Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy moduł optyczny z MIPI-CSI-2 od Teledyne do systemów wizyjnych

ghost666 28 Nov 2022 03:52 222 0
Altium Designer Computer Controls
 • Nowy moduł optyczny z MIPI-CSI-2 od Teledyne do systemów wizyjnych
  Moduł optyczny
  Teledyne Optimom 2M.
  W fabrykach zachodzi właśnie cicha rewolucja, a widzenie maszynowe szybko staje się kluczową technologią umożliwiającą automatyzację produkcji. Aby wesprzeć ten trend, firma Teledyne wypuściła moduły optyczne gotowe: „pod klucz” — wystarczy je tylko zainstalować w systemie. Mają one pozwolić na skrócenie czasu i kosztów opracowania wbudowanych mechanizmów wizyjnych dla robotyki, logistyki i sprzętu laboratoryjnego.

  Według VDMA europejska branża widzenia maszynowego jest: „w doskonałej kondycji”, a niemiecka charakteryzuje się rekordowym zbytem i dynamicznym wzrostem. W 2021 roku obroty w tym sektorze we wspomnianym kraju wzrosły o 16%, przy sprzedaży na poziomie 3,1 miliarda euro. Oczekuje się, że w danym periodzie skoczą o 5%, a środki z handlu wyniosą 3,2 miliarda euro. To nie przypadek, że targi Vision odbywają się co roku na początku października w Stuttgarcie w Niemczech.

  Tym razem Teledyne e2v zademonstrowała swoją 2-megapikselową serię Optimom. Jest to gama gotowych modułów optycznych, które można: „natychmiastowo” zintegrować ze wbudowanymi systemami wizyjnymi. W swoim sercu wykorzystuje opatentowany przez Teledyne e2v czujnik obrazu z globalną migawką o niskim poziomie szumów. Całość składa się z kompaktowej płytki drukowanej, standardowego złącza FPC i obiektywów uzupełniających.

  Opracowanie gotowego do użycia rozwiązania do obrazowania wynikało z obserwacji poczynionych podczas wywiadów z długoletnimi klientami i omawiania przyszłych projektów z nowymi kontaktami, powiedziała Marie-Charlotte Leclerc, kierownik ds. marketingu produktu w Teledyne e2v. W ciągu ostatnich kilku lat, wraz z pojawieniem się zautomatyzowanych pojazdów sterowanych, dronów, inteligentnych sklepów i urządzeń do noszenia, liczba przypadków użycia produktów opartych na wizji wzrosła. „To doprowadziło zupełnie nowych ludzi do dziedziny obrazowania. Aby umożliwić tej populacji 'nie-ekspertów' zintegrowanie naszych produktów, konieczne było zapewnienie im nie tylko jednego chipa przetwornika obrazu, ale gotowego do użycia rozszerzenia wizji dla reszty ich systemu w postaci optycznego modułu”.

  Teledyne zdała sobie sprawę, że jej klienci, z których większość jest specjalistami w dziedzinie obrazowania i integracji czujników obrazu, szukali tego samego rodzaju gotowych rozwiązań. Leclerc oznajmiła: „Przyspieszenie cykli życia produktów prowadzi ich do skrócenia czasu i kosztów rozwoju, aby zapewnić bezpieczny zwrot z inwestycji. Ponadto, wraz z poszerzeniem portfolio asortymentu w celu objęcia wielu przypadków zastosowań związanych z wizją i pojawieniem się nowych dziedzin wiedzy specjalistycznej, takich jak sztuczna inteligencja, mają teraz mniej zasobów dostępnych do pracy nad integracją rozwiązań obrazowania dla każdego projektu”.

  Gotowy do użycia

  Teledyne Optimom 2M posiada natywnie wsparty interfejs MIPI CSI-2 i standardowe złącze FPC do łączenia się ze wbudowanymi płytami przetwarzającymi. Aby zniwelować czas i koszty postępu, Leclerc powiedziała, że Teledyne skupiło się na trzech głównych aspektach:

  * Zapewnij pojedynczy i zwarty zarys mechaniczny, aby moduł pasował do nawet bardzo ograniczonych systemów bez znacznego wysiłku;
  * Włącz natychmiastowe połączenie z płytą przetwarzającą, do której zostanie podpięty moduł i która obsługuje główne zadania. Zapewnia to standardowe złącze i interfejs MIPI modułu wraz z zestawem deweloperskim, który zawiera cały niezbędny sprzęt (np. płytkę adaptera, okablowanie, zasilanie) oraz sterowniki Linux, aby umożliwić klientom uzyskanie obrazów w systemie już w kilka godzin;
  * Zminimalizuj wysiłek klienta dotyczący optyki, która jest jednym z najtrudniejszych aspektów. Moduł może być wyposażony w obiektywy stałoogniskowe lub wieloogniskowe, dzięki czemu osoby zainteresowane nie będą miały problemu z ich doborem, montażem i ustawianiem ostrości.

  Nowy moduł optyczny z MIPI-CSI-2 od Teledyne do systemów wizyjnych
  Teledyne dostarczyło już swoje rozwiązanie pierwszym klientom i wybranym partnerom. Przekazując informacje zwrotne, podkreślili: „elastyczność wyboru różnych opcji obiektywów” oraz wskazali, że: „dołączenie obiektywów sprawia, że ​​produkt jest natychmiast gotowy do użycia”.

  Optimom 2M jest pierwszym członkiem linii modułów optycznych MIPI CSI-2, a Leclerc potwierdziła, że Teledyne pracuje już nad kolejnymi modelami. Chociaż nie mogła podać wielu szczegółów oznajmiła, że ​​firma myśli nad dwoma aspektami: spełnianiem potrzeb bardziej wymagających aplikacji pod względem wydajności w połączeniu przetwornika obrazu i obiektywu oraz pójściem jeszcze dalej w kierunku łatwości integracji linii produktów.

  Robotyka i nie tylko

  Moduł Optimom 2M został zaprojektowany, aby przyspieszyć rozwój wbudowanych systemów wizyjnych dla robotyki, logistyki, dronów i sprzętu laboratoryjnego. Leclerc powiedziała, że wzbudza zainteresowanie systemami kontroli jakości dla linii produkcyjnych w fabrykach, głowicami kamer wizyjnych umieszczanymi na końcach ramion robotów do zadań typu: „podnieś i umieść”, względem śledzenia wielu paczek w centrach logistycznych czy nadzorowania próbek w laboratoriach, w których obsługa i weryfikowanie jednostek szkła są w pełni zautomatyzowane w celu ograniczenia błędów ludzkich.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/teledyne-rolls-mipi-csi-2-optical-module-for-vision-systems/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11498 posts with rating 9731, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls