Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SandboxAQ kupuje Cryptosense, aby wdrożyć kryptografię post-kwantową

ghost666 28 Nov 2022 03:54 228 0
 • SandboxAQ kupuje Cryptosense, aby wdrożyć kryptografię post-kwantową
  Ataki na duże korporacje stają się coraz częstsze i bardziej wyrafinowane. W przypadku francuskiego start-upu Cryptosense większość danych powinna być chroniona przez szyfrowanie, ale nie jest to prawdopodobnie spowodowane problemami z zarządzaniem kryptografią. Firma SandboxAQ z Kalifornii poinformowała, że przejęła spółkę Cryptosense w celu zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa i możliwości szyfrowania swojego rozwiązania do kryptografii post-kwantowej. Szczegóły finansowe transakcji pozostały, na ten moment, niejawne.

  Cryptosense to spin-off francuskiego Narodowego Instytutu Badań Informatycznych (INRIA). Firma została założona w 2013 roku. A dokładnie po tym, jak dyrektor generalny — Graham Steel — zdał sobie sprawę, że chociaż kryptografia jest osadzona w aplikacjach i infrastrukturze każdej marki, to nikt tak naprawdę nie ma wglądu w to, co robią te algorytmy, co powoduje powstawanie luk w zabezpieczeniach. Cryptosense zapewnia opatentowane oprogramowanie zabezpieczające, które ma wykrywać i naprawiać te mankamenty spowodowane niewłaściwym wykorzystaniem kryptografii.

  W maju 2021 roku Amadeus Capital Partners poprowadziło pierwszą rundę finansowania w finalnej wysokości 4,8 miliona dolarów dla Cryptosense. W pierwszej turze udział wzięli również BGV i Elaia Partners, co podwyższyło łączne nakłady dla startupu do 5,6 miliona dolarów. Krótko po przejęciu, Nick Kingsbury, partner w Amadeus Capital Partners, tak wypowiadał się o potencjale oprogramowania do kryptografii kwantowej w nadchodzących latach: „To dobrze przyjęty fakt, że komputery kwantowe, w miarę rozwoju, będą w stanie złamać większość systemów kryptografii, która jest obecnie używana. Oznacza to, że transakcje finansowe, tajemnice państwowe i praktycznie wszystko, co przechowujemy dzisiaj, a które są ważne, będzie mogło zostać przeczytane przez kogoś, kto w jakiś sposób zebrał zaszyfrowane dane i ma dostęp do komputera kwantowego”.

  „Opinie różnią się w zależności od tego, kiedy użyteczny komputer kwantowy będzie ogólnie dostępny. Czasami ten moment jest nazywany Q-day, z pewnością, zanim do niego dojdzie upłyną jeszcze lata... Od 5 do 10, to rozsądne przypuszczenie. Niemniej musimy zacząć już teraz planować, w jaki sposób zastąpimy naszą niepewną kryptografię alternatywami bezpiecznymi kwantowo. Pierwszym krokiem na tej drodze jest sprawdzenie, jaką kryptografię mamy teraz we wszystkich swoich aplikacjach; gdzie to jest, jak i kiedy można to ulepszyć”.

  SandboxAQ kupuje Cryptosense, aby wdrożyć kryptografię post-kwantową
  Nick Kingsbury
  Zapytany, dlaczego Amadeus Capital Partners wydał pieniądze na Cryptosense, Kingsbury powiedział, że teza inwestycyjna składa się z dwóch części. „Po pierwsze, Cryptosense może pomóc znaleźć i naprawić kryptografię już dziś. Po drugie, to pierwszy krok w przygotowaniach do bezpiecznej kryptografii kwantowej”.

