Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co skrywa przed Tob± nakładka ColorOS 12? 10 funkcji, o których możesz nie wiedzieć

magic9 24 Nov 2022 06:40 2421 28
Optex
    magic9
    Editor
    Podczas codziennego korzystania ze smartfona nie zastanawiamy się nad jego wszystkimi możliwo¶ciami i najczę¶ciej używamy podstawowych funkcji. Systemy operacyjne skrywaj± jednak wiele ciekawostek, o których warto wiedzieć, ponieważ mog± nie tylko usprawnić nasz± pracę, ale też przyczynić się do tego, że będziemy bezpieczniejsi w sieci. Niektórzy producenci oferuj± swoje autorskie nakładki systemowe. Dzisiaj na warsztat weĽmiemy smartfon z systemem ColorOS, czyli urz±dzenie od OPPO. Przygotowali¶my mini poradnik, w którym znajdziesz 10 ukrytych funkcji dostępnych w nakładce systemowej ColorOS 12.

Na co dzień nie sprawdzamy wszystkich możliwo¶ci dostępnych w smartfonie, a korzystamy tylko z takich opcji, które pozwol± nam na podstawowe jego użytkowanie. A szkoda, bo producenci rozwijaj±c swoje autorskie nakładki systemowe, udostępniaj± użytkownikom nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim bardzo przydatne funkcje. Niektóre dotycz± bezpieczeństwa ? wiedza o nich może być przydatna zwłaszcza teraz, w okresie przed¶wi±tecznych zakupów, gdy w sieci swoj± aktywno¶ć wzmogli e-przestępcy gotowi wykra¶ć wrażliwe dane czy ukra¶ć pieni±dze. Inne maj± nam ułatwić codzienne życie, jak na przykład funkcja gestów w powietrzu czy szybkie synchronizowanie smartfona z laptopem. OPPO udostępnia użytkownikom swoj± autorsk± nakładkę ColorOS opieraj±c± się na Androidzie. Jej najnowsza odsłona ColorOS 12 jest dostępna m.in. w modelach serii Reno7, które debiutowały w tym roku w Polsce. Co j± wyróżnia? Wydajno¶ć, płynno¶ć, intuicyjno¶ć, zwiększona ochrona prywatno¶ci oraz funkcje systemowe, które po prostu warto znać. Zebrali¶my 10 z nich, które według nas s± najciekawsze.

Co skrywa przed Tob± nakładka ColorOS 12? 10 funkcji, o których możesz nie wiedzieć

10 funkcji ColorOS 12, o których mogłe¶ nie wiedzieć

1. Prywatny Sejf. Pozwala zachować wszystkie pliki w taki sposób, aby były one niedostępne dla innych osób. Funkcja będzie wymagała dostępu do kodu prywatno¶ci, żeby móc zablokować zdjęcia, filmy, dokumenty i inne pliki. Wystarczy, że przed rozpoczęciem procesu, powi±żesz swój adres e-mail lub skonfigurujesz pytania zabezpieczaj±ce.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Prywatno¶ć -> Prywatny sejf -> Ustaw hasło.

2. Ochrona przed podgl±daniem powiadomień. Funkcja ma za zadanie ukrywać tre¶ć powiadomień, gdy wykryje, że kto¶ obcy spogl±da na nasz telefon. Ten bezpieczny interfejs uzyskał certyfikaty organizacji: ePrivacy, ISO i TrustArc ? dotycz±ce protokołów zabezpieczenia danych.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Pasek powiadomień i stanu -> Inteligentne ukrywanie powiadomień.

3. Blokada aplikacji. Je¶li będziesz chciał zwiększyć swoj± prywatno¶ć w telefonie, możesz zaszyfrować dostęp do wybranych aplikacji hasłem. Możesz dodatkowo ukryć ikony i powiadomienia aplikacji tak, aby były one widoczne dopiero po wpisaniu specjalnego kodu dostępu.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Prywatno¶ć -> Blokada aplikacji.

Co skrywa przed Tob± nakładka ColorOS 12? 10 funkcji, o których możesz nie wiedzieć Co skrywa przed Tob± nakładka ColorOS 12? 10 funkcji, o których możesz nie wiedzieć

4. Klonowanie systemu. Funkcja umożliwia sklonowanie systemu w celu stworzenia osobnej przestrzeni do pracy czy nauki. Pomiędzy systemami przeł±czysz się za pomoc± oddzielnego hasła lub odcisku palca. Korzystaj±c z tej opcji, możesz mieć dwa konta na Facebooku, dwa konta Google, dwie kolekcje zdjęć czy dwie historie przegl±dania. W ustawieniach oryginalnej wersji systemu możesz ukryć dostęp do sklonowanego systemu. Dzięki temu, nikt oprócz Ciebie nie będzie wiedział o jego istnieniu.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Prywatno¶ć -> Klonowanie systemu.

Co skrywa przed Tob± nakładka ColorOS 12? 10 funkcji, o których możesz nie wiedzieć Co skrywa przed Tob± nakładka ColorOS 12? 10 funkcji, o których możesz nie wiedzieć

5. Ochrona płatno¶ci. Funkcja ta pozwala na automatyczne zabezpieczenie systemu płatno¶ci, dzięki czemu Twoja własno¶ć osobista jest chroniona. Ochrona płatno¶ci zabezpiecza przed nieuprawnionymi zmianami oprogramowania systemowego oraz nieuprawnionym transferem danych przez USB. Sprawdzanie systemu płatno¶ci obejmuje kontrolę bezpieczeństwa systemu, kodu weryfikacyjnego oraz aplikacji.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Bezpieczeństwo urz±dzenia -> Ochrona płatno¶ci.

6. Bezpieczna klawiatura. Podczas wprowadzania danych wrażliwych, system automatycznie przeł±czy się na tę funkcję. Klawiatura ta nie rejestruje wprowadzanych danych, nie ł±czy się z sieci± oraz nie wy¶wietla podpowiedzi. Wył±czona jest również możliwo¶ć robienia zrzutów ekranu. Dzięki temu potencjalny złodziej będzie miał znacznie utrudniony dostęp do Twoich ¶rodków.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Ustawienia dodatkowe -> Klawiatura i metoda wprowadzania -> Użyj bezpiecznej klawiatury podczas wprowadzania hasła.

7. Inteligentny pasek boczny. Umożliwia on szybkie przeł±czanie się między aplikacjami, odpowiadanie na wiadomo¶ci, a nawet nagrywanie lub zrobienie zrzutu ekranu. Po uruchomieniu funkcji po prawej stronie pojawi się biały pasek. Wystarczy go tylko przesun±ć w lewo, aby wy¶wietlić zawarto¶ć. Je¶li zechcesz zmienić jego położenie, trzeba przesun±ć go do ¶rodka ekranu i chwilę przytrzymać.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Funkcje specjalne -> Inteligentny pasek boczny.

8. Uproszczone gesty. Funkcja ta pozwoli Ci m.in. odbierać i wyciszać poł±czenia telefoniczne oraz zarz±dzać aplikacjami za pomoc± gestów dłoni, bez dotykania ekranu. Korzystaj±c z tej funkcji, możesz na przykład:
    ? robić zrzuty ekranu na cztery sposoby. Jedn± z możliwo¶ci jest naci¶nięcie przycisku zasilania i gło¶no¶ci. Gdy już zrobisz zrzut ekranu, pojawi się opcja wykonania długiego zrzutu ekranu, który wykonasz poprzez przesunięcie palcem po ekranie zgodnie z instrukcjami. Możesz również użyć trzech palców i przesun±ć nimi po ekranie wywołuj±c w ten sposób ?Zrzut ekranu?.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Przybory -> Gesty i ruchy.

? na wył±czonym ekranie rysować różne gesty. Za pomoc± gestu w kształcie litery ?V? uruchomisz latarkę, litery ?O? aparat, a rysuj±c symbole ?? i ?II? sterować muzyk±.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Przybory -> Gesty i ruchy -> Gesty przy wył±czonym ekranie.

