Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MSI BTY-L77 (bq20z95) - Bateria MSI BTY-L77 kilka pytań

tplewa 23 Nov 2022 15:53 168 0
    tplewa
    Level 39  
    Witam,

Nijako że zabrałem się za reanimacje laptopa córki (MSI GT72VR 7RD) po zalaniu postanowiłem rozwiązać też problem padniętej baterii która jest mocno zakopana w środku i przyklejona do obudowy (laptop w zasadzie pracował na niej poniżej minuty). Baterii nie szło zakupić w PL (jedynie oferty to Chiny lub jakieś dziwne strony na których strach użyć karty kredytowej), więc postanowiłem wymienić ogniwa.

Ogniwa jak można było się spodziewać nadają się na śmietnik, więc zgrzałem nowy pakiet 3S3P tak jak w oryginale z tym że na nowych ogniwach większej pojemności (Samsung INR18650-35E). Sam pakiet został sprawdzony i naładowany na ładowarce z balanserem i podpięty do sterownika...

Bateria oparta na kontrolerze BQ20Z95 i tutaj pytanie czy ktoś ma może pełny opis wyprowadzeń. Właściwie poza żyłami zasilania (+ i -) ma cztery przewody sygnałowe (żółty, niebieski, szary, biały). Niestety przed zaklejeniem zidentyfikowałem na PCB tylko trzy sygnały, w zasadzie to jest bardziej pytanie z ciekawości :)

Na chwile obecną z tego co wiem to:

niebieski - SCL
    szary - SDA
    żółty - podpięty pod PRES (System/Host present input)

natomiast nie zidentyfikowałem za co odpowiada przewód biały - może ktoś ma informacje ?

Bateria po złożeniu podaje napięcie na wyjścia zasilania dopiero po zainicjowaniu przez laptopa...

No i tutaj jak było można się spodziewać trzeba będzie zresetować bq20z95 i zapewne zmienić jej dane Chemistry - dla zastosowanych ogniw Samsunga jest kilka Chem ID 2123, 2162, 2361. O ile się nie mylę powinno się wybrać Chem ID z najniższym DOD error...

Choć i tak jest o dziwo lepiej niż było gdyż przynajmniej to co pokazuje BaterryMon pojemność aktualna okolice 5000mAh i pojemność zaprojektowana okolice 7000mAh - to trochę dziwne bo oryginalnie bateria opisana jest jako 7500mAh/83.25Wh... Laptop obecnie bez obciążenia pracuje na niej około 70-80 minut (orientacyjnie bo dokładnie nie mierzyłem).

Kolejny problem to niestety okazało się że również układy CP2112 do zbudowania interfejsu pod Be2Works to dostępność tylko Chiny (nie sprawdziłem tego wcześniej liczyłem przed zabraniem się za baterię że kupię bez problemu w PL). Zamówiłem profilaktycznie na przyszłość - jednak będą dopiero znając życie w grudniu. Ten sam problem ze zdobyciem TUSB3210 - aby zrobić interfejs od TI...
    Natomiast dziecko już się dopytuje kiedy będzie laptop (sama naprawa, a właściwie zamówienie części do naprawy już trochę czasu zabrało).

Postanowiłem więc że jak zwykle trzeba rozwiązać to w jakiś inny sposób, poczytałem dokumentacje od TI oraz trochę pobawiłem się w Reverse Engineering komercyjnej wersji Be2Works (trzeba przyznać że Ruscy nieźle się nakombinowali by to zabezpieczyć :cunning: ). Coś już tam wiem i w sumie chyba zabiorę się za budowę własnego mostka USB na SMBUS na płytce Nucleo (STM32)... Z tym że po analizie trochę jest do napisania i w zasadzie pod jedną baterie to ostateczność.

Więc tutaj pytanie czy ktoś jest może z Warszawy kto jest w stanie pomóc w przeprogramowaniu kontrolera, niestety wysyłka raczej odpada bo bateria jest już wklejona w złożonego laptopa :) Oczywiście tutaj odpłatnie (ile tam będzie trzeba - nie szukam tutaj oszczędności), sam rozumiem że praca kosztuje bo mam w tym momencie trochę komercyjnych projektów "na tapecie" i wolę zamiast marnować czas komuś normalnie zapłacić.

Ewentualnie jak nie to może ktoś podzieli się jakimiś informacjami odnośnie bq20z95 od strony praktycznej na co zwracać uwagę przy zmianie pojemności baterii i jej resecie. To co jest w dokumentacji znam, ale dokumentacja dokumentacją - a świat realny światem realnym (nawet patrząc na pytania/problemy odnośnie tego kontrolera na stronach TI). Dlatego wolę zapytać kogoś kto ma z tym praktykę niż wynajdować koło na nowo. Niestety to jest pierwsza bateria za którą się zabrałem, wcześniej nie było jakoś potrzeby - ot zawsze udawało się gdzieś dorwać oryginalną...

btw wiem że tematy baterii to niestety w większości tematy komercyjne ;) i może nie być chęci podzielenia się informacją. Tutaj mogę się też czymś odwdzięczyć - np. tym co podejrzałem w sofcie Be2Works :cunning: