Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz symetryczny z buforem energii do zasilania przetwornika

nelik1987 22 Nov 2022 15:11 243 8
Optex
    nelik1987
    Level 31  
    Cześć, muszę wykonać zasilacz symetryczny do zasilania przetwornika LEM LA 55-P.

LEM potrzebuje zasilania symetrycznego +-15V, muszę to uzyskać z akumulatorów tak by zasilanie było nawet w przypadku awarii zasilania z sieci.

Mam już pomysł jak to zrobić, chciałem tylko potwierdzić czy dobrze myślę:

Zasilanie symetryczne chce wykonać na 2 przetwornicach step-up np; XL6009 z których wyjścia + i - połączę uzyskując punkt wspólny 0V. Pytanie czy tak można zrobić z tymi przetwornicami?
    Zasilanie przetwornic z 2 układów ładowania np TP4056, pytanie czy ten prosty układ ładowania pozwala na oddawanie energii podczas ładowania? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej tej informacji.
    Do tego 2 akumulatory 18650 no i zasilanie układu ładowania z 230VAC na np. 5VDC (przykładowo ładowarka od telefonu), tutaj znów pytanie czy potrzebuję jednej ładowarki czy 2 by odseparować te układu ładownia?
    Doda tylko, że ma to być układ na potrzeby jednego badania/pomiaru prowizorka nic do dłuższej pracy.
  • Optex
    LEDówki
    Level 38  
    Prr, ładowarka od telefonu, pisze o tym fachowiec. To tylko zasilacz 5V. TP4056 jest ładowarką, do której podłączasz zasilacz 5V i ładowany akumulator. Akumulator nie wie czy jest ładowany czy rozładowywany. TP4056 ogranicza prąd wyjściowy do jakiejś tam ustalonej wartości. Jeśli w czasie ładowania włączysz obciążenie, to część prądu z TP4056 trafi do obciążania, reszta może być prądem z baterii akumulatorów. Którego prądu będzie więcej zdecyduje napięcie źródła i opór wewnętrzny. Jeśli urządzenie pobiera 0,5A prądu i TP4056 oddaje 0,5A, to pewnie skutek będzie taki, że urządzenie będzie zasilane przez TP4056.
    W przypadku zasilaczy do laptopów jest podobnie - mogą pracować tylko z zasilaczem. Jeśli jest podłączona bateria, to prąd z zasilacza służy do zasilania laptopa i ładowania baterii akumulatorów. Nie ma sytuacji takiej, że bateria ładuje się i zasila laptop. W tym wypadku mogą być użyte inne układy, które są projektowane specjalnie do mieszanego zasilania odbiornika i ładowania baterii. TP4056 tylko oddaje prąd do czasu osiągnięcia przez akumulator lub baterię równoległą akumulatorów napięcia 4,2V.
    W tej prowizorce jest jeden słaby punkt - jak sobie poradzi XL od ujemnego napięcia z prądem wpływającym do wyjścia?
  • Optex
    nelik1987
    Level 31  
    nelik1987 wrote:
    zasilanie układu ładowania z 230VAC na np. 5VDC (przykładowo ładowarka od telefonu)

Jasna sprawa chodziło mi o zasilacz napięcia stałego np. 5V bez znaczenia czy to ładowarka USB czy inny zasilacz.

LEDówki wrote:
    W tej prowizorce jest jeden słaby punkt - jak sobie poradzi XL od ujemnego napięcia z prądem wpływającym do wyjścia?

Masz rację, o tym nie pomyślałem, zakładam, że sobie NIE poradzi jak to przemyślałem.

No to inny pomysł: jedna bateria, jeden układ TP4056 który to zasila przetwornicę np. XL6009 z ustawionym napięciem na wyjściu 30V. Tworząc dzielnik rezystancyjno-pojemnosciowy można by uzyskać sztuczne 0. Wydajność tego układu nie musi być duża bo zasilanie LEM'a to zaledwie 10-15mA.
    LEDówki
    Level 38  
    No to pewnie da się to ogarnąć wzmacniaczem operacyjnym? Ewentualnie diodami Zenera? Przy dzielniku oporowym musiałby płynąć prąd ok. 150mA żeby oddać 15mA do obciążenia a i tak by był problem ze stałością napięć. W sumie zamiast WO przy takich lichych prądach wystarczą stabilizatory 78L15 i 79L15. ewentualnie dzielone uzwojenie i te nieszczęsne diody Zenera jako stabilizatory parametryczne. To są tylko rozważania teoretyczne. Koledzy już pewnie ćwiczyli takie rozwiązania i mają wiedzę praktyczną, czy to się nada.
    cinepi
    Level 15  
    Może niekoniecznie trzeba iść w akumulatory litowo-jonowe. Można wykorzystać przetwornicę z symetrycznym wyjściem dającą +15 i -15V, np. DLC03A-15 z Meanwella. Napięcie wejściowe to 9-18V więc do zasilania można wykorzystać albo akumulator AGM, albo gotowy zasilacz buforowy 12V np. taki jak w centralach alarmowych. W ostateczności nawet stary akumulator samochodowy.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Przetwornic 5 na 2x15V jest dużo; https://www.tme.eu/pl/katalog/przetwornice-dc...499747%2C1895245%2C1499747%3B625%3A1854047%3B Do zasilania możesz nawet power banku użyć jeśli ma to być jednorazowe użycie.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Jeśli faktycznie działa od 3V to bezpośrednio do ogniwa Li-Ion (oczywiście poprzez bezpiecznik) a do ogniwa moduł ładowarki na TP.