Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu

p.kaczmarek2 28 Nov 2022 07:40 1509 7
  • Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu
    Przedstawię tu wnętrze samochodowego modułu Timera DBC 3203/02.425, służącego do automatycznego wyłączania, zgadywałbym, światła (?) bądź dowolnego innego odbiornika po 15 minutach. Spróbuję określić jego wyprowadzenia, uruchomić go w praktyce i naszkicować jego schemat. Zobaczymy, na jakich układach jest on zrealizowany.

Wnętrze DBC 3203
    Nie znam się na elektronice samochodowej. Nie udało mi się znaleźć dokumentacji tego modułu oraz nie wiem do czego konkretnie jest używany. Jak ktoś wie, to proszę o informację.
    Moduł ma dziwną wtyczkę z czterema pinami:
    Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu
    Ciężko było się dostać do środka. Wyszło mi to dość destruktywnie dla obudowy.
    Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu
    Płytka wygląda na zabezpieczoną lakierem. Pewnie przed wilgocią.
    Układ scalony i dwa tranzystory... jeden w roli głównego przełącznika, a drugi? Zaraz zobaczymy.
    BDX53C ma czytelne oznaczenie, ale ten drugi mniejszy ma na sobie lakier i ciężko odczytać coś poza końcówką. 7?
    Dokonałem krótkiej analizy płytki oraz powiedzmy "szkicu" schematu, poprzez naniesienie informacji na PCB:
    Moduł opiera się o układ timera programowalnego CD4541, czas włączenia determinują elementy na jego pinach Rtc, Ctc, i Rs:
    ale schemat jest nieco bogatszy niż jego podstawowa aplikacja. Jego piny takie jak Master Reset i Auto Reset są podłączone do masy. Co innego resetuje timer.
    Duży tranzystor BDX53C w obudowie TO220 jest przez niego sterowany i załącza odbiornik, ale o co chodzi z elementami w prawnym górnym rogu PCB (patrząc od spodu)?
    Znajdujący się tam układ stanowi prosty "zatrzask" - oznaczenia tranzystora w TO-92 nie udało mi się odczytać, ale na bazie testu diody (PNP zachowuje się jak dwie diody połączone katodami) oraz analizy ścieżek doszedłem do wniosku, że początkowo tranzystor ten jest zamknięty a sygnał oznaczony przeze mnie jako "TRIGGER" wisi w powietrzu (tj. chwilowy przycisk na nim podłączony nie jest wciśnięty) - gdy zewrzemy TRIGGER do masy, to ten tranzystor się otwiera i dopiero wtedy CD4541 jest zasilany. Te dwie diody prostownicze (pewnie 1N4148?) w rogu płytki za to odpowiadają, jedna pozwala na startowy sygnał od TRIGGER, a druga na "utrzymanie" otwarcia poprzez sprzężenie od BDX. W ten sposób zaczyna się odliczanie czasu przez który oba tranzystory przewodzą (BDX53C i ten od 'zatrzasku') a gdy okres czasu się kończy, to CD4541 zamyka BDX53C a to zamyka drugi tranzystor, czyli sam sobie CD4541 odcina zasilanie.
    W ramach sprawdzenia czy mam rację uruchomiłem układ:
    Żarówkę włącza zwarcie TRIGGER do masy:
    Po ponad 15 minutach gaśnie:
    Po prostu mamy tu automatycznie wyłączającą się lampkę po 15 minutach.

Jeszcze w ramach eksperymentu usunąłem ten PNP nieznany i dałem na jego miejsce BC327 - układ dalej działał.
    Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu Prosty timer 15min 12V na CD4541 z Jaguara - wnętrze, szkic schematu

Pobór prądu przed załączeniem
    Z czystej ciekawości - ile ten układ pobiera tak dokładnie prądu przed załączeniem?
    Dwa razy sprawdzałem czy nie ma błędu, ale wygląda na to, że prąd bez załączenia jest naprawdę pomijalnie mały.

Podsumowanie
    Bardzo ciekawy układ, dodatkowo sprytnie przerobiony tak, by pobierać możliwie jak najmniejszy prąd w stanie spoczynku. Może się przyda do zrobienia jakiejś lampki DIY.
    Można by mu zmienić czas pracy poprzez zmianę tych rezystorów i kondensatora przy CD4541.
    Zastanawiam się tylko, do czego był on używamy w samochodzie? Może ma ktoś o tym jakieś pojęcie? Sam się tym wcale nie zajmowałem, moduł został uratowany z elektrośmieci.

Cool? Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    acctr
    Level 26  
    W układzie widoczne są 4 kondensatory, w tym 2 elektrolityczne. Do tego radiator na tranzystorze może sugerować, że jest to również liniowy ściemniacz.
    Prawdopodobnie jest to sterownik oświetlenia kabiny.
    Scyzor
    Level 13  
    Biorąc pod uwagę czas 15min to raczej timer do wyłączenia grzania tylnej szyby / lusterek
    p.kaczmarek2
    Moderator Smart Home
    @acctr w jaki sposób w tym układzie widzisz liniowy ściemniacz?
    acctr
    Level 26  
    p.kaczmarek2 wrote:
    w jaki sposób w tym układzie widzisz liniowy ściemniacz?

Nie analizowałem obwodu, takie są moje przypuszczenia.
    Jeden elektrolit to odsprzęganie zasilania a drugi od czego może być? Do tego Darlington z radiatorkiem na 3..5 W.
    Moim zdaniem za cienkie kable i nieodpowiedni tranzystor na ogrzewanie szyby.
    Scyzor
    Level 13  
    acctr wrote:

Moim zdaniem za cienkie kable i nieodpowiedni tranzystor na ogrzewanie szyby.

Może sterować tylko przekaźnikiem do szyby lub lusterek, ale nie będę się przy tym upierał bo można go kupić jako "ENGINE MANAGEMENT DELAY TIMER RELAY DBC3203"
    keseszel
    Level 26  
    Czy zamiast tego układu można stosować coś na 7855?