Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach

Rumpelstillskin 18 Nov 2022 20:48 243 13
Relpol
    Rumpelstillskin
    Level 4  
    Witam, opiszę krótko problem, otóż mam amplituner taki jak w tytule i problem w tym że przestał kompletnie grać, tzn. nie daje kompletnie dźwięku na głośniki ani na słuchawki. Dodam że wcześniej według sprzedającego jeden kanał grał ciszej co rzeczywiście było, ja go osobiście nigdy nie rozkręcałem ale zadziało się tak gdy wyłączyłem amplituner na paręnaście minut po czym ponownie włączyłem. Nie wiem szczerze co zrobić, ktoś coś doradzi? Jedyne co zrobiłem to odkręciłem dolną płytkę żeby odsłonić i w sumie pokazać jak wygląda płytka od spodu, może ktoś miał do czynienia z tym modelem i wie co jest nie tak?
    Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach
  • Relpol
    gorki73
    Level 39  
    Witam, z tego co widzę to sprzedający sprzedał Ci jakiś "bubel" nie chodzi mi o Denona, ale widoczne są na zdjęciu rdzawe punkty, które mogą świadczyć, że leżał w garażu lub piwnicy, tam gdzie było wilgotno. Sprzęt trzymany w domu nie ma prawa zardzewieć. Po zdjęciach nikt Ci tego nie naprawi, musisz zrobić pomiary w odpowiednich punktach a najlepiej poprawić luty, bo śmiem twierdzić, że nie są w najlepszej kondycji.
    Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach

A tu na pewno nie jest to co wyszło z fabryki, tu było już grzebane :

Musisz to wyczyścić izopropanolem i zobaczyć gdzie jest przylutowany ten kondensator.

Masz serwisówkę do tego wzmacniacza?
    Rumpelstillskin
    Level 4  
    w z internetu ją mam jeżeli chodzi o service manuala to jak najbardziej z tego co wyszukiwałem po zdjęciach kondensator który jest u mnie był w kompletnie innym miejscu niż na zdjęciu u jakiegoś kolesia był w troszkę innym miejscu szukałem teraz tego zdjęcia i niestety nie znalazłem ale w każdym razie było kompletnie inaczej też zauważyłem ten rdzawy punkt myślałem że ktoś ścieżkę nadpalił a tu tak sie znalazło dzisiaj nic nie wskóram bo już późno a z racji tego że sprzęt jest mój prywatny to będę wszystko po kolei rozgryzał co ten sprzedający mi wcisnął i tak za niego dużo nie dałem bo tylko 65zł ale no lepszy niż jakbym dał wiecej
  • Relpol
    Grzegorz740
    Level 36  
    Po obejrzeniu zdjęć wygląda mi na to jakby w amplitunerze było coś robione. Nie sadzę aby fabrycznie był przylutowany kondensator od strony druku. W miejscu gdzie był przylutowany kondensator widać ,ze było coś lutowane.

W załączniku prześlę serwisówkę do amplitunera. Może być pomocna podczas naprawy.
    gorki73
    Level 39  
    To dobrze, że dałeś tylko 65zł. Popraw te rdzawe luty wyczyść płytkę a potem zobacz jak wygląda potencjometr obrotowy od siły głosu-tam też popraw luty . Sprawdź masę w różnych punktach wzmacniacza i napięcia.

Dodano po 2 [minuty]:

Grzegorz740 wrote:
    Nie sadzę aby fabrycznie był przylutowany kondensator od strony druku

Czasami się spotyka, ale nie przylutowane w ten sposób, no a ta firma "Chong Czang" też dużo zdradza, że to nie z fabryki.
    Rumpelstillskin
    Level 4  
    szukałem informacji na temat tego denona znalazlem zdjecie z inaczej wyglądającym kondkiem tutaj załączam foto czy coś takiego fabrycznie bylo? Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach

