Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka sterująca maszyny Starfish PnP z Raspberry Pi RP2040 i sterownikami silnika TMC2209

ghost666 23 Nov 2022 12:24 261 0
Altium Designer Computer Controls
 • Płytka sterująca maszyny Starfish PnP z Raspberry Pi RP2040 i sterownikami silnika TMC2209
  Pokazywano już projekty, w których mikrokontroler Raspberry Pi RP2040 wykorzystywany był w płytce sterującej drukarki 3D. Nie powinno, więc dziwić, że ta dwurdzeniowa jednostka znalazła się również w płytce sterującej maszyny Pick-and-Place (PnP) do rozmieszczania elementów na PCB podczas montażu automatycznego.

  Przygotowana przez Thea Flowers płyta Starfish wykorzystuje możliwości RP2040 do sterowania trzema sterownikami silnika Trinamic TMC2209, sterownikami MOSFET do obsługi pomp próżniowych DC, dwoma czujnikami próżni oraz oferuje łączność RS485, a także I²C odpowiednio dla podajników elementów i innych urządzeń peryferyjnych.

  Specyfikacje modułu Starfish:

  * Mikrokontroler — dwurdzeniowy ARM Cortex M0+ Raspberry Pi RP2040 taktowany do 133 MHz z 264 kB wbudowanej pamięci SRAM;
  * Pamięć masowa — Flash QSPI;
  * Sterowniki silników — 3x TMC2209 dla X, Y1 i Y2;
  * MOSFET — 2x MOSFET do sterowania dwoma pompami próżniowymi;
  * Sterowniki zaworów — 2x TI DRV120 — jednokanałowy przekaźnik do obsługi elektrozaworów i sterowniki do kontroli dwóch pneumatycznych zaworów elektromagnetycznych;
  * Sensory — 2x moduły czujników ciśnienia CFSensor XGZP6857D I²C;
  * Interfejs hosta – port urządzenia USB typu B;
  * Interfejs podajnika elementów — RS485 przez transceiver MAX3078E;
  * Rozszerzenie — interfejsy I²C dla dodatkowych elementów itp.;
  * Różne — przyciski Reset i Bootsel, dwie diody LED stanu;
  * Zasilanie: 24 V DC przez 2-pinowe złącze zaciskowe, bezpiecznik 3A wbudowany w układ;
  * Dodatkowe 2-pinowe złącze zaciskowe do łączenia z innymi płytami;
  * 2x wejścia 5V;
  * 2x wyjścia 5V.

  Płytka sterująca maszyny Starfish PnP z Raspberry Pi RP2040 i sterownikami silnika TMC2209


  Starfish Raspberry Pi RP2040 zostało początkowo przygotowane i przetestowane jako zamiennik dla płytki z STM32 z maszyny typu: „pick-and-place” (PnP) firmy Opulo, która jest zaprojektowana jako system open-source. Maszyna pokazana została powyżej. Płytka powinna działać również z innymi jednostkami. Jest ona urządzeniem typu open-source z plikami projektowymi sprzętu stworzonymi w KiCadzie, dostępnymi w repozytorium na GitHubie, a co najważniejsze, Thea opublikowała artykuł szczegółowo wyjaśniający koncept. Niestety nie udało się znaleźć żadnego dedykowanego oprogramowania układowego dla całości. Częściowym wyjaśnieniem tego stanu rzeczy może być komentarz na GitHubie od autorki projektu:

  Quote:
  Jellyfish i Starfish zostały stworzone do wewnętrznych zastosowań Winterbloom i nie mamy zasobów, aby zapewnić wsparcie. Chociaż mamy nadzieję, że to repozytorium zawiera przydatne szczegóły dla Ciebie, pamiętaj, że problemy, czy potrzeba zasięgnięcia określonych informacji mogą pozostać bez odpowiedzi lub mogą zostać zamknięte bez uzyskania akuratnych wskazówek.


  Wspomniany tutaj: „przypadek użycia wewnętrznego” prawdopodobnie oznacza montaż modułów syntezatorów i akcesoriów Winterbloom.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/11/18/starfish-pnp-machine-control-board-combines-raspberry-pi-rp2040-mcu-with-tmc2209-motor-drivers/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11395 posts with rating 9630, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls