Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE078 WZMACNIACZ M.CZ.

zasoby 16 Lis 2005 14:41 10903 18
  • Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus http://www.nordelektronikplus.pl

NE078 WZMACNIACZ M.CZ.

Budowa wzmacniaczy akustycznych od dawna jest, i przez długi czas zapewne będzie jednym z najczęściej podejmowanych przez elektroników-hobbystów przedsięwzięć. W konstrukcjach o małych mocach wyjściowych (do ok. 15W) dużą popularność zdobyły wzmacniacze scalone (np. układ TDA2030) - za ich stosowaniem przemawia prostota układu aplikacyjnego, dobre parametry, łatwość uruchomienia oraz względy ekonomiczne. W układach o nieco wyższych mocach (ok. 30W) dominują - z tych samych względów - rozwiązania układów mostkowych, zawierające po dwa scalone wzmacniacze w jednym kanale. Ze względu na istniejące zapotrzebowanie naszych Klientów na układ wysokiej klasy wzmacniacza średniej mocy, firma NORD ELEKTRONIK opracowała zestaw NE078: wzmacniacz stereo o mocy 2x50W lub (do wyboru) mono 100W. Nie jest to typowa dla rozwiązań układowych o podobnych mocach konstrukcja na elementach dyskretnych ani z zastosowaniem scalonych układów hybrydowych: te pierwsze są bowiem dość trudne w uruchomieniu i zestrojeniu wymagając od elektronika pewnego doświadczenia oraz wyposażenia w odpowiedni sprzęt pomiarowy, drugie natomiast - to rozwiązania znacznie droższe. Podstawowe zalety układu NE078 są zatem następujące:
    - prostota montażu i uruchomienia, przez co zestaw ten można polecić nawet początkującym amatorom,
    - niewielkie wymiary zmontowanej płytki,
    - zasilanie niewielkim (stosunkowo) napięciem dzięki zastosowaniu układu mostkowego,
    - dobre parametry użytkowe wzmacniacza,
    - niski koszt urządzenia.

OPIS DZIAŁANIA UKŁADU
    Układ składa się z dwóch niezależnych oraz identycznie działających torów wzmocnienia, opis dotyczy zatem jednego z nich. Sygnał wejściowy podawany jest do wejścia (IN1), skąd po obcięciu składowej stałej przez kondensator C1podawany jest do wejścia scalonego wzmacniacza mocy (US1) TDA2030. Układ wzmacniacza objęty jest pętlą ujemnego sprzężenia zwrotnego zrealizowaną przez R3 oraz C13 i R2. Elementy te decydują o wzmocnieniu napięciowym układu oraz o kształcie charakterystyki w sąsiedztwie dolnej granicy pasma przenoszenia. Tranzystory mocy (T1 i T2) pracują w nietypowej, choć coraz bardziej popularnej konfiguracji: sterowane są prądem zasilającym układ TDA2030. Jednak ich punkty pracy zostały dobrane tak, by dla słabych sygnałów jedynym źródłem mocy wyjściowej był układ scalony. Dla sygnałów, przy których moc wyjściowa ma przekroczyć ok. 10W (w jednym kanale) tranzystory T1 i T2 stają się jej głównym źródłem. Ponieważ przy braku sygnału wejściowego T1 i T2 są zatkane w układzie nie występuje problem stabilizacji termicznej prądu spoczynkowego tranzystorów stopnia końcowego, co dodatkowo upraszcza układ. Diody D1 i D2 zabezpieczają wyjście wzmacniacza przed możliwością pojawienia się na nim napięć (przepięć) spoza przedziału <-Ucc, +Ucc>, co byłoby normalną konsekwencją współpracy z obciążeniem o charakterze indukcyjnym. Dwójnik R6, C5 dociąża wyjście dla składowych o wyższych częstotliwościach, dla których impedancja głośników (zestawów głośnikowych) w naturalny sposób rośnie.
    Przy pracy urządzenia w konfiguracji mostkowej jedynym wejściem sygnału są punkty IN1 (IN2 pozostają nie wykorzystane). Wyjściem są natomiast: pkt. <c> wyjścia OUT1 oraz pkt. <g> wyjścia OUT2. Przełączenie na pracę mostkową odbywa się poprzez zwarcie punktu <1> z punktem <2> oraz <3> z <4>. Dzięki temu sygnał z wyjścia stopnia nieodwracającego z układem US1 zostaje podany na wejście odwracające stopnia z US2 (wypr. 2).

Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)

Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową
    NE078 WZMACNIACZ M.CZ.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 785 postów o ocenie 325, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    ZonX
    Poziom 22  
    bez problemu mozna zastosowac chyba tda 2040 lub 2050 - wystarczy zmiana wartosci elementow r6 oraz c5 zgadza sie?

BTW - plik z opisem wzmacniacza jest pusty :(
    stefan^
    Poziom 10  
    ktos to skladal juz ?? czy to wogole jakos gra ?
  • Computer ControlsComputer Controls
    ZonX
    Poziom 22  
    to jest praktycznie to samo co kit jabela tylko obydwa kanaly na jednej plytce. Co do jakosci dzwieku z tego wzmacniacza to nie jest najgorsza ale do najlepszych tez nie nalezy
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  
    Ja wykonałem wzmacniacz w oparciu o NE078, do tego zastosowałem wysokiej klasy przedwzmacniacz ze sterowaniem mikroprocesorowym NE135-K (Nowy Elektronik). Polecam innym wykonanie wzmacniacza na zestawie NE078, jestem bardzo zadowolony z jego parametrów. Jedyny mankament na jaki napotkałem przy składaniu zestawu NE078 to zarówno tranzystory mocy jak i obydwa układy scalone po wlutowaniu w płytkę nie pasują do radiatora który poleca firma Nord Elektronik. Do zasilania tego układy zastosowałem transformator toroidalny a w zasilaczu 4 kondensatory elektrolityczne 6800uF/25V. Gdyby ktos chciał złożyć wzmacniacz z tym zestawem i miał jakieś wątpliwości to ja chętnie pomogę.
    Tomash_ek
    Poziom 15  
    Ja również wykonałem tego wzmaka...
    Słów kilka na jego temat :
    Po pierwszym złożeniu z elementów dostarczonych w zestawie i podłączeniu wszystkiego.... (wszystko 10x sprawdziłem przed podłączeniem) Piardnął i spłonął mi BDX53C, scalak i ścieżka + na płytce.
    Zapowiadało się ciekawie, jednak wydałem na to cacko 55zł więc postanowiłem to uruchomić, wymieniłem WSZYSTKIE elementy, w miejsce spalonej ścieżki wstawiłem zworę.
    Ponownie sprawdziłem wszystko tym razem ze schematem, wszystko było oki. Elementy itepe w jak najlepszym porządku.
    Odpaliłem wzmak. Lewy kanał chodził ładnie około 30s po czym go wyłączyłem. Przeszedłem na test prawego...
    Pograł na 1/3 mocy przez 10s po czym się wzbudził i spłonęła ścieżka ujemnego napięcia. Tym razem tranzystory wytrzymały. Jednak ręce mi opadły i stwierdzam że bolesną jest moja dola.
    Nie qmam co jest nie tak.
    Słowem mam problem. Komuś też się tak zdarzyło ?
    Pozdr.
    synbmx
    Poziom 20  
    a tranzystory i scalaki są odizolowane od radiatora? sprawdź to, ja tak kiedyś miałem z wzmacniaczem tranzystorowym, tyle że oddzielne radiatory mi się zetknęły ;]
    uniok
    Poziom 12  
    złożyłem ten wzmacniacz z kitu i nawet chodził... do czasu kiedy do akcji wkroczyło moje rodzeństwo :bad-words: od tamtej pory przy każdym włączeniu do prądu wywala mi tranzystor (bdx54c pierwszy od lewej). czy ktoś wie co jest nie tak??? bo spaliło mi 4 tranzystory i zaczyna mi być szkoda wydanej kasy... aha, na pewno nie ma zwarcia na radiatorze
    AdioElektronik
    Poziom 14  
    Na początek to jest dobry wzmacniacz... ale jak ktoś uzywa wzmacniacz w układzie mostkowym na kolumnie 4R (2 kolumny połączone równolegle) to radze dobrze dobrać tranzystory, bo rezystor od tranzystora się rozgrzewał do czerwoności....wszystko przez żle dobrany współczynnik wzmocnienia tranzystorów... przy większej mocy słychać spore zniekształcenia... wniosek: lepiej zrobic coś na tranzystorach... choćby na mosfet`ach ...
    marcin1508b
    Poziom 2  
    wykonałem ten wzmacniacz na własną ręke kierowałem się jedynie schematem montarzowym i schematem płytki lewy kanał gra dobrze a na prawym pali się rezystor R5 wie ktoś może czy to może być spowodowane
    _TIGER_
    Użytkownik obserwowany
    Powiem tak:
    Nie składajcie niczego na kostce TDA 2030 !!
    Ja w SKLEPIE, kupiłem 4 uszkodzone kostki, szybko i łatwo "padają". Po za tym wzmacniacze maja dużo lepsze parametry oraz jakość dźwięku o niebo lepsza na kostkach typu LM
    Pozdrawiam!
    P.S. Zrobiłem 2-kanałowy wzmak na kostce TDA 2030 i po 2 dniach wywaliłem do śmieci!
    pawlowskidawid89
    Poziom 12  
    Złożyłem ten wzmacniacz 2 lata temu na praktykach zawodowych i jestem z niego bardzo zadowolony. był to mój pierwszy samodzielnie złożony układ. Gra u mnie w pokoju do dziś i czasami nieźle dostaje w kość. W zasilaczu zastosowałem kondensatory po 10000uF i 100W trafo. Kiedyś kit kosztował 35zł a teraz chyba znacznie podrożał.
    Świeży k-ce
    Poziom 10  
    Temat stary ale ktoś niedawno pisał więc i ja napisze.

