Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ethernet jednoparowy: bezproblemowa i zrównoważona łączność typu end-to-end

ghost666 27 Nov 2022 18:10 411 0
 • Ethernet jednoparowy: bezproblemowa i zrównoważona łączność typu end-to-end
  Firma Binder, wiodący dostawca przemysłowych złączy okrągłych, często opracowuje solidne i ekonomiczne rozwiązania w zakresie łączności. Teraz proponuje system złącz do stosowania w jednoparowych sieciach Ethernet (SPE). Zminiaturyzowane złącza przemysłowe serii 808 są wyposażone w blokadę śrubową. Wspierają transmisję danych i energii elektrycznej w przyszłościowych rozwiązaniach automatyki zgodnie ze standardem SPE. Dzięki sprawdzonej i kompaktowej konstrukcji M8 można je też z powodzeniem zintegrować z obudowami standardowej technologii czujników.

  Ethernet w automatyce przemysłowej i procesowej

  Technologia automatyki przemysłowej przechodzi od architektur hierarchicznych do zdecentralizowanych, które oferują wyższą wydajność i większe bezpieczeństwo sieci firm produkcyjnych. Decentralizacja zwielokrotnia liczbę podłączonych urządzeń w terenie, co również stwarza wzmożone zapotrzebowanie na interfejsy. Zdecentralizowane komponenty automatyki — tj. czujniki, siłowniki, sterowniki, bramy i komputery wbudowane lub brzegowe — podlegają surowym wymogom w zakresie miniaturyzacji i, co jest szczególnie ważne obecnie, sprawności energetycznej. Jeśli chodzi o technologię połączeń elektrycznych, znajduje to odzwierciedlenie w kryteriach projektowych, takich jak kompaktowa konstrukcja, wytrzymałość mechaniczna, niezawodność i integralność sygnału.

  Inną cechą przyszłych rozwiązań produkcyjnych jest komunikacja typu end-to-end. Wraz z rozwojem Przemysłu 4.0, Ethernet przemysłowy wkracza w tradycyjne fazy automatyzacji i zapewnia bezproblemową transmisję danych typu end-to-end z czujnika na pułapie pola przez poziomy sterowania i obsługi w chmurze. Ta ciągłość umożliwia użytkownikom dostęp do zasobów urządzenia w czasie rzeczywistym, oprócz danych procesowych, a także na wykorzystanie ich do planowania produkcji, sterowania i celem analizy.

  SPE: koncentracja na kosztach i zasobach

  Z jednej strony cyfryzacja, decentralizacja i bezproblemowa transmisja zasobów napędzają popyt na nowe złącza. Z innej perspektywy zaostrzają się wymagania dotyczące funkcjonalności i właściwości produktu. Ekonomia rozwiązań łączności, mierzona zarówno pod względem materiałów i energii, jak i prac instalacyjnych, staje się jeszcze bardziej istotna. Ethernet jednoparowy umożliwia tworzenie wydajnych i ekonomicznych systemów okablowania komponentów obiektowych przy użyciu tylko jednej pary przewodu. Technologia ta oznacza zatem opłacalne, zrównoważone tworzenie sieci.

  Metoda okablowania przyjęta została już w inżynierii motoryzacyjnej i ma potencjał, aby sprostać wymaganiom wielu zastosowań również w automatyce przemysłowej. W zależności od odległości, urządzenia z gigabitową szybkością transmisji mogą być integrowane z sieciami Ethernet za pomocą jednej pary przewodów. Linia Power over Data Line (PoDL) może być używana do zasilania oprzyrządowania za pośrednictwem tej samej pary kabli. Oprócz czujników i elementów wykonawczych podłączone w ten sposób mogą być również systemy oparte na kamerach. „SPE bez wątpienia wejdzie do istniejącej infrastruktury”, powiedział Dieter Sandula, menedżer w firmie Binder. „Ten rodzaj transmisji danych może prowadzić do powstania bardziej zrównoważonych systemów, które poprawiają efektywność kosztową w automatyzacji. Ponadto zmniejszone zużycie zasobów w produkcji i przetwarzaniu ostatecznie przynosi korzyść również dla środowiska”.

  Projekt zgodny z normą IEC

  Binder opracowuje obecnie produkty spełniające normy IEC 63171-5 i 63171-6 dla Ethernetu jednoparowego. Regulacje określają wymiary fizyczne, a także właściwości mechaniczne, elektryczne i transmisyjne. Tudzież wymagania środowiskowe, specyfikacje testowe i powierzchnie współpracujące do transmisji danych SPE. Obejmują one zarówno ekranowane, jak i nieekranowane złącza. Te muszą być zaprojektowane tak, aby współpracowały i były wymienne pod względem wewnętrznych parametrów transmisji.

  Obecny rozwój produktów w firmie Binder opiera się na dwóch podstawowych technologiach: zasilaniu poprzez PoDL oraz koncepcji hybrydowej, która zapewnia osobną transmisję danych i energii. W związku z tym nowe jednostki SPE z serii 808 to dwu- i czteropinowe złącza M8, a także odpowiednie urządzeń współpracujących zgodnie z normami IEC 63171-5 i IEC 63171-6. Złącza do okablowania są przeznaczone do elastycznego zakańczania bezpośrednio w terenie i będą dostępne od 2023 roku.

  Ethernet jednoparowy: bezproblemowa i zrównoważona łączność typu end-to-end
  Nowe złącza M8 do okablowania dla jednoparowego Ethernetu.


  Źródło: https://www.eeweb.com/single-pair-ethernet-seamless-and-sustainable-end-to-end-connectivity/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11501 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.