Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Instalacja PV off-grid: Przepalanie bezpiecznika w rozdzielni, panele 450W, VOLT SINUS, Tigo

paszczak6 16 Nov 2022 10:43 423 11
    paszczak6
    Level 10  
    Witam serdecznie szanowne grono. Mam problem z moją instalacją PV off-grid. Założenie było takie że kupiłem 4 szt paneli 450W aby połączyć je z inverterem VOLT SINUS Pro Ultra 6000. Z racji ułożenia budynku dwa panele są spięte szeregowo w kierunku południowym i dwa panele spięte szeregowo na zachód. Następnie oba łańcuchy spiąłem równolegle i przez rozdzielnice podpiąłem do inwertera z 1 MPPT. Ponadto do każdego panelu podpiąłem optymalizator Tigo. Tak wygląda całość mojej instalacji. Mam jednak wielki problem. Codziennie rano pali mi się bezpiecznik topikowy w rozdzielnicy. Mam obecnie 16A. Raz pali z plusa raz z minusa (więcej plusowych). Nie wiem gdzie zrobiłem błąd. Bardzo proszę o pomoc.
    Instalacja PV off-grid: Przepalanie bezpiecznika w rozdzielni, panele 450W, VOLT SINUS, Tigo Instalacja PV off-grid: Przepalanie bezpiecznika w rozdzielni, panele 450W, VOLT SINUS, Tigo Instalacja PV off-grid: Przepalanie bezpiecznika w rozdzielni, panele 450W, VOLT SINUS, Tigo Instalacja PV off-grid: Przepalanie bezpiecznika w rozdzielni, panele 450W, VOLT SINUS, Tigo Instalacja PV off-grid: Przepalanie bezpiecznika w rozdzielni, panele 450W, VOLT SINUS, Tigo Instalacja PV off-grid: Przepalanie bezpiecznika w rozdzielni, panele 450W, VOLT SINUS, Tigo
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    paszczak6 wrote:
    Codziennie rano pali mi się bezpiecznik topikowy w rozdzielnicy. Mam obecnie 16A. Raz pali z plusa raz z minusa (więcej plusowych).

Nic dziwnego skoro panele mają około 13A Impp. Z tym rano to raczej nie (no chyba że 10-11 to dla Ciebie rano). Do sedna; oświetlony string daje te 13A, drugi jest również oświetlony lecz nie bezpośrednio i produkuje jakiś ułamek mocy znamionowej. Prąd się sumuje i wychodzi np. 17-18A czego skutkiem w krótkim czasie jest przepalenie bezpiecznika/ów. Aby zrobić to sensownie, należałoby każdy ze stringów wyposażyć w niezależne zabezpieczenia a połączenie równoległe zrobić już za nimi. 2x13A na każdy string. Bezpiecznie i prosto.
    paszczak6
    Level 10  
    Czyli zabezpieczyć każdy szeregowo połączony string w osobne bezpieczniki topikowe np 16 A na +i-.
    Mogę użyć coś takiego :
    Instalacja PV off-grid: Przepalanie bezpiecznika w rozdzielni, panele 450W, VOLT SINUS, Tigo
  • Helpful post
    ArturAVS
    Mogą być takie gniazda. A skąd Ci się wzięło 16A?
    paszczak6
    Level 10  
    W rozdzielnicy mam 16A więc myślałem że takie mają być. Mają być mniejsze czy większe ?
  • Helpful post
    ArturAVS
    13A na każdy string. Mniejszy ograniczy moc paneli, a większy nie zadziała przy uszkodzeniu regulatora co może uszkodzić panele.
    paszczak6
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za pomoc. 👍👍👍👍👍👍👍
    Zakupy brakujących elementów zrobione. Teraz zostało tylko czekać na przesyłkę i oby zadziałało 😁😁
  • Helpful post
    ArturAVS
    Zadziała. Jeśli wstawisz te gniazda i zostawisz te dochczasowe oprawy, to wstaw tam wkładki 20-25A.
    paszczak6
    Level 10  
    Jednak coś nie zadziałało znowu. Już mi powoli ręce opadają
    Podpiąłem po dwa panele szeregowo a potem je spiąłem równolegle do rozdzielnicy Dodatkową każdą nitkę plusową i minusową w każdym stringu zabezpieczyłem oddzielnym bezpiecznikiem 15A (Nie umiałem kupić 13A ). Następnie te połączone równolegle stringi podpiąłem pod rozdzielnicę .W rozdzielnicy zwiększyłem bezpiecznik topikowy do 20 A i nadal bez zmian Dziś rano przepaliło dwa bezpieczniki topikowe znajdujące się przed łączeniem równoległym .Nie wiem gdzie robię błąd .Proszę o pomoc
  • Helpful post
    rokbok
    Level 33  
    paszczak6 wrote:
    Nie wiem gdzie robię błąd

Wydaje mi się że zabezpieczenie powinieneś dać po połączeniu równoległym paneli, jeżeli panele mają ~13 A Impp to razy 2 daje 26 A i minimum takie zabezpieczenie powinno być.

Poza tym zasada jest taka że zabezpieczenie topikowe paneli stosuje się jeżeli łańcuch składa się z więcej jak 2 stringów połączonych równolegle, nie wiem dlaczego chcesz stosować to zabezpieczenie, poczytaj, zwłaszcza fragment, cyt. "gdy w instalacji PV występują tylko 2 łańcuchy modułów PV, to nie ma potrzeby stosowania bezpieczników cylindrycznych CH gPV do ich zabezpieczenia."

https://www.elektro.info.pl/artykul/fotowoltaika/155639,zabezpieczenia-topikowe-specjalne-i-przeciwprzepieciowe-nowej-generacji-dla-instalacji-fotowoltaicznych-pv

następny link i cytat: "W przypadku, gdy ilość rzędów paneli nie przekracza 2 zabezpieczenie PV nie jest wymagane"

https://www.fachowyelektryk.pl/technologie/odnawialne-zrodla-energii/1681-bezpieczniki-topikowe-w-instalacjach-fotowoltaicznych.html
  • Helpful post
    3301
    Level 33  
    paszczak6 wrote:
    Jednak coś nie zadziałało znowu Już mi powoli ręce opadają
    Podpiąłem po dwa panele szeregowo a potem je spiołem rownolegle do rozdzielnicy Dodatkową każdą nitkę plusową i minusową w każdym stringu zabezpieczyłem oddzielnym bezpiecznikiem 15A (Nie umiałem kupić 13A ). Następnie te połączone rownolegle stringi podpiąłem pod rozdzielnicę .W rozdzielnicy zwiększyłem bezpiecznik topikowy do 20a i nadal bez zmian Dziś rano przepaliło dwa bezpieczniki topikowe znajdujące się przed łączeniem równoległym .Nie wiem gdzie robię błąd .Proszę o pomoc

Wyrzuć z instalacji te Tigo i będzie ok.

Dodano po 3 [minuty]:

Z rana jak te południowe zaczną pracować to panujące na nich napięcie spolaryzuje w kierunku przewodzenia optymalizatory na zachodnich panelach i po prostu wystąpi zwarcie.
    paszczak6
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za wszystkie porady od szanownych kolegów Na tą chwilę instalacja działa Topiki się nie przepalają Zastosowałem zgodnie z radą dodatkowe bezpieczniki na każdy string Zobaczymy jak będzie to działać w dalszym okresie czasu