Co skrywa przed Tob± nakładka ColorOS 12? 10 funkcji, o których możesz nie wiedziećCo skrywa przed Tob± nakładka ColorOS 12? 10 funkcji, o których możesz nie wiedzieć

9. Tryb intensywnego oszczędzania energii. Funkcja umożliwia wybór 6 aplikacji, z których skorzystasz, aby cieszyć się dłuższym czasem działania smartfona. 5% naładowania pozwoli na działanie nawet do 15 godzin! Opcja ta może okazać się szczególnie przydatna w momencie, kiedy zapomniałe¶ ładowarki, podróżujesz służbowo lub masz zamiar spędzić cał± noc poza domem.
    Uruchamianie: Ustawienia -> Bateria -> Tryb intensywnego oszczędzania energii.

10. Multiscreen connect. Funkcja przyda się tym osobom, które równocze¶nie korzystaj± z telefonu i komputera z systemem Windows podczas pracy. Pozwala ona na zsynchronizowanie zawarto¶ci telefonu z komputerem, a dzięki temu można z łatwo¶ci± zarz±dzać plikami, powiadomieniami oraz innymi czynno¶ciami między dwoma urz±dzeniami. Wystarczy, że przeniesiesz plik z jednego urz±dzenia na drugie za pomoc± funkcji ?Kopiuj/Wklej? lub podczas przeci±gania i upuszczania ikon, a następnie plik zapisany w telefonie będziesz mógł edytować na komputerze. Funkcja jest dostępna na komputerach z systemem Windows oraz tylko po ¶ci±gnięciu aplikacji dostępnej na stronie.

Daj znać w komentarzu, je¶li chciałby¶ dowiedzieć się, jakie jeszcze ciekawe funkcje możesz znaleĽć w smartfonach z system ColorOS 12. Sam korzystasz z jakiej¶ ciekawej funkcji? Czekamy na info.

[Artykuł sponsorowany]
  • Optex
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ColorOS12 to syf. Jak kto¶ ma jeszcze 11 to nie uaktualniać.
  • Optex
    Karaczan
    Level 41  
    Każda nakładka ma plusy i minusy.
    Z ColorOS nie miałem dłuższej styczno¶ci, jak i z mark± OPPO.
    Znajomy ma, chwali sobie. Ja chwilę się tym telefonem pobawiłem, też nie widzę jaki¶ "syfiastych" minusów.

Osobi¶cie lubię nakładkę MIUI, od Xiaomi. A też wiele osób na niej psy wiesza.
    Ładna, praktyczna, jaki¶ większych bugów nie spotkałem.

Z reszt± bugi ma nawet One UI Samsunga, jak i "czysty" Android z telefonów Pixel...
    Matheu
    Level 23  
    Nakładka - na co?
    Zapewne chodzi o system operacyjny.
    W kompie?
    w komórce?
    Jaki system?
    iOS? Android? a może Windows?

Domy¶lamy się po przeczytaniu (parunastu zdań)
    To jest forum Techniczne.
    Mamy się domy¶lać???

Propozycja tytułu: :)
    ColorOS 12, nakładka na system Android. 10 funkcji, o których możesz nie wiedzieć
    pozdrówka - MaciekM
    leonov
    Level 42  
    Karaczan wrote:
    Osobi¶cie lubię nakładkę MIUI, od Xiaomi. A też wiele osób na niej psy wiesza.
    Mam i używam, i "psa powieszę", niech mi jaki¶ "inżynier" wytłumaczy, jak można ustawienia dĽwięku SMS tak "zaszyć" w ustawieniach ??? Dla każdego "normalnego" człowieka to powinno być w ... ustawienia > dĽwięki! Ewentualnie w aplikacji SMS>Ustawienia. A gdzie jest ??? Aplikacje>Zarz±dzanie> SMS> Powiadomienia>Powiadomienia SMS> DĽwięk> NO GENIALNE !!!
    gregor124
    Level 3  
    Znajoma "używa" wersji v11.1 (Oppo A9 2020).Skożystam z okazji i zapytam czy kto¶ wie jak wył±czyć zbyteczne komunikaty w rodzaju "Your mobile is in best condition" które co jaki¶ czas pojawiaj± się na ekranie i skutecznie przesłaniaj± przez kilka minut widok np.klawiatury podczas pisania.
    tzok
    Moderator of Cars
    Mam, fajny, szkoda tylko że w wersji dla EU został pozbawiony funkcji automatycznego rejestrowania poł±czeń głosowej (która była wbudowana w dialer). Moim zdaniem to jedna z najbardziej przydatnych funkcji smartfona. Wychodzi na to, że najłatwiej j± odblokować w... One UI, poprzez zmianę regionu z menu serwisowego, ale z kolei mog± być problemy z Google Pay, podobnie zreszt± jak po roocie, który na Androidzie 12 jest praktycznie niewykonalny :( Poprzednio miałem Android 8 z rootem i Magiskiem, ale to była wieczna zabawa w kotka i myszkę, żeby utrzymać działanie aplikacji bankowych i płatno¶ci zbliżeniowych.