  Mówiąc dokładniej: „Zespół kierowany przez Grahama Steela to globalni eksperci w zakresie wdrażania kryptografii. Zbudowali fantastyczne oprogramowanie, które pomaga dużym organizacjom w jej naprawie. System nie tylko skanuje kod źródłowy, ale także sprawdza, w jaki sposób kryptografia jest wywoływana w czasie wykonywania; nikt inny nie mógł tego zrobić. Amadeus poprowadził rundę inwestycyjną, aby pomóc im zbudować odpowiednią grupę, zarówno z większą liczbą programistów, jak i zespołem komercyjnym, aby sprzedać ofertę dużym klientom, którzy jej potrzebują”.

  SandboxAQ został wybrany przez amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii jako jeden z dwunastu współpracowników Narodowego Centrum Doskonałości Cyberbezpieczeństwa. Jak wyjaśniono na stronie internetowej firmy, SandboxAQ pomaga teraz rządowi USA w opracowywaniu praktyk ułatwiających migrację z obecnych algorytmów kryptografii klucza publicznego do zastępczych, które są odporne na ataki oparte na komputerach kwantowych. Warto zauważyć, że Eric Schmidt, który pełnił funkcję dyrektora generalnego i prezesa Google w latach 2001-2011, jest prezesem rady dyrektorów w tej firmie.

  Szerszy zasięg

  W wyścigu kwantowym fuzje i przejęcia stały się ważnym medium umożliwiającym wejście na nowe rynki i rozszerzenie działalności. Spółki zajmujące się nabywaniem systemów specjalnego przeznaczenia (SPAC) również rozkwitły w ciągu ostatnich kilku lat, zapewniając alternatywny instrument dla przedsiębiorstw, które normalnie byłyby w stanie w pełni sfinansować rozwój swojej technologii dopiero po przejęciu przez większego konkurenta. IonQ, Rigetti i D-Wave sukcesywnie upubliczniono za pośrednictwem SPAC.

  Czy możemy spodziewać się większej konsolidacji w nadchodzących latach? „Nie ma co do tego wątpliwości”, powiedział niedawno w wywiadzie dla EE Times Europe, Manjari Chandran-Ramesh, partner w Amadeus Capital Partners. Rządy są jednak zaniepokojone suwerennością technologiczną, a UE jest szczególnie ostrożna, gdy europejski startup otrzymuje inwestycje zagraniczne. Cryptosense obecnie występuje jako spółka amerykańska.

  SandboxAQ poinformował, że to przejęcie wykorzysta naturalną komplementarność i pomoże w realizacji synergii. Rzeczywiście — ma ogromną szansę przyspieszyć wdrożenie rozwiązań kryptografii post-kwantowej (PQC) SandboxAQ w przedsiębiorstwach i instytucjach rządowych na całym świecie. „Przejęcie przez SandboxAQ daje firmie znacznie szerszy zasięg i dostęp do większej liczby klientów w Europie i Stanach Zjednoczonych” — powiedział Kingsbury. „Budowanie Cryptosense w sposób organiczny zajęłoby więcej czasu i ważne jest, aby szybko wprowadzić tę istotną technologię do użytku”. „SandboxAQ ma ramy bezpiecznej kryptografii kwantowej, a także wiele innych ofert, które pomagają organizacjom w podróży do świata komputerów kwantowych. Jednak nie ma narzędzia mogącego ustalić, jaka kryptografia jest tam obecnie. Cryptosense to idealne dopasowanie”.

  Zespół Cryptosense pozostanie we Francji i Wielkiej Brytanii, ponieważ częścią transakcji było rozszerzenie globalnego zasięgu SandboxAQ, dodał Kingsbury. „Żałuję jednego; praca z Grahamem [Steel], Clémentem [Jeanjeanem, Cryptosense COO] i zespołem Cryptosense była wielką przyjemnością, ale to powiedziawszy, jesteśmy teraz udziałowcami SandboxAQ, więc [będziemy] chętnie wspierać szerszy zespół [tak bardzo, jak] możemy” — podsumował.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/sandboxaq-buys-cryptosense-to-deploy-post-quantum-cryptography/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11529 posts with rating 9736, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.