Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino Lab dla MicroPythona - eksperymentalne, wieloplatformowe środowisko dla płytek Arduino

ghost666 20 Nov 2022 19:16 330 0
 • Arduino Lab dla MicroPythona - eksperymentalne, wieloplatformowe środowisko dla płytek Arduino
  Płytki Arduino tradycyjnie są programowane w C++ w środowisku Arduino IDE, ale wraz z Arduino Lab dla MicroPythona, firma dodała ten ostatni język do obsługiwanych na kilku oficjalnych jednostkach.

  Wedle słów Arduino Team, „jeszcze nie jest to końcowy produkt, ale eksperymentalne narzędzie”. Jednakże nie powinno dziwić, jeżeli ostatecznie stałoby się oficjalnym IDE. Tym bardziej że firma współpracowała przy opracowaniu nowego środowiska z Damienem Georgem, twórcą MicroPythona, aby przenieść maszynę wirtualną do wielu produktów Arduino, i z Murilo Polese celem stworzenia Arduino Lab dla wieloplatformowego środowiska IDE dla MicroPythona.

  Nowe IDE wygląda znajomo… To w zasadzie Arduino IDE, ale dla MicroPythona… A w tym posiada wiele jednakich funkcji typu obsługa połączenia z płytką, przesyłanie kodu i plików oraz interaktywny REPL specyficzny dla tego oprogramowania.

  Dotychczasowe funkcje Arduino Lab dla MicroPythona:  * Pętla REPL:
  — wejście do trybu wklejania,
  — wprowadzanie surowych odpowiedzi,
  — programowy reset,
  — może współpracować z innymi płytkami niż Arduino.
  * Zarządzanie systemem plików: (Disk oraz MicroPythonowy):
  — tworzenie, usuwanie i zmiana nazwy,
  — pobieranie i przesyłanie.
  * Edytor tekstowy z podświetlaniem składni Pythona;
  * Kontrolki wykonywania kodu;
  * Uruchamianie kodu z edytora tekstowego:
  — stop,
  — programowy reset.

  Narzędzie opiera się na frameworku Electron, a wydanie Alpha można pobrać dla systemów Windows, macOS i Linux na GitHubie, gdzie znajduje się również kod źródłowy aplikacji.

  Górne menu jest dość podstawowe, więc rzeczywiście wygląda na to, że trwają prace. Nie jest jasne, jakie dokładnie płytki są obecnie obsługiwane, ale na podstawie powyższego zrzutu ekranu wiadomo przynajmniej, że Arduino Portenta powinny być.

  Arduino Lab dla MicroPythona - eksperymentalne, wieloplatformowe środowisko dla płytek Arduino


  Nie jest to pierwsze IDE dla MicroPythona od Arduino, ponieważ firma nawiązała współpracę z OpenMV, aby przenieść wirtualną maszynę wizyjną do różnych własnych produktów, a przede wszystkim do Nicla Vision z oprogramowaniem układowym i IDE OpenMV. Będzie trzeba jednak poczekać i zobaczyć, czy całość stanie się oficjalnym narzędziem dla płytek Arduino.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/11/11/arduino-lab-for-micropython-cross-platform-micropython-ide-for-arduino-boards/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11395 posts with rating 9630, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.