W Androidzie 12 jest co¶ takiego jak Prywatny DNS, polecam wł±czyć i ustawić sobie dns.adguard.com, dzięki temu AdAway staje się zbędny (a bez roota i tak ma bardzo ograniczon± funkcjonalno¶ć, do tego potrafi zablokować MMSy).

Jedynie na YouTube nie znalazłem żadnego rozwi±zania i pozostało mi kupić premium :( Vanced nie działa bez roota, a i tak został "ubity".
    Karaczan
    Level 41  
    tzok wrote:
    podobnie zreszt± jak po roocie, który na Androidzie 12 jest praktycznie niewykonalny

Eeee, nieprawda ;)
    Do appek bankowych jest SafetyNetFix. I wszystko bangla wtedy elegancko.
    Nie wiem o jakich problemach odno¶nie roota mówisz.
    tzok
    Moderator of Cars
    Miałem SafetNetFix i powiem Ci że tak ¶rednio, bo niektóre aplikacje wci±ż wykrywały roota, albo wył±czały np. płatno¶ci zbliżeniowe "ze względów bezpieczeństwa".
    Karaczan
    Level 41  
    Robimy offtop ale trudno ;)

Najnowszy Magisk, 25.2.
    W ustawieniach Magisk wł±czyć Zygisk.
    I SafetyNet powinien ¶migać.

Jak nie to w opcjach Magiska masz jeszcze opcję Wymu¶ listę Odmów.
    Wtedy w Ustaw listę Odmów wrzuć appki które robi± problem.

Testowane z GPay, mBankiem, IKO PKO. Żadna nie robiła problemów.

No i najnowszy SafetyNetFix, 2.3.1
    tzok
    Moderator of Cars
    Tak miałem zrobione i jednak od czasu do czasu GPay potrafił zobaczyć roota i się wysypać. Aplikacja Getinu zawsze roota widziała ale działała. Tak czy inaczej na ColorOS 12 nie ma solucji na roota, ba tu nawet bootloadera się nie odblokuje.
    SP5IT
    tzok wrote:
    Jedynie na YouTube nie znalazłem żadnego rozwi±zania
    https://newpipe.net/

Do wywalania bloatware proponuję https://adbappcontrol.com/en/
    Root niepotrzebny.
    tzok
    Moderator of Cars
    O ile wiem NewPipe nie obsługuje logowania na własny profil YouTube. Jest co prawda ReVanced Manager, ale na razie to wczesna beta. Root był mi w zasadzie potrzebny dla YouTube Vanced, AdAway i ACR (unchained).
    Karaczan
    Level 41  
    Vanced działa bez roota!
    Nawet na rootowanych fonach używam go w trybie nonroot, bo wygodniej ;)
    SP5IT
    tzok wrote:
    AdAway
    www.blokada.org i root nie potrzebny
    tzok
    Moderator of Cars
    SP5IT wrote:
    www.blokada.org i root nie potrzebny
    Mniej więcej to samo co dns.adguard.com, ale to tylko cze¶ć funkcjonalno¶ci AdAway - reklam w apkach nie wycina.