Dodano po 34 [minuty]:

szukałem informacji na temat tego denona znalazlem zdjecie z inaczej wyglądającym kondkiem tutaj załączam foto czy coś takiego fabrycznie bylo? Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach

Dodano po 4 [godziny] 17 [minuty]:

Odkręcilem górną pokrywe jak miałem czas i zobaczyłem że 4 rezystory wyglądają jakby były zwęglone moze to one miały jakis problem i się sfajczyły? bo kazdy inny rezystor jaki widzę wygląda normalnie tylko te 4 wyglądają na zwęglone dorzucam foto czekam na odpowiedzi ekspertów Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach Denon DRA-335R - nie gra ani na słuchawkach ani na głośnikach
    SlawekKedra
    Level 43  
    Rumpelstillskin wrote:
    4 rezystory wyglądają jakby były zwęglone moze to one miały jakis problem

Co to za rezystory konkretnie?
    Rumpelstillskin wrote:
    tzn. nie daje kompletnie dźwięku na głośniki ani na słuchawki.

Czy po kilku sekundach od włączenia słychać kliknięcie przekaźnika?
    Jakie elementy są zamontowane w tym obszarze w którym ktoś coś lutował? Chodzi o te elementy które były lutowane przez kogoś.
    Rumpelstillskin
    Level 4  
    nie wyłącza się mogę cały czas krecic pokrętłami wciskać przyciski a on ani drgnie jedyne co to wszystko reaguje tylko nie ma dzwięku w głośnikach, jednak zlokalizowałem ich aż 9 po dłuższych oględzinach
    przekaźnik się zalącza tzn słychac klikniecie na słuchawkach nic nie słychać rezystory to
    r519,520,409,653,433,355,356,357,358
    to co było lutowane przez poprzedniego właściciela to tranzystor ic604 i rezystor r652 własnie jak tutaj pan inny wyżej wspomniał było to lutowane i przy okazji ścieżki były przyrdzewiałe
    gorki73
    Level 39  
    Rumpelstillskin wrote:
    wyglądają na zwęglone dorzucam foto czekam na odpowiedzi

Ten to już nawet do mierzenia się nie nadaje, no chyba, że w celach edukacyjnych porównując go z wartością ze schematu. Wymienić trzeba na odpowiedni.

Resztę podejrzanych rezystorów proponuję przemierzyć i porównać z serwisówką.
    Rumpelstillskin
    Level 4  
    własnie wszystkie które wymieniłem w poprzednim komentarzu mają taki szary zwęglony kolor tylko problem w tym że wszystkie inne znalazłem na schemacie i w spisie części tylko nie mogę nigdzie znaleźć rezystora r653 Dla mnie to jest zagadka a szukałem go z bite 30min i nadal znaleźć nie mogę ktoś może podpowie jeszcze gdzie w serwisówce jest opisany?
    Rumpelstillskin
    Level 4  
    Dziekuje bardzo we wtorek będę musiał zrobić zakupy ale jeszcze sprawdzę co tu się wydarzyło żeby nie było powtórki zdarzeń jutro jak znajdę czas postaram się odezwać Dzieki bardzo właśnie zastanawia mnie to czemu w amerykanskiej serwisówce tego nie było
    SlawekKedra
    Level 43  
    Rumpelstillskin wrote:
    Dzieki bardzo właśnie zastanawia mnie to czemu w amerykanskiej serwisówce tego nie było

W amerykańskiej serwisówce jest schemat tylko modelu 435. W tej niemieckiej zarówno 335 jak i 435 ale ten 435 w niemieckiej wersji jest z jakichś powodów trochę inaczej skonstruowany niż ten w amerykańskiej. 335 w niemieckiej jest podobnie skonstruowany do 435 w niemieckiej.

Rumpelstillskin wrote:
    we wtorek będę musiał zrobić zakupy

Czy sprawdziłeś te elementy które chcesz wymieniać czy bedziesz wymieniał na pałę jedynie po wygladzie?
    Rumpelstillskin
    Level 4  
    Poszedł na części na zepsute trafo zasilajace