Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr analogowy i oscylacje wskazówki

16 Lis 2005 17:48 2482 2
 • Poziom 12  
  Posiadam kilka multimetrów analogowych (UM-110, V640...) i w każdym egzemplarzu różne są czasy ustalenia wskazówki i ilość oscylacji.
  W starym mierniku V640 (rok produkcji 1974, wersja eksportowa z napisami Conway) wskazówka ustala się niemal natychmiast, praktycznie nie ma żadnych oscylacji. W nowszym, z 84 wskazówka przechodzi znacznie poza określoną wartość w prawo, następnie cofa się w lewo i tak trzy do czterech razy. Dlaczego tak się dzieje? Przecież ustroje są takie same i pochodzą z jednej fabryki. Czy to oznacza, że ten drugi miernik (z oscylacjami) ma bardziej zużyty ustrój pomiarowy i pęknie w nim taśma na której wisi cewka i wskazówka?

  Podobnie zachowują się też dwa mierniki UM-110, które posiadam (wiekowo są do siebie bardzo zbliżone). Wskazówki zatrzymują się po różnych czasach i ilościach oscylacji. Trochę to denerwuje przy pomiarach i wynik można odczytać dopiero po jakimś czasie.

  Mam jeszcze czeski laboratoryjny amperomierz ML20 z ustrojem elektrodynamicznym klasy 0,2. Tam wskazówka ustala się około kilkunastu sekund!!!
 • Poziom 28  
  Miernik V640 ma dość rozbudowany układ elektroniczny i on wspomaga ustalenie się wskazówki. W pozostałych miernikach tłumieniem oscylacji zajmuje się magnes (magnesy) nad (pomiędzy) którym porusza się alumieniowa płetwa z otworami związana ze wskazówką. (Płetwa pełni też rolę przeciwwagi.) Przy ruchu wskazówki pole magnetyczne magnesów indukuje prąd w płetwie a ten przeciwdziała wytworzonym przez siebie polem magnetycznym wychyleniu wskazówki tłumiąc oscylacje.

  Prawdopodobnie magnesy te utraciły z wiekiem swoje właściwości lub są zbyt oddalone od płetwy.
 • Specjalista elektryk
  W laboratorium elektrotechniki mieliśmy kiedyś amperomierz z urwanym tłumikiem powietrznym. Wskazówka potrafiła "latać" przez prawie minutę. Jak spisaliśmy wskazania ze pozostałych pięciu mierników, to dopiero dawało się coś odczytać.

  Pozdrawiam
  TWK