Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - jak to lepiej rozwiązać - Zigbee?

imiolk5 18 Nov 2022 17:32 267 6
 • #1
  imiolk5
  Level 2  
  Witam, mam podłogówkę (którą robił poprzedni właściciel) w bloku gdzie mam 7 obiegów. Problem jest taki że sterowany jest on tylko 3 termostatami (takie najzwyklejsze firmy AFRISO). Obiegi mam takie:

  Salon 1 - sterowane z salonu
  Salon 2 - sterowane z salonu
  Kuchnia - sterowany z pokoju
  Sypialnia - sterowana z sypialni
  Pokój - sterowany z pokoju
  Łazienka - sterowany z pokoju
  Łazienka grzejnik - brak sterowania (pokrętło w łazience - na podłogówce cały czas otwarty)

  Termostat w salonie steruje 2 obiegami, w pokoju 3 obiegami i w sypialni 1 obiegiem, co generalnie jest dość bezsensowne, bo zazwyczaj w Łazience chcę mieć cieplej niż w pokoju ( do tego temperatura zamiast z łazienki jest brana z pokoju).

  Chciałbym to wszystko wymienić, żebym mógł sterować każdym obiegiem oddzielnie - najlepiej chyba by było wymienić te siłowniki termoelektryczne na jakieś smart (najlepiej komunikujące się po ZigBee, bo mam Philips Hue wiec moglbym ten mostek dodatkowo wykorzystac i cale sterowanie mieć w jednym miejscu) do tego mniemam że potrzebowałbym termometrów, które dałoby się spiąć z apką i żeby dopasować termometr do głowicy i na jego podstawie otwierał/zamykał obieg. Do tego mogłoby być sterowanie ręczne na smartfonie lub ustawienie zegara pracy dla np. grzejnika w łazience.

  Istnieją wgl takie rozwiązania o jakim mówie na ZigBee? W którą stronę powinienem pójść - ogólnie uprzedzam że jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe i takie sprawy.
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Możesz wyjaśnić w jakim celu chcesz tak kombinować?
  Zrób lepsze zdjęcie tej szafki - doświetl tak, aby było widać co tam masz upchane.
  Jakie masz tam źródło ciepła?
  Zrób zdjęcia tych termostatów.
 • #3
  wojgido
  Level 9  
  Rozwiązanie bezcelowe i do tego drogie. Z łazienki wyrzuć siłownik i temperaturę ustaw przepływem, w kuchni możesz zrobić tak samo lub ewentualnie dorzucić termostat bezprzewodowe. Jeżeli natomiast chcesz się pobawić aplikacją na telefonie to tech ma listwę I9 oraz sterownik m9, który Ci na to pozwoli.
 • #4
  imiolk5
  Level 2  
  Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - jak to lepiej rozwiązać - Zigbee? Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - jak to lepiej rozwiązać - Zigbee? Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - jak to lepiej rozwiązać - Zigbee?

  Mam nadzieje że to lepsze zdjęcia, źródłem ciepła jest sieć miejska GPEC.

  To może zadam pytanie inaczej - jak to zrobić żeby każdym obiegiem mógł sterować oddzielnie + np. ustawić zegar żeby dany obieg włączał się np. o 5 rano i wyłączał o 7, bo coś takiego chciałbym też uzyskać.

  Co do drugiej odpowiedzi "temperaturę ustaw przepływem" - nie rozumiem jak to zrobić - mógłbyś wytłumaczyć? Niestety jestem zielony w tych sprawach sorki.

  Termostaty takie jak te najprostsze mam.

  Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - jak to lepiej rozwiązać - Zigbee?
 • Helpful post
  #5
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Gdybyś wszędzie miał grzejniki to można się bawić w dobowe obniżanie i podwyższanie temperatury. Ale w przypadku podłogówki dzisiejsze obniżenie czy podwyższenie temperatury zauważysz dopiero jutro, a jutro to już byś chciał inaczej. Niestety, podłogówka nie nadaje się do takich regulacji.

  Te siłowniki, które masz tam zamontowane oraz te wszystkie sterowniki to tylko wprowadzają wiele zamieszania i są potrzebne "jak umarłemu kadzidło".

  Gdyby to było moje mieszkanie to wywaliłbym całą tą automatykę. Zawór mieszający termostatyczny zastąpiłbym zaworem mieszajacycm z siłownikiem elektrycznym. Dołożyłbym do tego siłownika regulator pogodowy z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Wyregulowałbym ilość ciepła dostarczanego do pomieszczeń (a tym samym temperatury w pomieszczeniach) przy pomocy rotametrów.

  Rotametry to są te takie jakby szklane fiolki na górnej belce rozdzielacza. Jak pozdejmujsz z nich te czerwone kapselki to możesz kręcić rotametrem i w ten sposób zmieniać przepływy w poszczególnych pętlach. Na rotametrach masz namalowane kreski opisane od 0 do jakiejś wartości. Te wartości to są przepływy wyrażone w litrach na minutę. Im większy ustawisz przepływ w danej pętli tym cieplej będzie w danym pomieszczeniu.

  Podstawową regulacją podłogówki jest regulacja pogodowa. Resztę wykonuje się rotametrami.
 • #6
  imiolk5
  Level 2  
  Tylko do pokoju i kuchni nie mam rotametru więc nie będę w stanie tego wyregulować (?).

  Generalnie nie jest tak źle i nie czekam na zmianę do kolejnego dnia tylko po jakichś 2h to już czuć ciepło i ciepłą podłogę dlatego chciałem to odpalać np. nad ranem żeby wycelować z ciepłem na 7/8.

  Mógłbyś podesłać przykład takiego zaworu mieszajacego z siłownikiem elektrycznym i regulator pogodowy z czujnikiem temperatury zewnętrznej? Jest jakiś standard podłączania tego czy muszę wziąć wszystko z jednej firmy?
 • Helpful post
  #7
  Plumpi
  Heating systems specialist
  No to trzeba dołożyć te brakujące rotametry. Problem jest w tym, że musisz znać producenta tych belek i zamówić rotametry pasujące do tej belki. Jeżeli nie wiesz jakiej firmy jest belka to będzie ciężko dopasować jakieś rotametry, bo jest ich przynajmniej kilkanaście typów różniące się od siebie wymiarami. Możliwe, że pozostanie Ci wymienić całą listwę wraz z rotametrami.
  Jeżeli chodzi o zawory mieszające oraz siłowniki to zasadniczo powinny być tej samej firmy, bo różnią się one sposobem mocowania siłownika. Jeżeli chodzi o firmy to szukaj: Afriso, Honeywell, ESBE, Herz, Womix. Tylko zawór w rozmiarze 1 cal, a siłownik z tzw. 3-punktowym sterowaniem (w lewo, stop, w prawo). Bo są jeszcze siłowniki 2-punktowe (zamknij, otwórz), ale to są do zaworów przełączających np. do przekierowywania ciepłej wody grzewczej pomiędzy CO i CWU. Te się nie nadają do regulacji podłogówki. Sterowniki pogodowe np. Tech i1, Salus WT100, Afriso BWC310, Compiy R810. Są też produkowane siłowniki z wbudowanym już regulatorem pogodowym np. Afriso ARC 345
  Na Allegro kupisz też gotowe zestawy zawór z siłownikiem czy też zawó z siłownikiem + regulator.