Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tak wygląda mikrobateria o pojemności 100 mikroamperogodzin

ghost666 21 Nov 2022 22:42 597 0
Altium Designer Computer Controls
 • Tak wygląda mikrobateria o pojemności 100 mikroamperogodzin
  Tak wygląda mikrobateria 100 µAh.
  Komponenty elektroniczne bardzo się skurczyły w ciągu ostatniego roku, ale baterie są nadal zwykle jednym z większych detali w projekcie... Firma ITEN zmienia to dzięki litowo-jonowym mikroakumulatorom w postaci elementów SMD, oferując pojemności do 100 µAh. To oczywiście nie zasili smartfona czy innego urządzenia konsumenckiego, ale mikrobaterie ITEM mogą znaleźć swoje miejsce np. w czujnikach o bardzo niskim poborze mocy, potencjalnie zastępujących jednorazowe baterie pastylkowe o znacznie większej pojemności (np. 100 mAh).

  Firma ITEN twierdzi, że ich mikrojednostki półprzewodnikowe są lepsze od ww., ponieważ te ostatnie zanieczyszczają środowisko, są trudne do montażu na płytce drukowanej, kosztowne w recyklingu i potrzebują okresowej konserwacji. Ponadto, niektóre systemy wbudowane o małej mocy nadal wymagają impulsów o wysokim natężeniu prądu, na przykład do napędzania nadajników-odbiorników RF lub elementów wykonawczych, inżynierowie sprzętu zmuszeni są do używania zbyt dużych (w kwestii pojemności) baterii pastylkowych, ponieważ mogą one dostarczać odpowiednie poziomy prądu. Uważa się, że ślad węglowy omawianych tutaj akumulatorów jest od 200 do 1000 razy mniejszy w porównaniu z klasycznymi jednostkami.

  Mając to na uwadze, akumulatory ITEN nie muszą mieć tak dużej pojemności, ponieważ można je ładować z systemów wykorzystujących pozyskiwanie energii z otoczenia. Przedsiębiorstwo przedstawi autonomiczne rozwiązanie do monitorowania zasobów, prezentując swoje akumulatory na targach i konferencji ELECTRONICA w dniach 15-18 listopada 2022 roku. Całość będzie wyposażona w mikrokontroler z interfejsem Bluetooth Low Energy, czujniki, wewnętrzne ogniwo fotowoltaiczne marki DRACULA Technologies (technika LAYERR), a także — oczywiście — mikrobaterię SMD od ITEN o pojemności zaledwie 100 µAh. Ta wersja demonstracyjna może działać 24/7, wysyłając dane co 10 sekund w ciągu dnia i co 4 do 5 minut w nocy, a firma twierdzi, że do tego samego zadania wymagana byłaby bateria pastylkowa o pojemności 100 mAh.

  Półprzewodnikowe mikrobaterie SMD mogą być również używane w systemach śledzenia zasobów z BLE, znacznikach BLE, sygnalizatorach i rejestratorach danych z czujników, a także jako zapasowe źródło zasilania, aby utrzymać aktywność niektórych zegarów lub mikrokontrolerów albo wysyłać alerty konserwacyjne w przypadku awarii głównego. Istnieje również jedna dyrektywa europejska, która zaleca pozbycie się baterii jednorazowych we wszystkich projektach układów elektronicznych od roku 2030. Toteż możemy zacząć widywać ten nowy typ w coraz większej liczbie urządzeń różnych producentów.

  Tak wygląda mikrobateria o pojemności 100 mikroamperogodzin


  Firma najwyraźniej już sprzedaje swoje jednostki, moduły i zestawy ewaluacyjne SMD wykorzystujące akumulatory od 30 µAh do 500 µAh, a żeby zamówić próbki, trzeba by skontaktować się bezpośrednio z marką. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej ITEN oraz w komunikacie prasowym.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/11/14/100-uah-micro-battery/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11395 posts with rating 9630, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls