Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi)

imperratorr 23 Nov 2022 22:37 180 3
    imperratorr
    Level 8  
    Witam,

szukam pomocy w doborze routera stacjonarnego LTE. Nie chciałbym przeznaczyć na niego więcej niż 1000 zł, oczywiście im mniej tym lepiej. Mieszkam na wsi, gdzie zasięg LTE z każdej wieży jest bardzo słaby, z wyjątkiem jednej - Play LTE1800. Mam do niej w linii prostej jakieś 1,3 km według mapy. Po drodze są jakieś drzewa, ale widzę ją z okna. Maksymalna prędkość jaką uzyskałem to jakieś 60 mb/s, średnio to ok. 20-30 mb/s, ale te wartości mocno skaczą na telefonie i czasem zrywa. Używam internetu po wifi, nie kablu, więc zależy mi, aby router miał dobre anteny do wifi + dużo bardziej interesuje mnie stabilne, nierozłączające połączenie, niż dodatkowa prędkość (obecnie mam 4mb/s na kablu). Od routera do laptopa odbierającego internet będzie jakieś 5 metrów + 2 pary drzwi. Karty LTE jeszcze nie mam, ale będzie to coś z grupy Play/Virgin/Vikings - nic innego z tej wieży nie odbiorę. Dodatkowej anteny poza domem nie mam jak zamontować.
    W rankingach polecających najczęściej pojawia się TP-Link MR6400, ale z tego co doczytałem to nie ma zewnętrznych anten WiFi, przez co prędkość wraz z odległością od routera szybko spada.

To ten maszt Play:
    http://beta.btsearch.pl/bts/?query=marsza%C5%82ki

Poniżej pomiary robione na telefonie przy oknie w miejscu, w którym chcę postawić router (nie znam się za bardzo, więc dodaję wszystko):

Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi) Pomoc z doborem routera LTE (do WiFi)
    imperratorr
    Level 8  
    Skoro nikt nic to może ktoś wie czy ten Huawei B535-232 będzie dobry, czy jest coś lepszego tak do ok. 1000zł przy moim internecie LTE na wsi i prędkościach (do korzystania z internetu na wifi)? Ewentualnie jakieś anteny dokupić do tego jak idzie. Widziałem, że sporo osób go polecało:
    https://www.morele.net/router-huawei-b535-232-6337815/
    matek451
    Level 43  
    Stacja bazowa PLAY Marszałki została uruchomiona 1.06.2022 , na razie działa na LTE1800. Docelowo ma działać w agregacji LTE2100+1800+800, na tym oknie masz słabe parametry sygnału ale dobry SINR. Oczywiście MR6400 się nie nadaje, rankingi są bez żadnego znaczenia , tak samo jak opinie o B535-232. Po prostu 99% uzytkowników mobilnego nie ma pojęcia o tym internecie i sprzęcie do niego.
    B535-232 to wart z 200-250 zł router z agregacją 2 pasm LTE w modulacji QAM256, nie wart zakupu. Docelowo do PLAY router z 2 CC CA ale w modulacji QAM256 za około 400-500 zł. Ewentualnie skoro nie chcesz korzystać z anten zew. to MF286D, z agregacją 3 pasm LTE w QAM256.
    Powystawowe ze skandynawskim softem za 300 zł, to najlepszy router w relacji cena do możliwości gdy korzystamy z internetu mobilnego bez anteny zew.
    imperratorr
    Level 8  
    matek451 wrote:
    Docelowo do PLAY router z 2 CC CA ale w modulacji QAM256 za około 400-500 zł.

W sensie taki router byłby lepszy niż ten MF286D ale droższy, czy musi on mieć antenę montowaną poza domem, by być wartym kupna? Bo jak tylko droższy to mogę dopłacić, zależy mi głównie na jakości połączenia po wifi. No i na początek chciałem kupić kartę bez długoterminowej umowy od Virgin lub Vikings dla testu, ale oni biorą od Play infrastrukturę, więc nie wiem czy ma to znaczenie przy wyborze routera.

matek451 wrote:
    Ewentualnie skoro nie chcesz korzystać z anten zew. to MF286D, z agregacją 3 pasm LTE w QAM256.

Warto do tego routera dokupić jakieś dokręcane anteny przy takich parametrach jakie mam, czy raczej niewiele to da? I ogólnie ten router ma wewnętrzne anteny wifi z tego co czytam, nie będzie miał problemu ze spadkiem prędkości/stabilności na odległości ok. 6-7 metrów, gdzie po drodze są dwie ściany/ściana + drzwi?

matek451 wrote:
    Powystawowe ze skandynawskim softem za 300 zł, to najlepszy router w relacji cena do możliwości gdy korzystamy z internetu mobilnego bez anteny zew.

Na allegro i paru stronach są powystawowe, czyli podejrzewam, że używane i zwrócone po skończeniu umowy ale nie wiem, czy to jest skandynawski soft (nie znam się). Bezpiecznie takie kupować, czy lepiej kupić nowe za 500zł ze sklepu Orange/Tmobile itd.? Taki router jest ustawiany przez każdego operatora pod siebie, czy działa uniwersalnie bez skomplikowanej konfiguracji, bez względu od kogo kupię?