:) TDA 2030-40-50 mój pierwszy wzmacniacz. Ładnie gra do dziś wspominam ten dźwięk, prosta aplikacja układ jest tani 2-3zł może 3,50 wiec warto nawet
    jeśli sie spali to nie będzie szkoda. Kit według mnie jest drogi a ze układ jest prosty wiec polecam samemu kupić części zrobić płytek i poskładać, wyjdzie taniej a i satysfakcja większa. polecam na pierwszą konstrukcję :)

Dodano po 20 [minuty]:

kolega napisał:

"Ja w SKLEPIE, kupiłem 4 uszkodzone kostki, szybko i łatwo "padają". Po za tym wzmacniacze maja dużo lepsze parametry oraz jakość dźwięku o niebo lepsza na kostkach typu LM"

Miałem podobny problem przy zasilaniu symetrycznym tego TDA źle grał grzał sie i palił do dziś nie wiem dlaczego pewnie jakiś mój głupi błąd ale przy zasilaniu pojedynczym grał świetnie :)
    anby
    Poziom 1  
    Na mojej płytce NE078 jest błąd: anoda D4 i minus C12 nie mają połączenia z ujemnym zasilaniem. Ten sam błąd jest w dokumentacji pod linkiem zamieszczonym wyżej.
    expert7
    Poziom 9  
    Wiem że może nie tan dział ale pilnie poszukuje biblioteki z układem TDA2030 dla PSpice 9.2
    Chodzi mi o pliki z rozszerzeniem *lib i *.slb

Wycofuje prośbę już jakoś sobie poradziłem!
    expert7
    Poziom 9  
    W dokumencie opisującym działanie wzmacniacza jest w uwagach napisane wyraźnie "Na płytce drukowanej należy wykonać połączenie między anodą diody D4 a emiterem tranzystora T4" wiec jeśli połączymy tak jak pisze otrzymamy połączenie anody D4 i minusa C12 z ujemnym zasilaniem.

anby napisał:
    Na mojej płytce NE078 jest błąd: anoda D4 i minus C12 nie mają połączenia z ujemnym zasilaniem. Ten sam błąd jest w dokumentacji pod linkiem zamieszczonym wyżej.
    ksionias
    Poziom 1  
    witam czy mogby mi ktos napisac wykaz elementow o jakich wartosciach kupic i co gdzie zamontowac ;) dziekuje z gory