Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792

p.kaczmarek2 15 Nov 2022 22:14 1938 5
  • Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792
    Witajcie, przedstawię tu galerię zdjęć z wnętrza hydrostatu Elbi Type 792 oraz pokażę jego zasadę działania na filmiku. Rolą hydrostatu jest określenie poziomu wody w pralce. Hydrostat pozwala określić, czy w bębnie jest za mało wody (trzeba jej więcej pobrać), czy też może za dużo (należy przerwać pobieranie). Tutaj przedstawiony zostanie najprostszy hydrostat bez elektroniki. Co taki element ma w środku? Przekonajmy się.
    Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792 Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792 Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792 Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792
    Już na tym etapie możemy zorientować sie, że jak dmuchniemy w rurkę to w środku coś się załącza - ale co takiego? Są kolejno następne kliknięcia, czyli więcej niż jedno załączenie.
    Normalnie do tej rurki podłączony jest gumowy wężyk, który tylko ma doprowadzić tam ciśnienie.

Kilka słów od producenta...
    O dziwo udało mi się znaleźć stronę, która wygląda na producenta tych hydrostatów:
    Angielski opis zawiera bardziej szczegółowe informacje, takie jak materiał z którego zbudowana jest obudowa.

Zaglądamy do wnętrza
    Nie ma tu dużego pola do manewru. Zdejmujemy górną pokrywę (tą z rurką):
    Odsłaniamy czarną membranę:
    membranę, która na skutek ciśnienia wywiera ucisk na... miedziane styki:
    Styki są trzy, ale plastikowy element-łącznik sprawia, że pracują razem, a dokładniej załączają się kolejno w zależności od użytej siły:
    Trzy styki oznaczają, że jest to hydrostat trzypoziomowy.
    W drugiej połówce obudowy zasadniczo nic ciekawego nie ma:
    Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792 Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792
    Mechanizm:
    Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792 Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792 Hydrostat z pralki - wnętrze, galeria, film, zasada działania - Elbi Type 792
    Styki przypominają mi przekaźnik SPDT:
    (grafika z wikipedii - public domain)
    C normalnie jest zwarty z B, ale gdy pojawi się nacisk to zwiera się z A i rozłącza z B. Oczywiście, na grafice jest cewka przekaźnika, a tu jej nie ma, ale to wiadomo.
    Filmik pokazuje jak ładnie załączają się kolejne styki wraz ze zwiększaniem siły nacisku:

Polecam włączyć dźwięk. Są charakterystyczne, przekaźnikowe kliknięcia.
    To samo, ale widok z góry:

Oczywiście w pralce ten element naciska czarna membrana dzięki ciśnieniu, ale nie mam jak tego na filmie przedstawić.
    Z boku:

Dodam, że miedziane elementy można by wyjąć - one się trzymają na malutkich zaczepach (zgiętych rogach) o plastik, ale już nie bawiłem się w ich odginanie, nawet nie miałem pod ręką niczego by się tam wygodnie dostać.

Podsumowanie
    Przedstawiony tu hydrostat ma naprawdę prostą budowę. Opiera się w pełni na prostej mechanice. Mała rurka doprowadza ciśnienie do membrany, która w zależności od jego napiera plastikowym elementem na styki, które dzięki sprężynkom mogą się załączać i rozłączać. Przypominać to może trochę styki przekaźnika. Załączanie się tych styków można regulować dzięki prostym "śrubkom" regulacyjnym, ale generalnie tego bym nie polecał - one są odpowiednio ustawione fabrycznie. Odpowiednio wyregulowane styki załączają się w odpowiedniej kolejności wraz ze wzrostem ciśnienia, dzięki czemu jesteśmy w stanie określić w którym etapie pobierania wody jesteśmy. Ten hydrostat był trzypoziomowy, miał stan niski/średni/wysoki. Nowsze hydrostaty, elektroniczne, nie posiadają tych śrubek.
    Jeśli interesują Was takie tematy pralkowe, to polecam zobaczyć powiązany materiał: Programator Typ 770 Polar z pralki PS 663 S Bio
    Czy mieliście jakieś doświadczenia z hydrostatami, bądź wykonywaliście jakieś drobne naprawy ich dotyczące? Zapraszam do komentarzy.

Cool? Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 28  
    noel200
    Level 26  
    A ja właśnie rozebrałem i bawiłęm się wczoraj takim presostatem od pralki amica. Potrzebuję takiego presostatu działającego na podciśnienie i zastanawiałem się czy da się ten przerobić, ale raczej nie będzie to proste zadanie i projektuję swój.
    W amice był tylko jeden styk. Za to ta blaszka sprężynująca miała regulację trzema śrubkami i jak zacząłem nimi kręcić to coś tam wyskoczyło i całość przestała działać.
    Karol966
    Level 30  
    noel200 wrote:
    czy da się ten przerobić

Musisz "zanegować" jego stan, czyli dać odpowiedniej mocy sprężynę między membraną a króćcem wężyka tak by docisnęła styki. Wyciągając powietrze będziesz ściskał tą sprężynkę rozwierając styki.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeśli niedostatecznie jasno się wyraziłem:

PS. Specjalistą painta już nie jestem więc przyda się krótka legenda, ślimak = sprężyna, strzałka = kierunek jej działania
    noel200
    Level 26  
    Karol966 wrote:
    Musisz "zanegować" jego stan

Też właśnie na to wpadłem, ale w tym z amica było miejsca na sprężynę może ze 2mm. Zastanawiałem się może nad jakąś gąbką czy pianką, ale ta z czasem by się ugniotła. Poza tym zacząłem kręcić z ciekawości, coś tam chrupnęło i hydrostat poleciał do kosza.
    szeryf3
    Level 25  
    @p.kaczmarek2 nie wiedziałem, że to jest takie proste, a zarazem skomplikowane.
    Fajną grafikę wystawiłeś w czołówce.
    Gizmoń
    Level 28  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Tutaj przedstawiony zostanie najprostszy, analogowy hydrostat.

Właściwie to cyfrowy, bo styki mogą być tylko zwarte lub rozwarte. Analogowe są
    p.kaczmarek2 wrote:
    Nowsze hydrostaty, elektroniczne

bo jest w nich cewka z ruchomym rdzeniem (połączonym z membraną) i prosty generator LC. Częstotliwość sygnału na wyjściu jest proporcjonalna do ciśnienia.