Jedynym problemem bez roota pozostaje automatyczne nagrywanie rozmów... tu jest tylko Cube ACR i nagrywanie z mikrofonu. Jako¶ tam działa, ale jest płatne (abonament!).
    blahfff
    Level 39  
    tzok wrote:
    Mniej więcej to samo co dns.adguard.com, ale to tylko cze¶ć funkcjonalno¶ci AdAway - reklam w apkach nie wycina.

Oczywiscie, ze reklamy w aplikacjach rowniez wycina bo dziala dokladnie na tej samej zasadzie. Wszystko kwestsia tego czy dany host znajduje sie na liscie. Sama Blokada z kolei jest strasznie slamazarna (z wersji na wersje stawala sie coraz gorsza), i sprawniej od tego dziala np personalDNSFilter.
    Jarzabek666
    Level 37  
    To ty jeszcze masz obawy o prywatno¶ć?
    rezydent1
    Level 14  
    tzok wrote:
    Mam, fajny, szkoda tylko że w wersji dla EU został pozbawiony funkcji automatycznego rejestrowania poł±czeń głosowej (która była wbudowana w dialer). Moim zdaniem to jedna z najbardziej przydatnych funkcji smartfona. Wychodzi na to, że najłatwiej j± odblokować w... One UI

nic nie musisz odblokowywać,ja mam wersję na chiny i oceanie, tam jest nagrywanie rozmów bez żadnych nakładek = oczywi¶cie wszystko mam po polsku, chodzi o to że google zablokowało możliwo¶ć nagrywania rozmów.
    tzok
    Moderator of Cars
    rezydent1 wrote:
    nic nie musisz odblokowywać,ja mam wersję na chiny i oceanie, tam jest nagrywanie rozmów bez żadnych nakładek
    No tak, ale w EU nie kupisz wersji azjatyckiej. W przypadku Samsungów, da się to stosunkowo łatwo przestawić, w OPPO/RealME nie ma tak łatwo.
    OPservator
    Level 35  
    tzok wrote:
    W przypadku Samsungów, da się to stosunkowo łatwo przestawić

Pode¶lij na PW link jak w Samsungu bez roota nagrywać rozmowy, bo umieram z ciekawo¶ci :D
    nemo333
    Level 30  
    Instalujesz system na jeden z regionów, które maj± obsługę nagrywania. Ja np zastosowałem SEK - Ukraina.
    Minusem tego zabiegu jest fakt, że nie mam dostępnej funkcji Hija, czyli informacje o spamie albo firmach, ale zamiast tego można używać aplikacji Odebrać telefon? z o¶miornic±.

W S21 FE na Androidzie 13 można zmienić CSC bez problemów za darmo z użyciem SamFw FRP Tool - https://samfw.com/blog/samfw-frp-tool-1-0-remove-samsung-frp-one-click
    Karol966
    Level 30  
    rezydent1 wrote:
    hodzi o to że google zablokowało możliwo¶ć nagrywania rozmów.
    Hmm, a czemu to zrobili wiadomo? No i dalej id±c jak sobie teraz z tym poradzić nie zmieniaj±c regionu?

SP5IT wrote:
    ColorOS12 to syf. Jak kto¶ ma jeszcze 11 to nie uaktualniać.
    Super, a co¶ konkretnego? Rozwiń proszę. Mam i nie zauważyłem nawet jaki¶ szczególnych zmian (może kilka ikonek się zmieniło).

W temacie OPPO/ColorOS mam 2 pytania:
    1) Mam smartTV philips i przestał mi sie udostepniać ekran po wifi/ kiedy¶ to działało ale zastanawiam się czy aby nie działało na P9 lite a po zmianie na Oppo Reno 5 5G działało przez jakis czas a teraz momentalnie zrywa poł±czenie.

