasowanie. Dopiero wtedy (jeśli słychać już jakiś sygnał) można pomyśleć o przedwzmacniaczu antenowym.
  Jeśli to nie pomoże , pozostaje przekonać dziewczynę aby słuchała innego radia...
  Pozdrawiam.
 • Poziom 36  
  Co to znaczy masakrycznie ? Czy ten dipol z yagi miał odpowiednią długość i czy dobrze go ustawiłeś ?
 • Poziom 28  
  Masakrycznie znaczy źle a dipol jest oryginalny, nie przerabiany, wyciągnięty z dachowej yagi i ma jakiś metr długości. Rozumiem, że przewód jaki ma iść od anteny do wieży ma być 75 ohm? Z tym, że z tego co kojarze dipol jest pod kabel 300 ohm. A czy sam dopasowany dipol wystarczy? Czy trzeba dodawać jeszcze elementy?

  WKD ale ja słucham radia Palneta, które nadaje na 95,1 MHz więc mnie też sie to przyda.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Chyba że założę symetryzator z 300 na 75 ohm!?

  Dodano po 3 [minuty]:

  OKEJ jeśli się zdecyduję na budowę owe 3 elementowej yagi takiej jak mi przysłał PTOLEK to jak mam to obliczyć?
 • Poziom 36  
  No cóż metrowy dipol jest ciut za krótki, ale i tak nie powinno być gorzej niż na drucie. Niestety zwykły dipol nie jest kierunkowy i w związku z tym nie ma dużego zysku. Dlatego lepiej kup od razu antenę wieloelementową. Symetryzator oczywiście 300/75, do tej anteny co podałem linka. Chcesz samemu antenę robić ? Ja bym radził kupić, zwłaszcza że cena nie jest duża. Firma Dipol ma swój oddział w Częstochowie:
  42-218 Częstochowa, ul. gen. Władyslawa Sikorskiego 104
  godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 8-17
  tel./fax (0-34)361-45-16
  i możesz tam wszystko zakupić.
  Jeśli w dalszym ciągu chcesz zrobić antenę samemu, to zajrzyj do Poradnika Ultrakrótkofalowca albo może ktoś ci poda wymiary.
 • Poziom 28  
  Powadasz że metrowy dipol (w sensie pętlicowy) jest za mały?! O w morde to może ktoś zna wymiary tego cudu techniki bo jestem jeszcze skory sklecić tak antenę. Jeśli ma być ona 3 elementowa to OK, tylko jakie wymiary. Jka ktoś może podać to bardzo dziękuję, pozdrawiam wszystkich kolegów i koleżanki :)
 • Poziom 28  
  Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie obliczyłem jaką długość mają wszystkie elementy anteny, tylko która z nich ma większą skuteczność? Początkowo chciałem zrobić dipol pętlowy ale nie mam tylu materiałów więc pozostane przy dipolu prostym. Czy to dobry wybór?
  Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Zasada jest taka, że im więcej elementów tym antena ma większy zysk kierunkowy. Od kształtu dipola nie zależy zysk tylko oporność falowa anteny.
 • Poziom 10  
  Wiem, że piszę późno, ale najlepszym sposobem na wzmocnienie sygnału UKF jest zastosowanie 3- lub więcej elementowej anteny kierunkowej typu Yagi na pasmo UKF oraz wzmacniacza antenowego na pasmo UKF zamontowanego bezpośrednio do dipola anteny. Antena kosztuje ok. 30-40 zł, wzmacniacz wraz z zasilaczem ok. 20 - 30 zł, no i trzeba kupić kabel koncentryczny. W 100 zł się raczej zmieścimy. Antenę nalezy zamontować na zewnątrz budynku i możliwie najwyżej i skierować w stronę stacji nadawczej. Ja też tak zrobiłem - mieszkam w Kłodzku (dolnośląskie), zamontowałem taką antenę na dachu mojego domu - wykorzystałem maszt antenowy, na którym miam zamontowane anteny TV, antenę skierowałem na Wrocław i odbieram czysto wszystkie stacje nadające z Wroclawia z nadajnika na Górze Ślęża koło Wrocławia - w prostej linii to ponad 60 km ode mnie, do tego sygnał jest osłabiany przez pasmo Gór Bardzkich oddzielających Kotlinę Kłodzką od reszty Dolnego Śląska. Przy włączonym wzmacniaczu odbieram bez problemu m. in. Radio ESKA Wrocław i Polskie Radio Wrocław, a także inne stacje nadające z Wrocławia. Odbiór tych stacji bez takiej anteny jest kiepski, bo sygnał jest słaby i szumi.


  Regulamin pKt. 13 . [SP5ANJ]