2) Pierdoła ale zastanawiam się czy da się jako¶ ustawić dłuższe kolorowe powiadomienia na bokach ekranu? Ładne to jest ale takie kilka sekund czasami prędzej znika niż człowiek oderwie wzrok od lutownicy.
    tzok
    Moderator of Cars
    Karol966 wrote:
    Hmm, a czemu to zrobili wiadomo? No i dalej id±c jak sobie teraz z tym poradzić nie zmieniaj±c regionu?
    Gdyż podobno w niektórych krajach UE jest to nielegalne (jak sprawdzałem, to w bardzo niewielu w UE), oraz GDPR zabrania taki praktyk. Sęk w tym, że GDPR nie dotyczy osób fizycznych. Jako osoba fizyczna mam prawo do nagrywania każdej rozmowy telefonicznej w której uczestniczę (nie ważne czy to ja zainicjowałem poł±czenie, czy było to poł±czenie przychodz±ce), bez konieczno¶ci informowania o tym pozostałych uczestników rozmowy. Oczywi¶cie odrębn± kwesti± jest publikowanie takich nagrań.
    OPservator
    Level 35  
    tzok wrote:
    Jako osoba fizyczna mam prawo do nagrywania każdej rozmowy telefonicznej w której uczestniczę (nie ważne czy to ja zainicjowałem poł±czenie, czy było to poł±czenie przychodz±ce), bez konieczno¶ci informowania o tym pozostałych uczestników rozmowy. Oczywi¶cie odrębn± kwesti± jest publikowanie takich nagrań.

A jak ma to się do rozmów służbowych? Rozmowy z przełożonymi też można nagrywać bez informowania ich o tym? :P
    tzok
    Moderator of Cars
    Jako osoba fizyczna, korzystaj±ca z prywatnego (numeru) telefonu - jak najbardziej. Natomiast telefon (a wła¶ciwie numer telefonu) służbowy jest własno¶ci± firmy i jego dotycz± regulacje i ograniczenia zawarte w GDPR, zatem jest obowi±zek informowania o nagrywaniu głosu oraz wszelkie ograniczenia zwi±zane z gromadzeniem i przetwarzaniem danych osobowych.
    andrzejlisek
    Level 29  
    Już 20 lat temu (kiedy zaczynałem przygodę z internetem i program Gadu-Gadu był u szczytu popularno¶ci), kiedy ja byłem nastolatkiem, dla którego cała "informatyka" to było granie w gry, pisanie w Wordzie i Excelu, malowanie w Paincie i ewentualnie jakie¶ tam drobne programowanie dla DOS, już wtedy zauważyłem pewn± sprawę, której nikt z programistów Androida czy nakładek na niego aż do dzisiaj nie zauważył i nie zaimplementował.

Rzecz opisuje ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=O5IewOO6IOM

Jak widać, wymy¶liłem bardzo prosty algorytm, który by zastosować do wszelkich wyskakuj±cych i hałasuj±cych powiadomień ze wszystkich aplikacji (i to niezależnie od aplikacji). Jednak najłatwiej jest zademonstrować na czym¶ przypominaj±cym czat.

Sam pomysł przyszedł mi nieraz w czasie, kiedy telefon co chwilę i niepotrzebnie wydawał dĽwięk. Albo kto¶ co¶ napisał, a po chwili okaże się, że pisze dalej.

Już w czasach Gadu-Gadu obiegała mnie my¶l, że gdybym to ja był wła¶cicielem tego programu, to bym już dawno to zaimplementował. Podobnie mogę powiedzieć o Messengerze, WhatsApp i samym Androidzie. Jak widać, paradoks polega na tym, że nikt z programistów Androida i apek do czatu nie zauważył tego do¶ć irytuj±cego problemu, tym bardziej, nie kwapi się, żeby zaimplementować ten prosty algorytm. Jeżeli jednak kto¶ zaimplementuje takie co¶ w której¶ nakładce do Androida, to od razu bym chciał tak±.
    tzok
    Moderator of Cars
    Kto¶ wpadł i jest to dostępne gdzie¶ od Androida 7, nazywa się powiadomienia zgrupowane, ale programista apki musi chcieć tego użyć. Niekiedy jest też "odwrotny" mechanizm, blokuj±cy kolenie powiadomienia, które pojawiaj± się jedno po drugim.